روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 725
  • 779
  • 1,330,237
معرفی مفاخر ادبی جامعه را در برابر فرهنگ مهاجم بیمه می‌کند

رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی، گفت: معرفی مفاخر و مشاهیر ادبی، جامعه را در برابر فرهنگ مهاجم، بیمه خواهد کرد.
حسن میلانی در مراسم آغازین کنگره بزرگداشت مولانا کریم‌آفا صافی تبریزی با بیان این مطلب اظهار داشت: آذربایجان، با علامه‌ها، ادبا و مجاهدان نامی خود، مهد صدها چهره‌ هویت‌آفرین است؛ این ظرفیت ارزنده و کم‌نظیر باید به نسل‌های آتی منتقل شده و شاکله فرهنگی آینده را قوام ببخشد.
وی اضافه کرد: مشاهیر ادبی آذربایجان، با قلم رسای خود، فرهنگ اصیل اهل‌بیت(ع) و جریان پیام‌آفرین عاشورا را برای‌مان به ودیعه گذاشته‌اند و امروز، ما بالندگی شعر عاشورایی را مرهون این بزرگان هستیم.
میلانی، صافی تبریزی را نمونه بارز این جریان فرهنگی و مذهبی عنوان کرد و افزود: یکی از وظایف حوزه هنری، معرفی این بزرگان است و ما وظیفه داریم که با تبیین این نقش، نسل آتی را غنا ببخشیم.
وی خاطرنشان کرد: تحول روحی کریم‌آقا صافی، با عنایت ویژه اهل‌بیت‌(ع) همراه بوده و ذوق و قریحه ولایی این شاعر را در خدمت مکتب اسلام قرار داده و حتی، در جریان مشروطیت نیز با مقاومت مردم همراه ساخته است.
رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی، با بیان این‌که طرح صافات، تجلیل از مشاهیر نامی فرهنگ آذربایجان را به صورت متناوب آغاز کرده است، اظهار داشت: این طرح، سلسله‌برنامه‌هایی است که در شورای حوزه هنری بررسی شده و اتفاقات فرهنگی را با محوریت تجلیل از مشاهیر استان اجرا می‌کند.
میلانی خاطرنشان کرد: ابتدای این طرح با همکاری شهرداری تبریز، تجلیل از مقام ادبی فخرالذاکرین حاج فیروز زیرک‌کار بوده و امروز به بزرگداشت مولانا کریم‌آقا صافی رسیده و در آینده نیز ادامه خواهد داشت.
وی اظهار داشت: دیدار سال گذشته شهردار تبریز، با فرزند بزرگوار صافی در شهر تهران، مقدمات لازم را برای برگزاری این کنگره فراهم ساخت و کنگره با همکاری دو مجموعه، امروز آغاز شده تا عظمت و معرفت این چهره را به جوانان معرفی کند.
رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی، ادامه داد: از تعداد ۲۳۰ اثر ارسالی به دبیرخانه ۱۸۵ اثر در قالب شعر و ۴۵ اثر در قالب مقاله به دبیر خانه کنگره بزرگداشت « مولانا صافی تبریزی» ارسال شده است. از ۱۸۵ قطعه شعر رسیده به دبیرخانه ۱۱۴ قطعه شعر به داوری نهایی راه یافتند که از این تعداد ۱۰ قطعه شعر به عنوان آثار برتر انتخاب شدند.
وی گفت: از ۱۰ قطعه شعر منتخب و برگزیده، تعداد ۵ قطعه شعر به زبان ترکی می باشد و ۵ قطعه شعر نیز در بخش شعرفارسی منتخب شده اند. در بخش مقاله نیز از ۴۵ مقاله رسیده به دبیرخانه ۱۷ مقاله به داوری نهایی راه یافتند که از این تعداد ۵ مقاله به عنوان آثار برتر، برگزیده و معرفی شدند.
میلانی اضافه کرد: از مجموعه آثار رسیده ۱۲ مقاله به صورت مجموعه مقالات و ۵۰ شعر منتخب نیز در دو زبان ترکی و فارسی به صورت کتاب چاپ و منتشر خواهد شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز