روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 552
  • 659
  • 1,438,113
موزه مراغه تنها گنجینه سلسه ایلخانان مغول در ایران

مراغه اولین پایتخت ایلخانان مغول در سال ۶۵۷ هجری قمری بوده و تنها موزه تخصصی ایلخانی کشور به همین خاطر در این شهر ایجاد شده است.
ایلخانان مغول ۱۰۴ سال در ایران حکومت کرده‌اند و در این مدت ۱۷ نفر فرمانروایی کرده است. این موزه با شش بخش مراغه کهن‌، سفال‌، سکه‌، کتابت‌، فلز و شیشه یاد‌آور فرهنگ و تمدن مردم ایران در ۷۸۱ سال پیش است.
این گزارش می افزاید: در بخش سفال موزه مراغه از تمام تکنیک‌های رایج سفالگری آن دوره که عصر طلایی سفالگری ایران نیز نام گرفته آثار بی‌نظیری به نمایش در آمده است‌. کاسه، بشقاب، آبریز وانواع ظروف تزئینی از جمله سفال های به نمایش در آمده در این موزه است‌.
این گزارش حاکی است، در بخش کتابت نیز صفحاتی از قرآن‌های نفیس به خط یاقوت مستعصمی به نمایش در آمده که برای اولین بار در این قرآن‌ها ترجمه فارسی زیر آیات نگاشته شده است.
مجموعه سکه‌های این موزه نیز شامل ۱۵۰ عدد سکه کامل‌ترین و ارزشمندترین سکه‌های دوره ایلخانان مغول بوده و از همه ایلخانانی که در ایران حکومت کرده‌اند، سکه‌های ارزشمندی به نمایش گذاشته است .
جنس این سکه ها از طلا ، نقر و مس که سکه های طلا برای اعیاد و جشن ها ، نقر برای تجار و بازرگانان و سکه های مس نیز برای دادوستد روزانه ضرب شده است .
در بخش مفرغ و شیشه این موزه آثارگرانبهایی از جمله انواع پیه سوز‌ها و ظروف پخت غذا از دوره ایلخانی به نمایش در آمده است .آثار به نمایش درآمده در این موزه از حفاری‌های محوطه‌های باستانی شهر‌های مختلف ایران شامل آذربایجان‌شرقی‌، گرگان‌، همدان‌، کاشان‌، خراسان و قزوین به دست آمده است‌.
در این موزه نزدیک به ۵۰۰ اثر تاریخی به نمایش در آمده است‌.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز