روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
مواد شیمیایی صنعتی عامل خطرناک ابتلا به ام اس

یک مطالعه جدید اخطار می‌دهد قرار گرفتن در معرض موادی مانند رنگ، لاک جلادهنده و حلال های صنعتی به طور چشمگیری خطر ابتلا به ام اس را در افرادی که سابقه این بیماری در خانواده آنها وجود دارد، افزایش می‌دهد.
مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری التهابی مزمن است که ۴۰۰ هزار نفر در ایالات متحده و ۲/۱ میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند.
اصلی ترین عوامل تایید شده موثر برای ابتلا به آن جنسیت، نژاد و ژن‌ها هستند. به طوری که زنان بیشتر از مردان به “ام اس” مبتلا شده و افرادی که نژاد اروپایی و استعداد ژنتیکی دارند نیز بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری هستند.
در حالی که این عوامل خارج از کنترل ما هستند، برخی مطالعات به عوامل متغیر دیگری همچون قرار گرفتن در معرض مواد سمی و مصرف بیش از حد نمک در رژیم غذایی نیز اشاره کرده اند. این عوامل در دسته ای قرار دارند که می توان آن ها را تغییر داده یا از آن ها اجتناب کرد.
تحقیقات جدید شواهدی را ارائه کرده است که نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض حلال ها و استعمال دخانیات از عوامل قابل کنترلی هستند که تماس با آنها به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به ام اس را افزایش می دهند.
این مطالعه ابتدا از این فرضیه آغاز شد که تحریک ریه ناشی از منابع مختلف باعث ایجاد پاسخ ایمنی بدن و در نهایت منجر به ابتلا به ام اس در افراد مستعد به لحاظ ژنتیکی می شود.
برای بررسی صحت این فرضیه محققان ۲۰۴۲ نفر بیمار سوئدی مبتلا به ام اس را با ۲۹۴۷ نفر از افرادی که از نظر سن و جنسیت با آن ها تطابق داشتند، مقایسه کردند. هم چنین استعداد ژنتیکی آن ها برای ابتلا به ام اس از طریق آزمایش‌های ژنتیکی و نیز استعمال دخانیات و این که آیا در معرض رنگ، لاک یا حلال های آلی قرار دارند یا خیر در نظر گرفته شد. به طور کلی نتایج این مطالعه نشان داد هنگامی که دو عامل استعداد ژنتیکی و قرار گرفتن در معرض مواد سمی و شیمیایی در کنار یکدیگر قرار می گیرند، خطر ابتلا به بیماری ام اس حدود ۶۰ درصد افزایش می یابد.
به طور خاص قرار گرفتن در معرض حلال ها خطر ابتلا به ام اس را تا ۵۰ درصد افزایش داده و در صورتی که عامل استعداد ژنتیکی نیز با آن همراه شود، این خطر هفت برابر خواهد شد. هم چنین در مواردی که استعمال دخانیات نیز به این دو عامل اضافه شود، مخلوطی بسیار خطرناک ایجاد می شود که خطر ابتلا به ام اس را ۳۰ برابر می کند.
تحقیقات بیشتری نیاز است تا چگونگی ایجاد این خطر توسط این عوامل به طور دقیق مشخص شود اما احتمال می‌رود این سه عامل باعث التهاب ریه و تحریک آن شده که منجر به واکنش ایمنی در ریه ها و در نهایت ابتلا به ام اس می‌شوند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز