روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 218
  • 771
  • 1,433,854
مناقشه رانندگی مردانه و زنانه

احتمالاً این جمله‌ها را شنیده‌اید؛ «موقع رانندگی راه نمیرن، راه هم نمیدن!»، «بابا، با این طرز رانندگی باید پشت ماشین لباسشویی می‌نشستن، نه پشت فرمان ماشین» و… این نظر خیلی از مردان راننده نسبت به همتاهای خانم است. اما واقعاً نظریه برتری دست فرمان آقایان نسبت به خانم‌ها تا چه اندازه صحت دارد؟ راستش را بخواهید، خود من که نویسنده این سطرها باشم، همیشه از رانندگی زنان ترس و واهمه داشتم. چرایش را نمی‌دانم، فقط این را می‌دانم که می‌ترسیدم. همسر بنده که رانندگی می‌کرد، همیشه با چشمان گرد و از حدقه بیرون زده و ضربان قلب بالا، به خیابان خیره می‌شدم. همیشه هم تا به مانعی یا ماشینی نزدیک می‌شدم، سریع به او خاطرنشان می‌کردم که چه اتفاقی در حال افتادن است؛ انگار که مثلاً خود راننده، چشم نداشته یا جانش را دوست ندارد! از همان آزارهای کلامی که معمولاً سرنشین مرد با گفتن کلمات «مواظب باش»، «کجا میری؟»، «ترمز کن!» و… روی اعصاب خانم‌ها راه می‌روند. اما وقتی آمار و ارقام پلیس درباره رانندگی زنان را که به مراتب بهتر از مردان است دیدم، متوجه شدم که از نظر منطقی، هیچ دلیلی برای این ترس‌های واهی وجود ندارد. در واقع این ترس‌ها، بیشتر روانی هستند و برگرفته شده از سابقه فرهنگی و تاریخی ما نسبت به زنان؛ که لابد از انجام کارهای مشکل و سخت برنمی‌آیند.
زنان در حال حاضر، در حال اثبات فرهنگی و اجتماعی خودشان هستند. رانندگی کردن هم بخشی از همین ماجراست. شاید به من ایراد بگیرید که مگر زنان در رانندگی، اثبات نشده‌اند. در تعریف عامه جامعه ما مردان نان‌آور خانواده‌اند و زنان کارهای خانه را سر و سامان می‌دهند. برای همین یک مرد به‌صورت طبیعی الزام یا اشتیاق بیشتری برای یادگیری مهارت‌های رانندگی از خود نشان می‌دهد. از طرف دیگر شرایط اقتصادی بهتر مردها ایجاب می‌کند تا استطاعت خرید و نگهداری یک خودرو به‌صورت مستقل را داشته باشند. در نگاه تربیت سنتی خانواده‌ها هم دیده می‌شود که دخترها و خانم‌ها از ورود به دنیای مردان منع می‌شوند و کارهایی از قبیل رانندگی یا حتی دوچرخه‌سواری به نوعی یک فعالیت مردانه به شمار می‌آیند. مجموع این دیدگاه‌ها باعث شکل‌گیری اعتماد به نفس در مردان و نوعی سرخوردگی در زنان است. به همین دلیل نگاه مردان نسبت به رانندگی خانم‌ها همراه با طعنه و سوءظن بوده است. شکل‌گیری این عقیده تنها به جوامع سنتی تعلق ندارد. در یک نظرسنجی که اخیراً در کشور آلمان انجام شده، یک سوم مردها به رانندگان زن اعتقادی ندارند و اگر راننده تاکسی یا اتوبوس زن باشد احساس عدم امنیت جانی می‌کنند.
می‌گویند که حرمت امامزاده را، متولی‌اش نگاه می‌دارد. در مورد زنان نیز باید به چنین جمله مشهوری اشاره کرد. درست است که در تاریخ فرهنگی و اجتماعی ما، زنان فرصت عرض اندام کمتری داشته‌اند، درست است که بعضی از مردان باید نگاه‌شان را تعویض کنند، درست است… اما این پیش‌فرض‌ها، چیزی از مسئولیت زنان کم نخواهد کرد؛ مسئولیت کسب اعتماد به نفس و اثبات بیش از این خود. تا وقتی که زنان، ترس ناشناخته‌ای از انجام کارهای سخت و سابقاً مردانه داشته باشند، پس این فرصت را هم به گروهی از مردان خواهند داد تا به رانندگی‌شان ایراد بگیرند، به کار کردن‌شان ایراد بگیرند و… به هر حال باور بفرمایید تصادف کردن، ربطی به مرد و زن و تعداد رانندگان ندارد؛ به مدل رانندگی کردن ربط دارد، مدلی که اتفاقاً آمارها نشان می‌دهد در خصوص خانم‌ها بسیار بهتر از آقایان است. نه دیگر، بیشتر از این نمی‌نویسم تا همکاران مرد، علیه من موضع‌گیری نکنند و متهم به بعضی چیزها نشوم./ ایران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز