روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۳/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 198
  • 801
  • 1,047,244
مقدمات شفافیت

منصوریماه پیش طرح شفافیت آرا در مجلس توسط نمایندگان به صحن آمد و با رای خود نمایندگان تقریبا از دستور کار خارج شد.
بین رسانه ای ها به طنز گفته می شد که گویا نمایندگان بعدا متوجه شده اند که چه سوتی ای داده اند و از نیمه راه برگشتند.
در همان روزها مقاله ای نوشتم با این عنوان، ابتدا آزادی سپس شفافیت. برخی از دوستان خرده گرفتند که این مقاله بهانه ای برای فرار از پاسخگویی است و نشان از عدم اعتقاد صادقانه به آزادی بیان دارد.
گذشت، تا اینکه موضوع fatfدر مجلس به روزهای تصمیم گیری رسید. ابتدا پیامک های تهدید آمیز (حتی تهدید به قتل ) از سوی جریانات تندرو به تمامی نمایندگان را شاهد بودیم و در ایام بعد از تصویب لایحه ، پیامک های تهدیدامیز به نمایندگان غیر مخالف همچنان ادامه داشته است.
همزمان لیست اسامی نمایندگانی که به این لایحه رای منفی داده اند نیز در تلگرام و اینستاگرام توسط عده ای می چرخد . آن هم با اتهاماتی مانند خائن، جاسوس، وطن فروش و…
حال بدون اینکه بخواهیم به اطاله کلام گرفتار شویم خود قضاوت کنید با این اوصاف، منصفانه است که بگوییم نظرات نمایندگان باید علنی اعلام شود ؟
لایحه ای توسط دولتی که رییسش توسط مقام معظم رهبری تنفیذ شده است، به مجلس ارسال شده است. نمایندگانی که با گذر از هزار فیلتر شورای نگهبان، بهارستان نشین شده اند آن را بررسی نموده و رای داده اند .بالاتر و مهمتر از همه، اگر مصوبه مجلس ایرادی داشته باشد، شورای نگهبان حتما آن را رد خواهد کرد و…
حال مجددا در باره کار آن طیف عزیزی که این تهدیدات و فشارهای سیاسی و اجتماعی را به چند نماینده مجلس تحمیل میکنند، قضاوت کنیم.
با این تفسیر که کار آنها اشتباه بود، آیا برخوردی با آنها صورت گرفت؟ و یا محدودیتی برایشان اعمال شد؟
پاسخ این سوالات منفی است و همین پاسخ ، مبنای قضاوت نمایندگان در مورد سرنوشت طرح شفافیت آرای نمایندگان خواهد بود .
نماینده ای که برای ابراز رای طبیعی و بدیهی خود، تهدید به قتل میشود و از طرف دیگر مصاحبه های تهدیدکنندگان تیتر اول روزنامه های متعلق به دولت پنهان شود معلوم است وضع بر همین منوال باقی خواهد بود. الا اینکه ابتدا،آزادی بیان و پس از بیان نخبگان سیاسی و حتی فرهنگی اجتماعی تضمین شود سپس شفافیت به مطالبه ای اصیل و عاقلانه و به حق تبدیل گردد.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز