روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 90
  • 948
  • 1,355,428
مطالعات برقی کردن اتوبوس در کلان‌شهرهای کشور کلید خورد

رئیس کارگروه حمل و نقل عمومی شوراهای اسلامی کلان‌شهرهای کشور گفت: مطالعات برقی کردن اتوبوس در کلان‌شهرهای کشور کلید خورد.
محسن هاشمی با بیان این مطلب در نشست اعضای هیئت رئیسه شوراهای اسلامی کلان‌شهرهای کشور که در تالار شهر برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به تهیه و اصلاح استانداردهای ناوگان و تجهیزات حمل و نقل عمومی شهری و حومه‌ای (اتوبوس برقی)، در کارگروه حمل و نقل عمومی مصوب شد شورای اسلامی شهر اصفهان به عنوان متولی انجام مطالعات برقی کردن سیستم اتوبوسرانی در کل کلان‌شهرهای کشور انتخاب شده و نتایج این مطالعات به شهر مشهد تحویل شود.
وی ادامه داد: در خصوص تسریع و روان‌سازی فرآیند نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی مصوب شد با توجه به تفاهم‌نامه اخیر وزارت‌های نفت و بازرگانی و تکلیف وزارت نفت مبنی بر پرداخت بخشی از هزینه خرید اتوبوس مورد نیاز درون و برون شهری کشور از محل صرفه‌جویی‌های حاصله در کاهش مصرف سوخت، شورای اسلامی شهر مشهد به عنوان مسئول پیگیری و تحقق این مصوبه انتخاب گردید.
وی با بیان اینکه آلودگی هوا یک تهدید جدی، مستمر و فراگیر علیه سلامت موجودات زنده و محیط زیست است، گفت: علاوه بر مشکلات زیست محیطی و به خطر انداختن سلامت انسان‌ها و سایر موجودات زنده، دارای تبعات سوء اقتصادی و اجتماعی نیز می‌باشد که به صورت آرام و تدریجی و بعضاً غیرقابل جبران نمایان می‌شود.
لذا ضروری است به عنوان یک معضل ملی به آن توجه شود و با توجه به سهم عمده حوزه حمل و نقل و ترافیک در افزایش آلودگی‌های کلان‌شهرهای کشور، اتخاذ سیاست‌ها و تدوین برنامه‌هایی در اولویت اول جهت کاهش تقاضای سفر و در اولویت دوم جهت سوق دادن سفرهای مورد نیاز شهروندان به سیستم‌های حمل و نقل همگانی، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری باید به طور جدی در دستور کار ارگان‌های ذیربط قرار گیرد.
در این راستا به خصوص در سال‌های اخیر قوانین و مقررات خاصی نیز تدوین و ابلاغ گردیده که لازم است کلیه اقدامات مورد نیاز به طور هماهنگ و در راستای اجرایی نمودن قوانین مذکور که متاسفانه عملا هیچ‌یک از این قوانین به‌درستی و کامل اجرا نشده‌اند، بدین معنی که تلاش بسیار و گذاردن این دست قوانین مناسب، تدوین و تصویب شده ولی اجرا نمی‌شود.

رئیس کارگروه حمل و نقل عمومی و کاهش آلودگی هوا هیئت رئیسه شوراهای اسلامی کلان‌شهرهای کشور با اشاره به بخشی از این قوانین، یادآور شد: قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت، قانون مصرف سوخت، قانون حمایت از سامانه‌های حمل و نقل ریلی شهری و حومه، قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران در حوزه حمل و نقل، قانون هوای پاک و قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور در این راستا قابل ذکراست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز