روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۲/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
معماری ایتالیایی آسمارا به عنوان یکی دیگر از میراث‌های جهانی ثبت شد

پایتخت اریتره ویژگی های برجسته ای از طراحی ساختمان‌های بجامانده از اوایل قرن ۲۰ میلادی است که به تازگی در میراث جهانی به ثبت رسید.
معماری ایتالیایی آسمارا به عنوان یکی دیگر از میراث‌های جهانی ثبت شد “آسمارا” پایتخت “اریتره” به عنوان مجموعه‌ای از معماری‌های ایتالیایی از دهه ۱۹۳۰ میلادی واقع در کوهستانی بالای دریای سرخ، به عنوان یک میراث جهانی در یونسکو به ثبت جهانی رسید.
آسمارا اولین شهر مدرن در جهان است که به طور کامل در فهرست مجموعه کتیبه‌های غارهای آلمانی در هنر عصر یخبندان و دریاچه‌های انگلیسی اضافه شد.
تأسیس این شهر ابتدا توسط مهندس معماری ایتالیایی “ادواردو کاواگناری” در سال ۱۹۱۰ میلادی، پس از حمله موسولینی به اتیوپی در سال ۱۹۳۵ میلادی بود که ساختمان‌های باشکوهی بنا شد و در آن هنگام شهر به استعمار آفریقا درآمد. به تصمیم حکومت وقت آفریقا این شهر همانند “رم کوچک” برای ایتالیایی‌ها، زمینی برای کسب تجربه معماران ایتالیایی مبدل شد.
به گفته “ادوارد دینسون”، مدرس دانشکده معماری “یو سی ال بارتلر” که به عنوان مشاور پروژه میراث آسمارا مشغول به فعالیت است و در گردآوری ۱،۳۰۰ صفحه سند که نتیجه دو دهه تحقیق است کمک می‌کند، “این مجموعه مجموعه بی نظیری از ساختمان‌هایی است که سبک‌های مختلف این دوره را نشان می‌دهد. با دیدن این معماری درخواهید یافت که معماران ایتالیایی به طور قطع نمی توانستند در رم به انجام این معماری بپردازند.”
از بال های معلق در ایستگاه خدمات “تاگلیرگو” که از یک هواپیمای درحال پرواز الگو گرفته، تا فضای مجلل سینمای “ایمپرو” و تمام شهر سرشار از ساختمان هایی است که آینده ایتالیایی را با روش های محلی و سازه ترکیب می کرده.
در پشت نمادهای مکعبی تیز، دیوارهای بلوکه سنگی لاتریک قرار دارد که به دقت طراحی شده‌اند تا ساختارهای بتنی مدرنیستی در سایه‌های قهوه ای کم رنگ و آبی و سبز را به نظر برسانند که بسیار متنوع تر از همتایان اروپایی آنهاست.
بعضی از ساختمان‌ها مانند کلیسای ارتدوکس، دارای یک سبک ترکیبی شبیه به هم می باشند، و جزئیات مربوط به دایره‌های چوبی که از طریق نما به صورت “میمون سرخ آفریقایی” در می‌آید که در اصل برای اتصال لایه‌های افقی چوب بین بلوک‌های سنگی استفاده می شود.
در دیگر نقاط، ویلاهای زیبا، مغازه‌های منظم و مجتمع‌های کارگری گرد وجود دارد که نمونه برداری گسترده از پالت مدرنیسم هستند که شامل “نوهسنتو” به معنی نه صد است که عقل گرائی و آینده گرایی را در یک کشور برای اکثر بصورت غیر منتظره حفظ می‌کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز