روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 367
  • 1,054
  • 1,354,757
ملک فروشی دانشگاه تبریز

سیاست واگذاری املاک از سوی دستگاه ها برای مقاصد توسعه ای خود یکی از برنامه های مهم بودجه سال ۹۸ کشور و نیز برنامه ششم توسعه است. این طرح به منظور استفاده بهینه از دارایی های دستگاه هاست تا به اصطلاح به جای خاک خوردن ، از آنها استفاده شود . در این امر شکی وجود ندارد که معادلات اقتصادی و توسعه ای در چنین تصمیم گری هایی نقش های مهمی دارند. مثلا در تشخیص این که این واگذاری ملک یا دارایی غیرمنقول، چه فایده هایی برای مجموعه خواهد داشت بایستی بین نیازهای آنی و آتی آن تناسب منطقی وجود داشته باشد. اینکه درآمد ناشی از فروش ملک صرف چه نیازهای سازمانی خواهد بود مساله مهمی است و مهمتر اینکه آیا این نیازمندی ها را می شود به طرق دیگری مرتفع نمود یا تنها راه حل آنها فروش مایملک است؟
هر چند این قانون از دی ماه سال ۱۳۹۳ بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی همه بانک ها و موسسات اعتباری را موظف کردند در مدت سه سال اموال منقول و غیرمنقول مازاد و سهام تحت تملک خود را در بنگاه هایی که فعالیت غیربانکی دارند، واگذار کنند اما بانک ها در اجرای آن تعلل کرده اند و هیچ خبری از واگذاری های آنها نیست وحتی مورد انتقاد رهبری هم قرار می گیرد. اما با تعجب مشاهده می شود دانشگاه تبریز که باید مورد حمایت های همه جانبه استان باشد ، در نظر دارد املاک خود را واگذار نماید.
رسول صدیقی در حاشیه جلسه کمیسیون دائمی هیأت امنای دانشگاه‌های تبریز، مراغه و بناب که با حضور خدایی معاون وزیر و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور و مسئولان این سه دانشگاه به میزبانی دانشگاه بناب برگزار شده بود ،به اتخاذ تصمیمات مهمی از جمله در خصوص توسعه دانشگاه‌های تبریز، مراغه و بناب و تأمین خوابگاه‌های مورد نیاز آنها اشاره نموده بود اما همین مقام مسئول در همان جلسه گفته است مقرر شد دانشگاه تبریز با فروش بخشی از زمین‌های غیرقابل استفاده از محل فروش آنها نسبت به تکمیل و توسعه ساختمان‌های جدید خود اقدام کند.
از سخنان آقای صدیقی چنین برمی آید که دانشگاه تبریز می خواهد با فروش سرمایه های خود مخارج جاری اش را تامین کند. مخارجی چون تامین خوابگاه که میتوان آن را با روش هایی چون اجاره ملک و یا وام رهن منزل و .. جبران نمود. هرچند رییس دانشگاه تبریز حاضر به مصاحبه با خبرنگار روزنامه ساقی آذربایجان نشد اما سئوالات مهمی در این خصوص وجود دارد که نباید افکار عمومی از آنها غافل شود. دانشگاه تبریز مادر دانشگاه های شمالغرب کشور است و اشتباه نیست اگر بگوئیم یکی از پیشقراولان علم در کشور بوده است. هرچند این روزها انتقادات زیادی بخصوص از طرف اعضای هیئت علمی این دانشگاه تبریز نسبت به مدیریتهای آن وجود دارد. حتی بسیاری معتقدند که با ظرفیت های موجود در دانشگاه تبریز، کسب رتبه دهم دانشگاه های ایران ( که از سال ۹۲ تا کنون پیشرفتی نکرده است) ، کار ساقی نیست و رتبه این دانشگاه باید بهتر از این رقم ها می بود.
با این حال باید این سئوالات مهم مانند اینکه این زمین ها در کجا قرار دارند و آیا از زمین های موجود در داخل فضای دانشگاه تبریز هستند یا خیر پاسخ داده شوند.
از آنجائیکه دانشگاه تبریز برندی ملی است حتما باید افکار عمومی حساس باشند که این درآمد ها مصروف چه کارهایی خواهند گردید و آیا نمی شد این هزینه ها را از محل دیگری تامین نمود.
از طرفی سئوال دیگری هم بوجود می آید آن هم اینکه سهم بودجه ای دانشگاه تبریز برای سال بعد چقدر است و احتمالا با چقدر کسری بودجه مواجه شده است؟
بیشتر حساسیت ها نسبت به این واگذاری ملکی از آنجاست که در آینده نه چندان دراز ، یقینا این دانشگاه بزرگ نیازمند طرح های توسعه ای فیزیکی خواهد بود .ارزش ملک هم سال به سال با تورم مضاعفی روبه روست وبهرحال این نگرانی وجود دارد که در آینده، این طرح ها با مشکل تامین فضای فیزیکی مواجه گردد.
ساقی آذربایجان آماده است نکته نظرات مدیریت دانشگاه تبریز را در این خصوص بمنظور تنویر افکار عمومی منعکس نماید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز