روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 126
  • 639
  • 1,435,162
معافیت بزرگ برای آذربایجان شرقی

جلسه کارگروه اشتغال استان که با حضور دکتر منصوری معاون اشتغال وزیر کار ، رفاه و تعاون و به ریاست استاندار آذربایجان شرقی برگزار گردید یک خروجی بسیار مهم داشت : مستثنی شدن استان از بروکراسی های مهلک اداری پایتخت .
یکی از مهمترین موانع بر سر راه تحقق اشتغال زایی ها، ارسال طرح های مصوب ملی در استان ها به پایتخت برای بررسی های کارشناسی و تصویب مجدد در کارگروه ملی اشتغال عنوان شده است. اما در این جلسه معاون وزیر که دبیر شورای اشتغال وزارت نیز محسوب میگردد ، اعلام نمود با توجه به ظرفیت هایی که در این استان وجود دارد همه طرح های مصوب کارگروه استانی از ارسال به کارگروه ملی معاف خواهند بود و به منزله تصویب ملی طرح بوده و به بانک ها ارسال خواهد گردید.
این ظرفیت بسیار مهم هرچند مسئولیت معاونت اقتصادی و اداره کل کار استان را چند برابر می نماید اما در صورت استفاده مناسب از این پتانسیل میتوان انتظار تحولات چشمگیری در موضوع اشتغال استان داشت.
در ابتدای این جلسه پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی با برشمردن اشتغال و محیط زیست بعنوان دو دغدغه و هدف اساسی مدیریت استان اظهار داشت : بستر بسیاری از مشکلات ما توسعه نیافتگی اجتماعی است که البته خود این مساله تا حدود زیادی ریشه در مشکلات اقتصادی است. سیاست های عرضه محور قبل از دهه ۹۰ روش صحیحی برای مدیریت نیازها نیست چرا که تقاضا تمام شدنی نیست . اما رویکرد های تقاضا محور که مبتنی بر توانمندسازی برای خرید هستند میتواند مشکلات بیشتری را حل کند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در تسهیلات اشتغال زایی بخش روستایی ۱۹ درصد از اشتغال در صنعت، ۶۸ درصد در کشاورزی و ۱۳ درصد در خدمات ایجاد شده است، از بررسی ۹ طرح ملی در کارگروه ملی تسهیلات اشتغال روستایی خبر داد و گفت: در این ۹ طرح روستایی استان در مجموع ۲۲۸۶ شغل باید ایجاد شود که ۱۱۵۳ میلیارد ریال تسهیلات نیاز دارد.
وی با اشاره به اینکه در طرح اشتغال فراگیر، ۷۹ درصد در بخش صنعت، ۱۲ درصد در بخش کشاورزی و ۸ درصد در بخش خدمات به بانک‌ها معرفی شده و پرداخت شده است خاطر نشان کرد: ۱۲ هزار و ۱۰۰ شغل باید از محل این تسهیلات در استان ایجاد شود که مبلغ ۱۹۷۲ میلیارد ریال پرداخت شده و انتظار می‌رود ۳۷۴۴ شغل ایجاد شده باشد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی با بیان اینکه ۱۶ طرح ملی اشتغال فراگیر در کارگروه ملی در حال بررسی است ابراز داشت: ۷۸۵۹ میلیارد ریال تسهیلات در طرح‌های ملی در دست بررسی است که این ۱۶ طرح نیز ۳۹۳۶ شغل باید ایجاد کند.
در این جلسه مدیرکل کار و رفاه در انتقاد از برخی مشکلات موجود در روندهای اداری طرح های اشتغال آفرینی اظهار داشت اگر این موانع مرتفع گردد نتایج بهتر و بیشتری اخذ خواهد شد.
وی با تقدیر از عملکرد معاونت اقتصادی استانداری که منجر به کسب رتبه یک انعقاد قرارداد با بانک ها و رتبه ۴ در پرداخت را کسب کرده ایم موانع موجود را این چنین عنوان نمود : آیین نامه مخالف افزایش اعتبار تسهیلات مصوب در کارگروه بخاطر افزایش نرخ ارز است در حالیکه این مساله ضرورت دارد . زمان ابلاغ ایین نامه ها به هیچ وجه مناسب با نیازمندی های طرح ها نیست که باعث بروز مشکلات عدیده ای میگردد و درنهایت سلیقه ای برخورد کردن بانک های عامل با طرح ها و نحوه پرداخت تسهیلات که موجب سردر گمی و بروز سو تفاهمات میشود .
معاون وزیر کار نیز در این جلسه بر لزوم اصلاح فرایندهای نظارت تاکید کرد و گفت باید تیم های نظارتی قوی حتی بر طرح هایی که اجرا نشده اند نیز نظارت کنند. وی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار روزنامه ساقی آذربایجان اظهار کرد: با استمهال وام ها و تسهیلات مخالفیم چون باعث ترویج نوعی پخش بی هدف پول میشود .
وی در پاسخ به سئوالمان در خصوص بروکراسی اداری نیز گفت: مصوبه معافیت استان از برورکراسی کارگروه ملی طرح های ملی را سریعا ابلاغ خواهم نمود تا از ظرفیت های بی نظیر استان نهایت بهره برداری صورت پذیرد. البته اختیارات کارگروه شهرستانی نیز به مرکز استان موکول خواهد گردید.
دکتر منصوری در پاسخ به سئوال دیگر ما در خصوص بالابودن نرخ تسهیلات اشغال فراگیر (۱۸درصد) نیز اظهار کرد در تلاش هستیم تا یارانه سودی برای این نوع تسهیلات از دولت اخذ کنیم همچنانکه در سال قبل ۵۰۰ میلیارد تومان برای این کار صرف گردید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز