روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 465
  • 746
  • 1,351,221
ملت‌های ارمنستان و ایران از کهن‌ترین اقوام منطقه‌اند

رئیس دپارتمان ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان در ارمنستان گفت: در مقابل سیاه‌نمایی‌های صورت گرفته توسط کشورهای غربی علیه ایران،‌ ما همواره تمام تلاش خود را برای ارائه چهره‌ واقعی این کشور از طریق آثار تولید شده در این دپارتمان دنبال می کنیم.
‘وارطان وُسکانیان’ در دیدار با مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در تبریز با اشاره به اینکه فعالیت این دپارتمان نه تنها به عنوان یک رشته‌ علمی بلکه به منزله‌ی یک وظیفه‌ اجتماعی است، گفت: در برهه‌ کنونی جهان، ایران‌شناسی در ارمنستان از لحاظ سیاسی و فرهنگی بسیار مهم است.
وی‌ با اشاره به سیر تاریخ ایران در ارمنستان،‌ این تاریخ را به سه دوره ایران باستان‌، ‌دوره مشروطیت و دوره‌ پس از انقلاب اسلامی تقسیم‌بندی کرد و گفت: در این سه دوره‌ مختلف ایران و ارمنستان روابط متقابلی داشتند به نحوی که ارامنه در دوران جنگ تحمیلی به مثابه‌ دیگر ایرانیان در دفاع از وطن از جان خود گذشتند.
وسکانیان تشکیل گروههای تحقیقاتی مشترک میان دو کشور را در راستای تحکیم و تقویت رابطه‌ میان ایران و ارمنستان مهم ارزیابی کرد و برگزاری سمیناری مشترک میان ایران و ایروان با موضوع تاریخ ایران و ارمنستان را خواستار شد.
‘محمد محمدپور’ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی هم گفت:‌ ملت‌های ارمنستان و ایران از کهن‌ترین اقوام منطقه‌اند و ارتباطات تاریخی و فرهنگی دو ملت ریشه‌های بسیار عمیقی دارد.
وی با ابراز خرسندی از فعالیت دپارتمان ایران‌شناسی در ایروان، اظهار داشت: این دپارتمان،‌ در واقع نمایشگر و معرف تاریخ و فرهنگ سترگ اسلامی و ایرانی به جهانیان است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی، با اشاره به جهانی بودن عرصه فرهنگ و پیوستگی افکار عمومی جوامع گفت: ما از طریق مسیر فرهنگ می‌توانیم با ملت‌های مختلف جهان ارتباط متقابل داشته باشیم و جایی که تصمیم سیاستمداران و یا تعاملات اقتصادی کم می‌آورد، فرهنگ به عنوان حوزه‌ای پرنفوذ بر افکار عمومی جهان، می‌تواند پادرمیانی کرده و روابط میان ملت‌ها را هویت بخشیده و تسهیل کند .
محمدپور، از آمادگی این اداره کل برای تقویت دپارتمان ایرانشناسی در ایروان خبر داد.
وی همچنین با اشاره به اینکه، تغییر و دگرگونی با شتاب از ویژگی های عصر کنونی است و باید بپذیریم که فرهنگ نیز دراین مسیر دستخوش تغییر و شتاب است، گفت: باید از شیوه‌های نو و بسترهای جدید برای تبیین و تعمیق مناسبات فرهنگی میان دو کشور بهره گیریم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی ‌تاکید کرد: بهره گیری از ظرفیت انجمن‌های دوستی ایران و ارمنستان می‌تواند در تعمیق روابط میان دو کشور و در شکل‌دهی و تداوم آن موثر باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز