مهربانی زیر سقف بزرگ‌ترین بازار مسقف جهان

این روزها در گشت وگذار در بزرگ‌ترین بازار مسقف جهان و با دیدن قیمت روی اجناس به‌راحتی می توان به عینه مشاهده کرد که قیمت برخی اجناس، کالای اساسی و ضروری مردم نسبت به چند ماه گذشته چندین برابر شده و در این میان گوهر انصاف در بین برخی اصناف و بازاریان این بازار هم به شدت کمیاب شده و کمتر می‌توان آن‌را پیدا کرد.
اگر این روزها گذرتان به بازار تبریز و به عبارت دیگر بزرگ‌ترین بازار مسقف جهان بیافتد، به خاطر خریدهای اقلام عید نوروز این بازار در آستانه سال نو حال و هوای دیگری دارد.
با این حال سخن و حرف ما با ﻣﺨﺎﻃﺒﺎﻧﻤﺎن در رابطه با رعایت عدالت و انصاف از سوی اصناف و بازاریان بازار تبریز است که در گذشته زبان زد عام و خاص بوده است، اما این روزها و با گذشت زمان به نظر می‌رسد، این سنت حسنه که در آموزه‌های دینی و فرهنگی ما ایرانی‌ها، تاکید فراوانی می‌شود، در برخی مواقع شاهد هستم که برخی اصناف و بازاریان بزرگ‌ترین بازار مسقف جهان، عدل و انصاف را به دست فراموشی سپرده‌اند و دست به احتکار کالا و گرانفروشی می‌زنند.
اما با این وجود؛ در بزرگ‌ترین بازار مسقف جهان؛ اصناف با انصافی چون«حاج کاظم» هم است که همیشه و در همه حال عدل و انصاف را با مشتریان خود رعایت می‌کند.
حاج کاظم با ۸۰ سال سن، ۶۵ سال است که در بازار صفی مغازه دارد. وقتی از وی علت وزن کردن پاکت را می‌پرسند، می‌گوید:« به طور مثال فردی که از من نیم کیلو چای می‌خواهد اگر من پاکت را وزن کنم و به قیمت چای بفروشم این روا نبوده و انصاف نیست، به این خاطر پاکت را نیز وزن می‌کنم و حق مشتری هر چه باشد، می‌دهم».
با این رویکرد ما ایرانی‌ها و در راس آنها آذربایجان‌ها همیشه و در همه حال داشتن مروت و جوانمردی و به ویژه رعایت عدالت و انصاف در زندگی در دنیا شهره خاص و عام هستیم، اما در روزهای سخت زندگی و توطئه‌های متعدد دشمنان علیه ملت ایران باعث می‌شود که برخی‌ها از این آشفته بازار سوءاستفاده کنند و تورم و عدم ثبات قیمت‌ها را دلیل احتکار انواع کالاهای اساسی و ضروری مردم و گرانفروشی اعلام می‌کنند و در این باره نیز برخی بازاریان و اصناف، عدل و انصاف را رعایت نمی‌کنند.
با این وجود، متاسفانه برخی از این سنت‌های خوب قدیمی به خاطر روزگار سخت زندگی این ایام، تجمل‌گرایی و پیروی از فرهنگ تشریفاتی رو به فراموشی است. نکته قابل تامل دیگر در این روزها و به ویژه در آستانه سال نو، به واسطه فقدان نظارت کافی دولت در کنترل قیمت برخی اجناس، کالاهای اساسی و ضروری عید نوروز است که اکثر خانواده‌ها و به ویژه قشر کم درآمد و متوسط جامعه در سال‌جاری ترجیح می‌دهند، بدون برپایی آیین خاص و به خصوص خریدهای آنچنانی شیرینی، آجیل و … سال نو را سپری کند.
بزرگ‌ترین بازار مسقف جهان؛ در تب و تاب عید نوروز
از سویی در گزارش میدانی ضمن صحبت با جمعی از شهروندان خطه آذربایجان و در راس آنها مردم شهر تبریز نیز به خوبی می‌توان به این واقعیت رسید که در آستانه این سال جدید، اکثر کالاها و اقلام مورد نیاز مردم در این بازار به وفور در اختیار است و کمبودی آنچنانی هم در زمینه عرضه کالا احساس نمی‌شود، ولی مشکل و چالشی که مثل سایر ایام دیگر، مردم و خریداران این بازار را آزار می‌دهد، نظارت و کنترل کم دستگاه‌های ذی‌ربط، مسوولان و دست‌اندرکاران بر قیمت اجناس و گرانی برخی کالاها اساسی و ضروری مردم در این بازار است.
از سوی با گشت و گذار در بزرگ‌ترین بازار مسقف جهان و با دیدن قیمت روی اجناس به‌ راحتی می‌توان به عینه مشاهده کرد که قیمت برخی اجناس و کالای این ایام از جمله خشکبار، آجیل، شکلات، کیف و کفش، لباس، ظروف مصرفی و تزیینی، انواع گل‌های مصنوعی و طبیعی و… نسبت به چند ماه گذشته چندین برابر شده است.
نکته قابل تامل در این راستا اینکه هر چند این روزها دیگر ثبات قیمت‌ها به نوعی ارزوی هر شهروند ایرانی شده و قیمت اکثر کالاهای اساسی و ضروری مردم سر به فلک کشیده و در این ارتباط نیز اکثر خانواده‌ها در تأمین مایحتاج زندگی خویش با مشکلات ریز و درشتی دست و پنجه نرم می‌کنند اما منصف بودن در هر شغل و حرفه‌ای اصلی اساسی در رعایت حقوق دیگر شهروندان به شمار می‌رود.
از نگاهی دیگر، در این ایام در بزرگ‌ترین بازار مسقف جهان، گوهر انصاف در بین برخی اصناف و بازاریان این بازار به شدت کمیاب شده و کمتر می‌توان آن‌ را پیدا کرد.
از این رو باید، تاکید کنیم که در اسلام رعایت انصاف از نشانه‌های مؤمنان حقیقی یاد شده است. پیامبر (ص) در این باره فرموده است؛« هر کس با مال خود به شخص فقیر کمک کند و با او همدردی کند و با مردم منصفانه رفتار کند، او از مؤمنان راستین است».
امام صادق (ع) نیز در این باره تاکید دارند که« برترین اعمال سه چیز است: اول آنکه با مردم منصفانه رفتار کنی تا آنجا که چیزی را نپسندی، مگر اینکه برای مردم نیز همانند آن را بخواهی/ دوم آنکه با برادر دینی خود در مورد امور مالی همدردی و مواسات داشته باشی / سوم آنکه خدا را در هر حال یاد کنی… ».
آشفته بازار، خریدهای نوروزی در بزرگ‌ترین بازار مسقف جهان
بنابراین به مصداق همین ضرب‌المثل که «یک سوزن به خود بزنید و یک جوالدوز به دیگران»؛ تمامی اصناف، کاسبان و بازاریان باید در طول روز به این مسئله باور داشته باشند و میزان انصاف خود را ارزیابی کنند که چقدر انصاف در حق و حقوق دیگر شهروندان را راعیت کرده‌اند؟
با این وجود، در این ارتباط سخن مردم با مسوولان و متولیان امر و دستگاه‌های ذی‌ربط تنظیم بازار و به ویژه با بازاریان شهر اولین‌ها این است که با آنها صادق باشند،مردم برای خرید از این بازار به بازاریان اعتماد می‌کنند و در مقابل نیز بازاریان با تهیه اجناس خوب و با کیفیت و با قیمت مناسب می‌توانند با برخورد خوب و راضی نگه داشتن مردم، بخشی از فشار زندگی قشر محروم جامعه را کاهش دهند، به طوریکه خود بازاریان تبریز هم به این موضوع اعتقاد دارند که همیشه و در همه حال بخش عمده خریداران اجناس و کالاهای اساسی و ضروری این بازار، معمولا از سوی طبقات محروم و متوسط جامعه صورت می‌گیرد.
در نهایت در جمع‌بندی این گزارش می‌توان به این نکته رسید که آنچه بیشتر شهروندان تبریزی و به ویژه خریداران کالا از بازار تبریز را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد، نوع نگاه ساز‌ و‌ کارهای نظارتی از سوی دستگاه‌های بازرسی است که به نظر می‌آید در این ارتباط حق با مردم بوده است به طوریکه در گشت و گذارهای میدانی با خریداران از این بازار هم می‌توان به این واقعیت رسید و در این خصوص نیز مردم اعتقاد دارند که یک نوع کالا با همان نمونه با همان کیفیت در مغازه‌های مختلف با قیمت‌های مختلف به فروش می‌رسد که این امر عدم نظارت مستمر و دقیق مسوولان را نشان می‌دهد./فارس

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از