روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 184
  • 826
  • 1,439,450
ممنوعیت دیرهنگام توهین به اقوام

یک فوریت طرح ممنوعیت توهین به اقوام و اقلیت های مذهبی و نژادی در مجلس شورای اسلامی رای آورد ، که البته یکی از حلقه های مغفولی بود که ضرورت آن احساس می شد.
روال عمومی در کشور ما چنین است که بسیاری از موضوعات و حقوق مردم تا زمانی که مورد توهین و یا تحقیر بزرگی قرار نگیرند و تبدیل به بحران امنیتی نشوند ، مورد توجه جدی قرار نمی گیرد .
متاسفانه هرگز به دنبال حل مسائل و اصطلاحا پارابلاماتیک های سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی مان در شرایط ثبات سیاسی نبوده ایم و علی القاعده مترصد مانده ایم تا بحران هایی به وقوع بپیوندند تا بنشینیم و تدبیرشان کنیم.
یکی از این مسائل مهم، انسجام ملی است که در سایه انسجام اقوام و مذاهب و رنگ های گوناگون کشور بدست می آید.
قاعده عقلانی کار این است که همه اقلیت هایی که کلمه ایران مرهون وجود تاریخی آنهاست ، بایستی مورد احترام قرارگیرند اما متاسفانه تا کنون در این زمینه قوانین مورد نیاز که می توانست تنظیم کننده رفتار اجتماعی همه اقوام باشد ، وجود نداشتند که با تصویب نهایی این قانون می توان تا حدودی نسبت به جبران این خلا امیدوار بود. در این زمینه سخن برای گفتن زیاد است اما برای اینکه متهم به کلی گوئی نشده باشم مایلم مثالی بزنم تا اذهان روشن تر شود.
کتاب درسی دانشگاه پیام نور با عنوان نهاد خانواده در اسلام تالیف سعید عبدالملکی ضمن توهین آشکار به اقوام غیر فارس زبان ، آنها را متهم به رفتارهای زشتی می نماید که هیچ کدام مبنای علمی و تاریخی ندارد. این کتاب از سوی وزارت علوم و سایر مراجع ذیصلاح مجوز چاپ گرفته و ذهن دانشجویان مملکت را شکل میدهد.
حال تصور کنید اگر بخواهند قانون ممنوعیت توهین به اقوام را تصویب و مورد اجرا قرار دهند کسی میتواند چنین خبط و خطاهایی صورت دهد؟
به نظر می رسد فراکسیون ترک زبانان مجلس دهم در این زمینه و زمینه های مشابه وظایف بسیار مهمی دارند که باید مورد اهتمام جدی قرار دهند تا با ترمیم گسست های اجتماعی ، موجب تقویت انسجام ملی جامعه ایرانی شوند.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز