روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 1,388
  • 1,097
  • 1,390,553
میراث فرهنگی دچار بحران متخصص مرمت است

مدیرکل حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور گفت: برای مرمت ۶۰۰ خانه تاریخی در سال جاری، دچار بحران نیروی کارشناس و متخصص هستیم.
«غلامرضا میثاقیان» درباره چگونگی تقسیم بودجه تخصیصی به پروژه های مرمتی و اولویت ها در سال ۹۶، اظهار کرد: به طور کلی پروژه های مرمتی ما در مبحث خانه های تاریخی، به آنها که اعتبار ملی دارند و پروژه های مشارکتی تقسیم می شود.
وی اضافه کرد: امسال بنا به برنامه مصوب، در صورت تامین هزینه، ۶۰۰ خانه تاریخی در تهران و شهرستانها با مشارکت مالکان این خانه ها مرمت می شود.
میثاقیان ادامه داد: به دلیل میزان اندک اعتبارات ملی، در نظر داریم ۱۵۰ بنای عمومی مثل کاروانسراها و مساجد تاریخی را مرمت اساسی کنیم و بودجه ای سه برابری یعنی بودجه ای برای مرمت اضطراری ۴۵۰ خانه تاریخی نیز درنظر گرفته ایم.
مدیرکل حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور گفت: اولویت برای مرمت از نظر شهرت بنا نیست بلکه از دیدگاه ما هر بنایی که در فهرست ملی ثبت می شود، دارای ارزش والایی است و اگر برخی بناها کمتر شناخته شده به دلیلی کم اهمیتی آنها نیست بلکه ما در معرفی آنها کوتاهی کرده ایم.
وی افزود: مثلا وقتی می گوییم «خانه عامری های کاشان» همه آن را می شناسند اما «خانه مستوفی بشرویه» را کمتر کسی می شناسد، در حالیکه اگر از نزدیک این دو عمارت را ببینند پی می برند که خانه مستوفی بشرویه نفیس تر از خانه عامری است، برای همین به شخصه دوست داشتم امکانی بود که قبل از مرمت بناها بتوانیم آنها را به مردم معرفی کنیم.
میثاقیان ادامه داد: وقتی کوچکترین اتفاقی برای یکی از اماکن مشهور می افتد شاهد یک واکنش اجتماعی عظیم هستیم اما در مورد بناهای غیرمعروف از این نظر به آنها ظلم می شود؛ مثلا در استان اصفهان «عمارت سرهنگ آباد» از «چهل ستون» هیچ چیز کم نداشت اما چون درست معرفی نشده با وجود آسیب های زیادی که دیده، کسی صدایش در نمی آید.
وی افزود: هرچند ما بودجه اضطراری کمی برای این عمارت تعیین کردیم اما مطمئنم اگر این بنا خوب معرفی شده بود در قبال صدمات، اکنون واکنش های عجیب و اعتراضات عمومی زیادی باعث پیگیری و تخصیص بودجه بیشتر از جانب مسئولان می شد.
** کاستن از ساختار اداری و نیروی متخصص، کوچک سازی نیست؛ نابودیست
مدیرکل حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور درباره وضعیت بدنه کارشناسان متخصص مرمت در سازمان میراث فرهنگی نیز تصریح کرد: آیا برای اجرای مرمت همه پروژه ها کارشناس داریم؟ وسع ما کم هست و از نظر منابع انسانی به شدت در مضیقه هستیم.
وی افزود: در همه زمینه ها از جمله کارشناس مرمت، مرمت تزیینات، باستان شناس، مهندس معمار، مهندس سازه و دیگر تخصص ها نیاز داریم و متاسفانه بسیاری از نیروهای ما در شرایط کنونی نیروهای تاسیساتی هستند و به شدت دچار کمبود کارشناس متخصص هستیم.
میثاقیان به برخی مشکلات ساختاری در حوزه حفظ و احیای بناهای تاریخی اشاره کرد و گفت: حوزه مدیریت من، در دوره ای نه چندان دور، شامل سه دفتر بوده که بعدها به یکی کاهش یافت و اکنون به یک سوم رسیده و این کوچک سازی نیست بلکه نابود کردن است.
وی گفت: از ۱۴ سال پیش تا امروز حتی یک نفر به مجموعه ما اضافه نشده و در عوض چندین نفر متخصص یا به دلیل کهولت سن یا دیگر مسائل حذف شده اند.
** دانش آموختگان در عمل ضعیف هستند
مدیرکل حفظ و احیای بناهای تاریخی تاکید کرد: با مراکز آموزش فنی حرفه ای که زیر نظر وزارت کار هستند برای فن آموزی گرایش های مورد نیازمان رایزنی داریم چون کسانی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند متاسفانه فقط تئوری می دانند و مهارت عملی ندارند.
وی خاطرنشان کرد: روزگاری بخش عمده سازمان میراث فرهنگی، کارگر متبحر بوده است ولی عده ای ناآگاهانه آن موقع گفتند که چرا باید بخش قابل توجهی از بدنه اداره، کارگران مرمت باشند و با سرو صدا آنها را حذف کردند تا فقط مهندسان به کار گرفته شوند و خدا می داند این اقدام چه آسیب های جدی به کار ما زد.
میثاقیان یادآور شد: کارگر ماهر و متبحر در زمینه های تخصصی مثلا کسی که کاشیکاری تاریخی یا اجرای آن را می داند، غنیمتی بزرگ و لازم است زیرا علاوه بر طراح باید مجری و اجرا کننده هم متخصص و ماهر باشد و فارغ التحصیلان دانشگاهی همان تئوری ها را هم خوب درک نکرده اند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز