روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۷/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 81
  • بازدید دیروز: 1,264
  • کل بازدید ها: 842,293
« میگرن » فاکتور هشداردهنده بروز سکته مغزی

بــروز برخــی میگــرن هــا همــراه بــا پارگــی شــریان هــای گردن موجــب افزایش ریســک سکته مغزی می شود. محققان دانشــگاه برشا ایتالیا دریافتند برخی افراد جوان که دچار میگرن هســتند ممکن اســت در معرض ریســک پارگی شــریان های گردن قرار داشته باشند که می تواند منجر به افزایش احتمال سکته مغزی در این افراد شود. محققــان در ادامه مــی افزایند هنــوز علت دقیق پارگی این عروق مشخص نیست. با این حال دکتر الساندرو پزینی اذعان می کند که این احتمال که افراد میگرنی دچار چنین شرایطی موسوم به »قطع شریانی« شوند خیلی اندک است. از حدود ۲۵۰۰ بیمار تحت مطالعه با رده سنی ۱۸ تا ۴۵ سال، تنها ۱۳ درصد مبتال به میگرن همراه با پارگی عروق گردن بودند. این گروه عمدتا مبتال به کلسترول باال، دیابت یا سیگاری بودند. محققان با بررســی دقیق تر الگوی میگرن مرتبط با پارگی عروق و ســکته مغزی دریافتند میگرن بدون عالئم هشدار حسی )آئورا( ارتباط نزدیکی با ناهنجاری های عروق خونی داشت. آئورا به معنای تغییرات حسی نظیر مشاهده نقاط نورانی، نقاط تاریک یا احســاس ســوزن شــدن دســت ها یا پاها یا سر اســت که قبل یا در طول میگرن اتفاق می افتد. در مقایسه با بیماران مبتال به میگرن همراه با آئورا، افراد مبتال به میگرن بدون آئورا ۷/۱ برابر بیشتر در معرض پارگی عروق قرار دارند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز