روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۹/۲۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 400
  • 648
  • 1,189,752
معاملات با « چک » کم شد

ثبت ۱/۲ میلیون فقره برگشتی چک

آخرین گزارش‌ها در حالی حاکی از کاهش مبادلات چک بین مردم است که در مدت اخیر شواهد از عدم تمایل کسبه برای دریافت چک و معاملات غیر نقدی با توجه نوسان بازار و عدم ثبات قیمت‌ها که تا حد زیادی تحت تاثیر جریان بازار ارز بود، حکایت داشت.
تازه‌ترین آماری که بانک مرکزی از جریان مبادلات چک منتشر کرد، نشان می‌دهد که در مرداد ماه حدود ۹/۱ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۸۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان مبادله شده است که از نظر تعداد ۴/۶ درصد و همچنین مبلغ تا ۳/۹ درصد نسبت به تیرماه کاهش دارد. در حالی از چک‌های مبادله‌ای بخشی وصول و بخشی هم برگشت می‌خورد که در بین حدود ۹/۱ میلیون فقره چک مبادله شده بالغ بر ۷/۸ میلیون فقره با ارزشی بالغ بر ۷۰ هزار میلیارد تومان وصول شده است. چک‌های وصولی از نظر تعداد ۳/۸ درصد و مبلغ تا ۳ درصد کاهش دارد. در کنار چک‌های وصولی بیش از ۱/۲ میلیون فقره چک برگشت خورده که این تعداد ۹/۶ درصد نسبت به تیرماه کاهش دارد. ارزش چک‌های برگشتی به ۱۳ هزار میلیارد تومان می‌رسد که ریزش ۸.۵ درصدی داشته است.
همچنین در این مدت در استان تهران بیش از ۳/۲ میلیون فقره چک با ارزشی حدود ۴۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مبادله شده که بیانگر صدرنشینی استان تهران در مبادله چک در سطح کشور است. چک‌های وصول شده در تهران حدود ۲/۸ میلیون فقره به ارزشی بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد تومان و چک‌های برگشتی تا ۴۱۱هزار فقره به ارزش ۶۴۰۰ میلیارد تومان گزارش شده است.
با کاهش مبادلات چک در مردادماه در حالی وصول و برگشتی‌ها نیز کاهش داشته که در ماه‌های اخیر به دلیل نوسانی که در بازار ارز اتفاق افتاد و با افزایش قیمت و تورم در سایر بازارها همراه بود، برخی گزارش‌ها از این حکایت داشت که در مبادلات بین مردم استفاده از چک تا حد زیادی کاهش یافته و ترجیح را بر دریافت‌های نقدی گذاشته‌اند؛ چرا که با عدم ثبات در قیمت‌ها دریافت چک چندان به صرفه نبوده و از سوی دیگر اطمینانی برای وصول وجود نداشت.
در کنار این موضوع گسترش استفاده از چک‌های صیادی در شبکه بانکی در ماه‌های اخیر وجود داشته است که این چک‌ها، امکان استعلام از صادرکننده چک را فراهم کرده و گیرنده چک می‌تواند آگاهی بیشتری نسبت به وصول چک دریافتی اقدام کند. دارندگان دسته‌چک تا آبان‌ماه فرصت دارند که چک‌های قدیمی را به چک‌های صیادی تبدیل کنند.
بانک مرکزی پیش از این مردادماه را پایان زمان تعیین شده برای تعویض دسته‌چک‌ها اعلام کرده بود. از این رو اگر تا آبان‌ماه چک‌ها تعویض نشده باشند، در سایر بانک‌ها قابل پذیرش نیست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز