روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 346
  • 948
  • 1,355,684
معماری ایرانی- اسلامی فدای تراکم فروشی

عضو هیات رئیسه مجمع نمایندگان استان تهران تاکید کرد: معماری ایرانی- اسلامی فدای تامین درآمدهای شهری شده است.
محمودصادقی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در توضیح وضعیت شهرسازی و معماری شهرهای کشور به خصوص پایتخت، گفت: شورای عالی شهرسازی و معماری چشم‌اندازی را برای تهران در نظر گرفته که در آن به صورت کامل به موضوع معماری و شهرسازی توجه شده، موضوع توجه به هویت ایرانی- اسلامی در حوزه معماری نیز در یکی از بندهای سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ آمده است.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با یادآوری تذکرات و تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه معماری ایرانی- اسلامی، تصریح کرد: در اسناد اختصاصی مصوب طرح جامع ۱۳۸۶ شهر تهران نیز به معماری ایرانی- اسلامی تاکید شده اما مفاد این سیاست‌ها اجرایی نمی‌شود.
وی با بیان اینکه مسئولان اجرایی اهتمام جدی جهت حفظ هویت ایرانی – اسلامی را در حوزه معماری و شهرسازی ندارند، افزود: متاسفانه فروش تراکم و تغییر کاربری‌ها سبب شده تا دغدغه اصلی شهرداری‌ها کسب درآمد باشد، در واقع توسعه شهر برای شهرداری‌ها مفهومی مادی داشته و در آن از نگاه نهادینه کردن هویت ایرانی – اسلامی غفلت شده است.
صادقی معتقد است: رعایت اصول شهرسازی و پرداختن به شاخص‌های معماری ایرانی- اسلامی نه تنها موجب ارتقا ابعاد معنوی می‌شود بلکه هویت تاریخی شهر و کشور را حفظ و تقویت می‌کند کما اینکه سبب افزایش آرامش و اعتماد به نفس مردم می‌شود، متاسفانه در گالری ایران در موزه لوور پاریس هویت ایرانی بیشتر حس می شود اما در کشور و پایتخت به این‌ نمادها و هویت ایرانی- اسلامی پرداخته نمی‌شود.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه پرداختن به معماری ایرانی-اسلامی از تکالیف همه دستگاه‌هاست، گفت: متاسفانه در برخی مناطق که سعی بر حفظ معماری ایرانی- اسلامی شده، این نوع شهرسازی حالت انتزاعی، فانتزی و تصنعی به خود گرفته است در صورتی که معماری ایرانی- اسلامی باید در جریان زندگی مردم نهادینه شود.
وی ادامه داد: در صورت وجود اراده جدی برای پیاده سازی شاخص‌های شهرسازی و معماری ایرانی- اسلامی امکان ساماندهی وضعیت معماری شهر‌ها به خصوص پایتخت وجود دارد اما متاسفانه رفتارهای مسئولان اجرایی ناامیدکننده است و به عنوان یک شهروند کاملا مشخص است که با وجود متخصصان بسیار، کاری صورت نمی‌گیرد.
عضو هیات رئیسه مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: معماری ایرانی- اسامی در دوره پیش از انقلاب بیشتر مورد احترام بوده حتی در برج آزادی سبک معماری اصیل ایرانی – اسلامی دیده می‌شود اما امروزه بناهایی ساخته می‌شود که هیچ شاخص معماری ایرانی- اسلامی در آن دیده نمی شود، ساختمان فعلی مجلس نیز ارتباطی با هویت تاریخی ما ندارد در حالی که در ساختمان مشروطه این شاخص‌ها عملیاتی شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز