روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۱۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 264
  • 933
  • 1,362,196
موعـد حساب و کتــاب بــا روس ها

روابط ایران با روسیه هیچ گاه تا این اندازه در مقطع فعلی پاردوکسیکال نبوده است. آنها آشکارا از تحریم های نفتی علیه ایران تبعیت می کنند ، فروش نفت خود را افزایش می دهند تا بازار را تامین کنند، رسماً می گویند همکاری ما با ایران هرگز به شکل اتحاد نیست و مقطعی است اما در مقابل هنگامی که نیازمند پز ضد آمریکایی هستند اعلام می کنند دلار را از مبادلات دو کشور حذف کرده اند.
پوتین از یک سو با برگ برنده ایران در مقابل غرب دست به معامله می زند و از سوی دیگر دست آنها را برای هدف قرار دادن منافع ایران باز می گذارد. برای توضیح مختصر این شرایط بد نیست نگاهی به سوریه داشته باشیم.
بعد از اعلام خروج آمریکا از سوریه، احتمال بروز وضعیت خلا قدرت در این کشور بشدت افزایش یافته و هرچند بشار اسد بر سر قدرت مانده است اما دولت مرکزی هنوز سیطره کاملی بر جغرافیای سیاسی خود نیافته است. ترکیه هنوز در منطقه شمالی این کشور حضور دارد و اتفاقا برای پیاده کردن مدل ادلب(سپردن امنیت به سمپات های ترکیه) در اقلیم تحت سیطره pyg اصرار دارد.
از طرفی روس ها بدلیل مشکلات اقتصادی خود توان حضور همه جانبه در این کشور را ندارند و درست به همین دلیل تلاش میکنند دست به موازنه قوا بزنند. موازنه قوایی که جز از طریق بازی با برگ ایران برایش ممکن میشود. روسیه ایران را مجبور نمی کند از سوریه خارج شود اما در عوض آشکارا برای جلب رضایت اسراییل سامانه پدافندی اس۳۰۰ را خاموش می‌کند تا اسرایل مواضع نظامی ایران و ادوات لجستیکی آن را هدف قرار دهد و این داستان سه هفته تمام است که ادامه دارد. یعنی هم اسرائیل را در دست نگه می دارد و هم ایران را. ناگفته نماند رویترز گزارش کرده است: نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و پوتین، رئیس جمهوری روسیه، تصمیم دارند در ماه جاری درباره عملکرد کشورهایشان در سوریه و حضور نظامی و نقش ایران در این کشور تبادل نظر کنند و سیاست هماهنگی را در پیش گیرند. در واقع بعد از خروج نمایشی آمریکایی ها از سوریه، اسراییل با هماهنگی روسیه بسیار گستاخ تر شده است و این مساله نکته ظریفی دارد که حتما باید مورد توجه قرار گیرد. واقعیت این است که مواضعی چون حذف دلار از سیستم مراودات مالی دو کشور و یا جلب حمایت هند برای راه اندازی مسیر ترانزیتی جدید(هند، بندر چابهار،آستارخان روسیه،اروپا ) تنها لقلقه زبانی بیش نیست.
هند متحد استراتژیک اسراییل است و هیچ گاه بدون هماهنگی با آن وارد این معامله نمی شود. عملا بانک های دولتی روسی و همچنین تجار این کشور هیچ تمایلی برای مراودات مالی با ایران ندارند و هرآنچه در این خصوص گفته می شود فقط شعار است. همین دوماه پیش بود که در سفر استاندار به شهرک صنعتی از یکی از مالکین واحد تولیدی بزرگ شنیدم که حتی بانک های دولتی روسیه نیز مرودات مالی با ایران را قطع کرده اند. از مجموع نکات گفته شده چنین برمی آید که وقت آن است اقلا در سوریه حساب خود را از روس ها جدا کنیم و به فکر تامین منافع خود باشیم.
لازم است دولت ایران، تا سر و کله چشم آبی ها پیدا نشده قراردادهای امنیتی،اقتصادی و سیاسی محکمی با دولت اسد منعقد کند تا در صورت خیانت روس ها اصطلاحا سرمان بی کلاه نماند، چه اینکه روس ها بارها نشان داده اند در مواقع ضروری این رقبای ایران هستند که انتخاب نهایی روسیه خواهد بود پس باید به طرف سوری فهماند که این ایران بود که یک جانبه در برابر همه دشمنان آن کشور ایستاد تا همچنان شاهد بقای سوریه باشیم.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز