مطالبه روستاها

سازمان هائی که کم کاری کرده اند و مورد انتقاد قرار گرفتند .

برنامه ریزی برای توسعه روستاها بر عهده کارگروه توسعه روستایی استانداری است اما واقعیات میدانی نشان از آن دارد که هیچ کدام از دولت ها عملا نتوانسته اند چاره ای برای روستاها بیندیشند و این حرکت جمعیتی از روستاها به شهرهاست که همچنان تداوم دارد.
مهمترین مبحث چهارمین کارگروه تخصصی توسعه روستایی و عشایری موضوع شناسایی و بررسی ۵۰۰۰۰ روستا در سطح کشور بود که می بایستی از منظر اشتغال دایم بعد از بررسی جامع مورد اقدام قرار گیرد.
بند الف ماده۲۷ قانون توسعه ششم ، دولت را مکلف نموده است تا در استان آذربایجان شرقی هر ساله ۲۵۶ روستا را مورد شناسایی قرار دهد. حساسیت این موضوع عمده وقت این جلسه را به خود اختصاص داد بطوریکه رحمتی معاون عمرانی استاندار به درستی تاکید می نمود این شناسایی ها نباید کتابخانه ای باشد. وی دستور داد با همکاری دهیاران و بخشداران در اسرع وقت بر اساس فرم های آماده شده توسط معاونت عمرانی جمع آوری گردد.
سازمان برنامه و بودجه استان نخستین سازمانی بود که در این جلسه مورد انتقاد قرار گرفت چرا که حسب ادعلای کرمی، تا کنون گزارشی از عملکرد خود در این خصوص ارائه نداده است.
محمد زاده از مسئولین سازمان برنامه و بودجه، البته گستردگی بالای جغرافیایی استان و بذل دقت بالا برای بررسی دقیق تر روستاها را دلیل این تاخیر در عملکرد عنوان نمود.
هاشمی رییس انجمن صنفی کشاروزان نیز به انتقاد خود از عملکرد سازمان برنامه و بودجه استان را اینگونه طرح کرد که چرا مصلحان محرم ( دهیاران و خانه کشاورز و..) در مطالعه روستاهاکنار گذاشته شده اند.
همچنین رحمتی معاون فنی استاندار با انتقاد از نحوه پیشبرد این برنامه در گذشته، اظهار داشت: بنیاد مسکن و جهاد کشاورزی بهترین ارتباطات با روستاها و بهترین منابع اطلاعاتی را در اختیار دارند. این شناسایی اگر بر عهده این دو دستگاه بود نتیجه بهتری می گرفتیم. وی همچنین به انتقاد از روش مرسوم برای اشتغالزایی در روستاها پرداخت و گفت : بدون فراهم کردن زیرساخت های لازم (اعم از آموزش و بازاریابی و ..)پخش پول و تسهیلات گره کار را نخواهد گشود.
سازمان دومی که عملکردش در این جلسه مورد انتقاد قرار گرفت اداره کار استان بود. کرمی منتقد عملکرد اداره کار ، تعاون ورفاه استان در موضوع انتخاب ۱۰۰ روستای پایلوت اشتغال پایدار بود.
رحمتی معاون عمرانی استاندار نیز خواستار توضیح اداره کار استان در زمینه مبنا و نحوه انتخاب این ۱۰۰ روستا شد .
پاسخ اداره کار که اولویت محرومیت روستاهای انتخاب شده بود، اما قانع کننده نبود چرا که با فرض مبنا قرار گرفتن محرومیت در انتخاب روستاها، یقینا شهرستان های خدآفرین و چاراویماق نسبت به مرند و شبستر می بایستی برتری می داشتند و این در حالی است که روستاهای انتخاب شده بطور عجیبی از چند شهرستان برخوردار انجام پذیرفته بود .
در پایان این جلسه رحمتی معاون استاندار اظهار داشت: برای پیشبرد برنامه های توسعه روستایی اولا حتما باید از موازی کاری ها اجتناب کنیم و مهمتر از آن اینکه ابتدا خود بدانیم دنبال چه هدفی هستیم تا روش های متناسب با آن را انتخاب کنیم.
رحمتی همچنین افزود: باید نگاه عملگرایانه ای داشته باشیم، مثلا در انتخاب روستاها اولویت جمعیت یا مزیت های نسبی را مد نظر قرار دهیم چرا که در این صورت هزینه خدمات به شدت پائین می آید. وی همچنین خواستار روشن و واضح نگاشته شدن شرح خدمات دستگاه ها در برون سپاری وظایف و خدمات خود شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از