مواد اولیه و بانک ها چالش های شهرک سرمایه گذاری

دیروز استاندار آذربایجان شرقی به همراه معاون اقتصادی خود و رییس سازمان برنامه و بودجه و رییس سازمان صمت استان از شهرک سرمایه گذاری خارجی تبریز بازدید نمود.
در بازدید میدانی از چند واحد صنعتی ، مشکلات عمده واحدهای اقتصادی که بعضا حال و روز خوشی هم ندارند مطرح گردید.
یکی از مهمترین موانع تولید در واحدها عدم امکان تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات مطرح شد.
متاسفانه علیرغم تصور عمومی تامین مواد اولیه از خارج تنها مشکل واحد ها نبود، بلکه مشکل عمده، تامین مواد از پتروشیمی ها بود که اغلب مواد خود را در بورس عرضه می نمایند.
همچنانکه قبلا در روزنامه ساقی آذربایجان گزارش داده بودیم، این مساله در شرایط بحرانی کنونی به مثابه سمی برای واحدهای تولیدی عمل میکند.
دومین مشکل عمده ، برنامه های وزارت اقتصاد و دارایی عنوان شد . یکی از قطعه سازان این مساله را به خوبی گوشزد نموده و گفت : بیش از ۸۰ درصد مشکلات ما نه با وزارت صمت بلکه با وزارت اقتصاد است .
وی افزود قطعه هایی که با ارز دولتی وارد کرده ایم در گمرک توقیف شده اند که باید ما به تفاوت ارزی آن را پرداخت نماییم و همین امر بیش از ۱۲ میلیارد تومان ضرر اقتصادی به ما تحمیل خواهد نمود.
وی افزود از بابت عدم حل و فصل این مساله، بقیه فعالیت های بانکی ما تحت الشعاع قرار گرفته است .
نجاتی رییس سازمان صمت استان ، با تاکید بر مشکل تامین برق این شهرک اظهار داشت این شهرک نیازمند تامین ۲۰ مگاوات برق است تا نیاز واحدها مرتفع گردد.
سومین مساله ای که در این بازدیدها مورد تاکید تولید کنندگان قرار گرفت فشارهای مالیاتی و همچنین عدم امکان دسترسی به بانک ها و تراکنش های مالی جهانی بود که نخستین اثر خود را در تامین مواد اولیه خارجی واحد ها نشان می دهد.
در بازدید از یک واحد قطعه سازی ، استاندار با اشاره بر لزوم حل مشکلات تولیدکنندگان استان اظهار داشت : از دکتر همتی رییس کل بانک مرکزی دعوت کرده ام تا با حضور در تبریز با مشکلات واحدها آشنا شده و برای حل آنها تمهیدات ویژه ای اتخاذ نمایند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از