روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 243
  • 639
  • 1,435,279
مطالبه رفراندوم محلی

متاسفانه بارها و بارها شاهد آن بوده ایم که مدیریت در کشور ما بصورت مقابله با تهدیدات هست . یعنی همه نهادهای مسئول ، منتظر می مانند تا یک اتفاقی یا یک رویدادی یا پدیده ای، بصورت مستقیم یا غیر مستقیم بخشی از منافع ملی یا منافع سازمانی نهادها را تهدید کند تا سپس نسبت به علاج آن اقدام نمایند. مثلا در جاده ها یا معابر ابتدا باید در یک نقطه مشخصی چند کشته بدهیم تا نهادهای مسئول بالاجبار نسبت به ساخت پل یا روگذر عابرین اقدام نمایند.
هفته پیش خبر آماده شدن لایحه رفراندوم محلی نیز نویسنده را یاد همان فرمول قدیمی انداخت. حد اقل در این یک سال گذشته تجربه های زیادی از تنش ها، بحران ها و آشوب ها و .. را داشته ایم که در بخش اعظم آنها مساله اصلی ، شنیده نشدن صدای مردم بوده است.
مدیریت بحران ها نیز علی القاعده به سمت آرام سازی شرایط سوق یافته است و نه درمان مشکلات و مسائل اساسی.
شنیده شدن صدای مردم در سازوکار های دموکراتیک نیز همیشه از مسیر صندوق های رای نبوده و نیست .
بعنوان مثال به پاریس نگاه کنید که مردم برای رساندن صدایشان به مسئولین چه راهکاری را انتخاب کرده اند.
در بسیاری از کشورهای باثبات و دارای دموکراسی ریشه ای ، رفراندوم امری مرسوم است و در موارد مهم و ویژه ای که صدای مردم از طریق رفراندوم ها به گوش مسئولین رسیده است ، هزینه های حکومت داری به میزان زیادی کاهش یافته است.
در کشور ما هر چند دیر هنگام و هر چند بصورت کاریکاتوری ، لایحه ای تصویب شده است تا شهرداری ها مسئول برگزای رفراندوم های محلی در حوزه های جغرافیایی کوچک خود باشند، همین قدم کوچک را باید آغازی بر یک مسیر مهم تلقی نمائیم و با صدای بلند حتی همین رفراندوم نیم بندی را هم تبدیل به یک مطالبه جدی نمایئم.
هرچند این لایحه نقاط ضعف و یا غیرشفاف زیادی دارد و البته امیدواریم به سرنوشت قانون انتخاب اماکن رسمی تجمعات اعتراضی مبتلا نشود.
کوتاه سخن آنکه شیوه های حکومت داری در دنیا، پیشرفت های زیادی کرده است که استفاده از تجارب بشری را برای همه کشورهای در حال توسعه امری مفید و لازم می نماید.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز