روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 66
  • 654
  • 999,268
مقاومت سازه های تبریز در برابر زلزله کم است

شهردار تبریز با بیان اینکه مقاومت همه سازه های این شهر در برابر زلزله هفت ریشتری کم است گفت: در صورت وقوع زلزله بناها نیاز به مرمت و نوسازی دارند و در زلزله بعدی هم نمی توانند مقاومت داشته باشند.
ایرج شهین باهر در همایش ملی عمران، معماری و شهرسازی کشورهای جهان اسلام در تالار وحدت تبریز افزود: با وجود اینکه شمال تبریز در یکی از خطرناکترین گسل های کشور واقع شده است برای بروز چنین حادثه ای آمادگی نداریم.
وی اظهار کرد: با وجود امکان وقوع زلزله دوازدهمی بعد از ۲۵۰ تا ۳۰۰ سال در این شهر، تاب آوری زیرساخت ها و تاسیسات شهری ما در برابر چنین حادثه ای پایین است.
شهردار تبریز یادآوری کرد: این در حالی است که با وقوع زلزله ۵ ریشتری همه خطوط ارتباطی مسوولان قطع می شود.
شهین باهر ادامه داد: پرسش اینجاست که آیین نامه هایی که برای مقاوم سازی سازه های شهری تدوین شده و اجرا می شود چقدر می تواند شهر را در برابر زلزله حفظ کند؟
وی با بیان اینکه بخشی از این موضوع به بنده که سال های مختلف مسوول نظام مهندسی استان بودم، برمی گردد، گفت: در این حوزه کم کاری کرده ایم.
شهردار تبریز اظهار کرد: در شهر زلزله خیزی مانند تبریز حتی نتوانسته ایم از فناوری های نوین ساخت مانند جداگرهای زلزله که بیش از ۲۰ سال در ژاپن استفاده می شود و در زلزله هایی که به صورت مستمر در این کشور روی می دهد و نمی گذارد هیچ خسارتی به سازه ها وارد شود، استفاده کنیم.
شهین باهر با تاکید بر انجام کارهای اساسی در حوزه های مختلف از جمله تاسیسات، حمل و نقل شهری و فضاهای عمومی، رفاهی و ورزشی برای مقابله به بروز زلزله افزود: در عمران شهری برای رسیدن به شاخص هایی که برای شهرها و انسان ها مطلوب باشد، راه طولانی داریم.
وی با اشاره به کم کاری در حوزه معماری اسلامی و بومی در تبریز گفت: معماران ما نتوانسته اند هویت، مفاهیم دینی، اعتقادی، سنتی و بومی را در ساختمان ها و سیمای شهر به تصویر بکشند.
شهردار تبریز گفت: در دهه های مختلف طرح ها و سبک های مختلف در این شهر مد شده و سیمای شهر و نماهای ساختمان ها به نمایشگاهی از طرح های کپی شده از کشورهای مختلف تبدیل شده است.
شهین باهر یادآوری کرد: بدنه شهر تبریز هیچ فرقی با شهرهای در حال توسعه که از نبود یک معماری خاص رنج می برند، ندارد.
شهردار تبریز با بیان اینکه شهرداری تبریز تلاش کرده در این حوزه ضوابط و روش های معماری را برای تبریز تعریف کند، گفت: معماری بیشتر به وضعیت اقتصادی شهرها ربط دارد و در این راستا سعی شده تا با برگزاری مسابقه های معماری در حوزه های مختلف از طرح ها و ایده های نو معماران استفاده شود.
شهردار تبریز با اشاره به بحث شهرسازی گفت: باید در شهرها به وضعیت شاخص های شهرسازی، کاربری، مکان یابی و مسایل اجتماعی، سلامت شهری و فرهنگ سازی پرداخت شود.
شهین باهر ادامه داد: در مدیریت شهری مقوله فرهنگ سازی مغفول مانده و در فرهنگ شهرنشینی کاری انجام نشده و هیچ برنامه ای برای آن وجود ندارد.
وی با اشاره به اقدام شهرداری در خصوص فرهنگ شهرنشینی یادآوری کرد: در این راستا کتاب های آموزش شهروندی در دوره های مختلف ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان چاپ شده و برای اولین بار در ۸۱ مدرسه این شهر در کنار سایر دروس هفته ای ۲ ساعت فرهنگ شهروندی آموزش داده می شود.
شهردار تبریز با بیان اینکه آشنایی شهروندان با فرهنگ شهروندی هزینه های مدیریت شهری را کاهش می دهد، گفت: در شهرهای توسعه یافته که مردم با روش زندگی شهری آشنا هستند هزینه های مدیریت شهری به شدت کاهش یافته است.
ایرج شهین باهر افزود: در زمان کنونی از ابتدا تا آخر شهر را نرده کشی کرده ایم و در شریان اصلی شرق و غرب شهر صدها پل عابر گذر ایجاد کرده ایم و این روند را ادامه می دهیم و به آن افتخار می کنیم.
شهردار تبریز با بیان اینکه برای احداث یک پل ۱۵ میلیارد ریال هزینه می شود، گفت: در کشورهای توسعه یافته این موارد از طریق آموزش شهروندی حل شده و شهروندان می دانند که وقتی چراغ سبز باید رد شود و اگر قرمز بود باید بایستد بنابراین نه نرده ای و نه پل عابر گذری لازم است که احداث شود.
دبیر کنفرانس ملی عمران، معماری و شهرسازی کشورهای جهان اسلام نیز در این آیین گفت: برای دبیرخانه این کنفرانس ۴۰۰ مقاله ارسال شده که از این تعداد ۳۰۰ مقاله پذیرش شده است.
علیرضا سلطانی افزود: این کنفرانس با مشارکت بسیاری از نهادها، سازمان ها و دانشگاه ها از جمله دانشگاه تبریز، صنعتی سهند، شهید مدنی آذربایجان و دانشگاه جامع علمی کاربردی و با مدیریت مرکز علمی کاربردی شهرداری تبریز برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه این کنفرانس دارای مجوز ISC از پاسگاه اسنادی جهان اسلام است، یادآوری کرد: اثرات زیست محیطی طرح های عمرانی و توسعه در شهرها، آگاهی از فناوری ها و دستاوردهای نوین در مواد و مصالح ساختمانی، کاربرد فناوری های نوین در پالایش و حذف آلاینده های زیست محیطی، عیب یابی لرزه ای و مهندسی سازه و روش های نوین در بهسازی و مقاوم سازی سازه ها از جمله محورهای این گردهمایی است.
سلطانی، ادامه داد: تغییرات اقلیمی، تحولات تکنولوژیکی و نقش آن در فرایند توسعه و عمران شهرها، معماری شهری و زیبایی شناسی شهری، مشارکت شهروندان، الگوها و شاخص های توسعه پایدار، مدیریت سیستم های حمل و نقل، تاسیسات و زیرساخت های شهری و بافت های فرسوده و نیز سکونتگاه های غیررسمی از دیگر محورهای این همایش است.
وی گفت: در این نشست از دانشگاه های مختلف کشور و استان اساتید و محققانی که مقاله ارسال کرده اند در پنل های مختلف مقالات خود را ارایه می کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز