روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۶/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 284
  • 778
  • 1,125,634
مطالبه وزیر ترک زبان؟

یکی از نمادهای این بی توجهی عدم استفاده از نیروهای ترک زبان در کابینه است. وقتی در مجلس شورای اسلامی 120نماینده عضو فراکسیون ترک زبان داریم نایب رییسی پزشکیان امری بدیهی و لازم می نماید و بر اساس همین مقیاس به نظر میرسد لااقل 5 وزیر کابینه میتوانست از نیروهای شایسته و کاردان مناطق ترک زبان ایران تامین شود.

ترمیم اجباری کابینه دوم حسن روحانی، گسل های سیاسی زیادی را فعال نموده است چه اینکه اعضای کابینه برای شرایط ثبات انتخاب شده بودند و نه برای شرایط ویژه ای که به اعتقاد خود رییس جمهور، شرایط جنگی است.
بهرحال علاوه بر شعارهای معیشتی، از میان مطالبات به حقی که روحانی با تکیه بر آنها توانست آرای اعتماد مردم را جلب نموده و راهی پاستور شود میتوان به عدالت قومیتی ، جنسیتی،نسلی و مذهبی اشاره نمود.
متاسفانه به اذعان ناظران سیاسی، شخص رییس جمهور هیچ برنامه و حتی اراده مشخصی برای تحقق این قبیل وعده ها از خود نشان نداده است .
آنچه میخواهیم مشخصا در مورد آن صحبت کنیم موضوع عدالت قومیتی است. باری همه می دانیم که بر مبنای قانون اساسی و آرمان های امام راحل قومیت ها نه تنها تهدیدی برای یکپارچگی ایران اسلامی نیست بلکه ظرفیت بی بدیلی برای توسعه نیز محسوب می گردد.
اما عملکرد دولت روحانی نشان از تمرکز گرانیگاه های تعیین کننده سیاسی در مناطق مرکزی ایران و بی محلی به مناطق حاشیه ای کشور دارد. یکی از نمادهای این بی توجهی عدم استفاده از نیروهای ترک زبان در کابینه است. وقتی در مجلس شورای اسلامی ۱۲۰نماینده عضو فراکسیون ترک زبان داریم نایب رییسی پزشکیان امری بدیهی و لازم می نماید و بر اساس همین مقیاس به نظر میرسد لااقل ۵ وزیر کابینه میتوانست از نیروهای شایسته و کاردان مناطق ترک زبان ایران تامین شود.
حال که به قول رییس جمهور در شرایط جنگی نیازمند امید درمانی هستیم بهترین زمان برای جلب حمایت بخش عظیمی از مردم ایران است بدون اینکه در دام برتری طلبی قومی فرو افتیم مسلما واضح است که به تعبیری ۳۰درصد جمعیت کشور می بایستی به تناسب سهم جمعیتی خود در کابینه دولت حضور داشته باشند.امری که به درستی توسط دکتر پزشکیان و خانم آقاپور در مجلس نیز مطرح گردید.
اگر عاقلانه و سیاستمدارانه به شرایط حساس کشور نگاه کنیم متوجه میشویم که امکان بر آورده کردن این مطالبات مذکور در بهترین زمان ممکن و با کمترین هزینه ممکن قرار دارد. لذا مطالباتی مانند انتصاب وزیر ترک زبان ، اختصاص سهمیه بیشتر به بانوان در سطح وزیر و جوانگرایی در کابینه می تواند ترمیم کننده بندهای پاره شده از اعتماد مردم به دولت باشد. با ذکر این نکته که همین درخواست می تواند در خصوص سایر اقوام و مناطق کشور جامه عمل پوشیده و کابینه ای صد درصد ملی و با حضور فرهیختگان اقصی نقاط کشور که جزو ذخایر علمی و مدیریتی ایران عزیز هستند تشکیل شود .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز