روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 1,267
  • 1,097
  • 1,390,432
مچکریم آقای ترامپ!

تصمیمات ترامپ از زمان حضور در کاخ سفید تا به امروز به نفع ایران بوده است. ایران باید از فرصت ترامپ بهترین استفاده را کند. اروپایی‌ها از تصمیمات ترامپ عاصی هستند. رییس جمهور جدید آمریکا کاری کرده است که هیچ رییس کشوری در اروپا حاضر نیست خود را متحد ترامپ معرفی کند. همه می‌خواهند یک فاصله‌ای را با رییس ایالات متحده آمریکا ایجاد کنند. تقریبا می‌توان گفت هیچ رییس دولتی در اروپا دوست ندارد در جهان به عنوان دوست ترامپ معرفی شود.
بعد از جنگ جهانی دوم این بزرگ‌ترین شکاف ایجاد شده میان رهبران اروپا و ترامپ است. هیچ یک از تاریخ نگران روابط بین الملل به یاد ندارند که یک رییس جمهور آمریکا این چنین میان اروپایی‌ها منفور باشد. برخورد تلخ سران اروپا با خروج آمریکا از پیمان آب و هوای پاریس به خوبی بیانگر این معناست.
این فاصله ایجاد شده برای ایران یک فرصت طلایی است. ایران می‌تواند از اختلاف‌های ایجاد شده در میان اروپا و آمریکا بهترین استفاده را داشته باشد. قدرت اجماع سازی آمریکای ترامپ علیه یک کشور به شدت کاهش یافته است. یعنی کشورهای جهان حاضر نیستند هزینه تصمیمات عجولانه و تقریبا بدون فکر ترامپ را بدهند.ایران می‌تواند روابط اقتصادی خود را با اروپا به زمان اصلاحات برگرداند. به نظر می‌رسد اروپا نیز آمادگی این بازگشت را دارد. دولت دوازدهم به ریاست روحانی می‌تواند از حماقت‌های ترامپ به نفع ایران استفاده کند. نزدیکی به اروپا می‌تواند کمک بزرگی به اقتصاد ایران داشته باشد. رفع تحریم‌های اروپا علیه ایران می‌تواند یک دگرگونی بزرگ در اقتصاد ایران ایجاد کند.
از سوی دیگر آمریکا حتی توان برقراری توازن در میان کشورهای عربی را هم ندارد. به نظر می‌رسد آمریکای ترامپ در خاورمیانه به دنبال پول بیشتر است. هرکسی پول بیشتری بدهد می‌تواند حمایت آمریکا را داشته باشد. بعد از سال‌ها کشورهای عربی دچار بحران وحدت شده‌اند. ادامه در همین صفحه …

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز