روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 86
  • 420
  • 1,435,542
مقصر دلار ۴۲۰۰ تومنی که بود؟

انجمن اقتصاد دانان تبریز نشستی هم اندیشانه داشت با عنوان بررسی بحران ارزی کشور. از همان ابتدای جلسه سئوالی در ذهنم بود که میخواستم نظر اقتصاد دانان تبریز را هم جویا شوم. هر چند سئوالم واضح بود که مقصر بحران ارزی کشور کیست ؟ اما پاسخی دریافت ننمودم.
همه میدانیم که در ایران، علم اقتصاد نمیتواند تمامی مسائل و معادلات موجود این عرصه را پاسخ دهد.چرا که به اذعان متخصصین، کشوری نرمال نیستیم و به قول ظریف، این مردم ایران هستند که ترجیح داده اند متفاوت از همه دنیا زندگی کنند و بر این اساس است که فاکتورهای مهمی چون، ایدئولوژی، سیاست و فرهنگ بر این عرصه سایه تندی انداخته اند. مثلا کسی نمیتواند منکر این قضیه شود که شرایط اقتصادی کشور ما بدلیل وجود عاملی بنام تحریم، کاملا ویژه است اما در مواقفی هم تصمیم های اقتصادی ای وجود داشته است که میتواند و باید مورد قضاوت جدی قرار گیرد.
بعنوان نمونه همین تصمیم دولت برای اعلام نرخ ارز ۴۲۰۰ تومنی در روزهای آغاز بحران ارزی در مردادماه . اعلام کننده این سیاست آقای جهانگیری بود . اما همه میدانند که او تنها خبرخوانی کرده است و تصمیم در هیئت دولت گرفته شده است. آقای روحانی بعد از ۴ ماه ، لب به سخن میگشاید و می گوید اقتصاد دانان باعث اتخاذ این سیاست غلط شدند . بعدها البته در شاهرود، همه اجزای دولت اعم از مشاوران و حتی وزرا را درگیر مساله نمود وآنها را در جایگاه متهم این سیاست اشتباه و شکست خورده نشاند. دو روز بعد نیز به اقتصاد دانان تکه انداخت و گفت آنچه در دانشگاه میخوانید به درد نمیخورد، بروید دوباره بخوانید و ..که نظریات شما باعث بروز چنین وضعیتی شد.
اما همه میدانیم که کمتر اقتصاد دانی معتقد به دستور ارزی است و اغلب آنها بر این مساله اتفاق نظر دارند که نرخ ارز را نه دولت ، بلکه بازار باید تعیین کند.
از طرفی، بخش خصوصی با صدای بلند، میگوید ارز باید تک نرخی باشد، و رانت چند نرخی باید برداشته شود ،حداقل اتاق بازرگانی تبریز که این چنین می گوید . از طرف دیگر دولت میگوید بالای ۹۰ درصد از مصوبات اتاق ها در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مورد اعتنای دولت است و در تصمیمات نهایی کابینه بسیار موثر است.
این داستان ها را بگذارید در کنار این که امروز ، هیچ کس تصمیم اعلام دستوری دلار ۴۲۰۰ تومنی را بر عهده نمی گیرد. داستان اتفاقاً از همینجا شروع میشود. سخن من هم در جلسه اتاق بارگانی ،خطاب به دو نماینده مجلس و فعالین اقتصادی استان همین بود . نقطه شروع تلاش برای آینده همینجاست که نباید بدان بی اعتنا بود.
به جد باید ابتدا دنبال مقصر آن تصمیم غلط باشیم که ۱۸ میلیارد دلار رانت مسلم را تقدیم عده ای نورچشمی کرد ، رقمی معادل با کل یارانه ای که با منت به مردم و بخش تولید در کشور پرداخت شد. باید مقصر این داستان را شناخت، پاسخگو نمود و مورد عتاب قرار داد تا در بحران های مشابهی که در آینده کم هم نخواهد بود، هزینه برای تصمیم سازان و تصمیم گیران به قدری زیاد باشد که کسی جرات تصمیم فله ای نداشته باشد .

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز