روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 892
  • 1,139
  • 1,384,199
مناسب سازی شهر برای زنان بدون تفکیک جنسیتی

فضای زندگی شهری باید بدون نگاه جنسیتی برای آرامش همه مردان و زنان طراحی شود اما با توجه به فرهنگ و آموزه های دینی و سبک زندگی ایرانی- اسلامی باید فضاهای شهری را به گونه ای طراحی کنیم که زنان امنیت و آسایش بیشتری داشته باشند.
فضای محله ای به عنوان اولین عنصر تشکیل دهنده شهرها بعد از خانواده می توانند تبعیض علیه زنان را رفع کند، باید فضای شهری که برای عامه مردم ساخته می شود برای خانم ها مناسب سازی شود اما این مناسب سازی نباید منجر به تفکیک جنسیتی در جامعه شود.
به گفته میثم بصیرت استاد شهرسازی دانشگاه تهران اگر آماده سازی فضاهای عمومی شهری منجر به تفکیک جنسیتی در جامعه شود زمینه جدایی زنان از زندگی اجتماعی را نیز فراهم می کند.
وی تاکید کرد: البته طیفی از زنان ممکن است خواستار داشتن فضای خاص و تفکیک شده در فضاهای شهری باشند و برخی دیگر موافق این دیدگاه نباشند که در برنامه ریزی های شهری باید به نیازها و خواسته های هر دو طیف توجه شود.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه فضاهای عمومی باید متناسب با نیازهای طیف های گوناگون زنان ایجاد شوند ،گفت: مدیران شهری باید در طراحی فضاهای شهری خود نیازهای تمامی زنان را در نظر بگیرند نه اینکه تمامی فعالیت های سرای محلات و کلاس های آموزشی را بر محور زنان آسیب دیده شکل دهند. تصمیم گیران شهری باید به این مساله توجه داشته باشند که باید در طراحی فضای های عمومی ایجاد امنیت بیشتر برای همه آحاد جامعه از جمله زنان ،کودکان و افراد کم توان را بیشتر در مد نظر قرار دهند.
به گفته این استاد دانشگاه؛ باید نیازهای زنان در فضای زندگی شهری را بدون تفکیک جنسیتی در نظر گرفته و این نیازها را برجسته کرد.
وی با اشاره به نقش های مشارکتی زنان در زندگی شهری بیان کرد: اگر زنان در زندگی اجتماعی و طرح های شهری نقش موثری داشته باشند حتما نیازهای این قشر در فضاهای عمومی شهری بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. اگر مدیران زن توانمندی در عرصه های شهری تربیت شوند، نیازهای زنان به لحاظ فیزیولوژیکی و امنیتی در طرح ها وبرنامه های شهری واقع بینانه به کار گرفته می شود.
استاد شهرسازی دانشگاه تهران همچنین با تاکید بر نقش زنان در پروسه مدیریت شهری گفت: اساسا در فرهنگ ما مدیریت جامعه و شهرها موضوعی مردانه تلقی می شوند اما در این دوره از مدیریت شهری مدیران توانمندی زن نیز در شهرداری ها افزایش پیدا کرده اند.
به اعتقاد بصیرت می توان با برنامه ریزی های گوناگون در بسترهای رسمی جامعه نقش زنان در اداره شهرها تقویت کرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز