روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 275
  • 771
  • 1,433,911
مطالبه ای به نام تبریز ۲۰۱۸ چه شد؟

تبریز ۲۰۱۸ چه شد؟ این گزاره کم کم در حال تبدیل شدن به یک مطالبه عمومی است. مطالبه عمومی به امری گفته میشود که چارچوب های محدود کننده را می شکند، در فضای عمومی نشر می یابد و چیستی و یا چرائی آن مورد سئوال جدی قرار میگیرد و در لایه و تراز بعدی بخش وسیعی از مردم تلاش می کنند تا نسبت به موضوع اقناع شوند.
این امر در مورد تبریز ۲۰۱۸ ظاهرا در حال شکل گرفتن است. تبریز ۲۰۱۸ برنامه ای بود که به پیشنهاد کمیسیون فرهنگی سازمان کنفرانس همکاری کشورهای اسلامی مقرر گردید شهر تبریز میزبان گردشگری کشورهای اسلامی در طول سال ۲۰۱۸ باشد. این برنامه به منظور شناساندن جذابیت ها و ظرفیت های کشورهای اسلامی به همدیگر و بویژه رونق گرفتن گردشگری حلال در بین این کشورها صورت می گیرد. بعد از تبریز ، این باکو بود که میزبان گردشگران این کشورها در سال ۲۰۱۹ تعریف شد.
تشکیل شورای عالی تبریز ۲۰۱۸ در سازمان میراث فرهنگی کشور و تشکیل شورای استانی و انتخاب دو مشاور این برنامه از سوی استاندار آذربایجان شرقی وشهردار تبریز از مهمترین اقدامات مدیریتی بود که انجام پذیرفت. البته آن انتصابات ، فرجامی جز استعفا در میانه راه هم نداشت.
جلسات متعددی از سال ۹۵ به این سو تشکیل شد و برنامه های خوبی هم طراحی و پیش بینی گردید. اما خروجی این برنامه ها و اقدامات انجام شده در بین زمستان ۹۶ تا ۹۷ به کجا رسید ؟ این سئوال این بار نه توسط افکار عمومی یا شهروندان عادی بلکه در یک تراز بالاتر توسط نماینده رهبر معظم انقلاب در استان آذربایجان شرقی پرسیده شد. او از شخص مدیرکل میراث فرهنگی این سئوال مهم را در تریبون نماز جمعه پرسید که این امر نشان از آن داشت مطالبه ای عمومی شکل گرفته و سئوال مهمی در ذهن افکار عمومی ایجاد شده و جدیت آن به گونه ای بوده است که می بایستی در تریبون نماز جمعه هم بازتاب می یافته است . البته این مطالبه در نماز جمعه ، می تواند بازتابی از انتقادات نخبگان حوزه شهری و گردشگری هم تحلیل شود چرا که آن طیف نیز انتقادات تندی نسبت به مدیریت رویداد تبریز ۲۰۱۸ داشته و دارند.
البته سئوالاتی که مطرح میشود، نمیتوان پاسخ همه آنها را صرفا از میراث فرهنگی مطالبه نمود. چه اینکه بیش از ۱۷ دستگاه متولی این برنامه ملی بوده اند که عملکرد آنها تقریبا مسای هم بوده است.
در این خصوص به نظر باید ابتدا از خود رییس جمهور سئوال شود که چرا توجه لازم به تبریز ۲۰۱۸ را مبذول نداشت و سبب پائین آمدن سطح پیگیری برنامه گردید.دومین سئوال را باید از میراث کشور پرسید که چرا جلسات ملی تبریز ۲۰۱۸ را تعطیل نمود بطوریکه از اوایل سال ۹۷ به این سو دیگر جلسه ای در تراز ملی تشکیل نگردیده بود؟
سومین سئوال را نیز باید از متولیان استانی بخصوص استاندار اسبق و سابق آذربایجان شرقی پرسید که چرا در اجرای برنامه ها کوتاهی صورت پذیرفته است و اگر کوتاهی ای صورت نگرفته ، چرا این حجم از نارضایتی از برنامه های تبریز ۲۰۱۸ عمومی شده و به نماز جمعه و خطبه هایش نیز کشیده شده است. متاسفانه آقای خدابخش در جلسات اداری مطرح می کرد در تبریز ۲۰۱۸ اصلا قرار نبود اتفاق خاصی بیفتد همین که بهانه ای شود برای توجه به تبریز و استان کافی است. از همین نحوه تحویل گرفتن ماجرا نیز مشخص می شد که این رویداد در چه شرایطی در حال پیگیری و اجراست . مثلا ردیف های بودجه ای که برای احیای کاوشگری ربع رشیدی در نظر گرفته شده بود محقق نگردید، ابنیه تاریخی مثل حسن پادشاه مورد توجه قرار نگرفت و نتوانست به مرحله جذب توریست برسد، اماکنی چون مقبره الشعرا در وسط ۲۰۱۸ به بهانه مرمت تعطیل گردید و دهها اتفاق خرد و درشت دیگر که هر کدام مجال مفصلی برای بررسی می طلبد. یا مثلا آمار نیم میلیون نفری که برای ورود مسافران خارجی در جلسه شورای اشتغال استان توسط معاون سازمان میراث طرح گردید و مورد باور هیچ کس قرار نگرفت و بعضا مورد نیش و کنایه اعضا هم قرار گرفت.
کم کاری های دیپلماتیک این ماجرا از همه ابعاد آن جالب تر است. در دیدار با سرکنسول ترکیه در تبریز (فاحری ) مطلع شدیم ، او به تنهایی بیش از ۴ میلیون پوستر تبریز ۲۰۱۸ را در پروازهای تورکیش به نشر رسانده است اما دریغ از یک اقدام قابل توجه وزارت خارجه ایران و یا کنسول گری های ایران در کشورهای مسلمان .
از آنچه گزارش شد مهم تر این است که مردم عملا از برگزاری چنین رویدادی رضایتی ندارند و این نارضایتی خود را در این سئوال مستتر نموده است که از هم می پرسند: تبریز ۲۰۱۸ چه شد؟

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
مدیر وب سایتسید ضیا رومیانفر Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین پر امتیازترین
باخبر شدن از
سید ضیا رومیانفر
میهمان
سید ضیا رومیانفر

با سلام و تشکر از شما . من معمولا دنبال کننده نوشته های شما هستم و بهره می برم . ولی من هم از اول اعتقاد داشتم هیچ اتفاقی قرار نیست بیافتد فقط مقداری هزینه های اضافی برای شهروندان خواهد داشت هزینه هایی که هیچ ارزش برای رفاه وحتی زیبایی ماندگار در شهر نخواهیم داشت . اصولا شهر باید خودش آباد باشد تا در مناسبت های مختلف در جزئیات بیشتر نیرو گذاشته شود. مگر ماه محرم در مساجد یا شهر چکار می کنیم . ساختار یا ….مساجد را که عوض نمی کنیم.یا نوروز می آید ، خانه تکانی میشود .… بیشتر »

سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز