می‌توان با ۱۰ میلیون پرتره پیاده‌روی اربعین را در گینس ثبت کرد

احسان باقری عکاس و مدیر خانه عکاسان ایران معتقد است اگر یک حرکت جمعی صورت بگیرد می توان در اربعین ۱۰ میلیون پرتره ثبت کرد و این رکورد در کتاب گینس هم ثبت شود.
احسان باقری که سال ها به عنوان عکاس در زمینه پیاده روی اربعین در این گردهمایی مذهبی حضور داشته است درباره اینکه با وجود بزرگی این رویداد چرا همچنان در تولید آثار هنری در این زمینه عقب هستیم به خبرنگار مهر گفت: من در سال ۸۳ و یک سال قبل از سرنگونی صدام حسین توفیق حضور در اربعین حسینی را داشتم. در آن سال ها شمار عاشقانی که در اربعین حسینی پیاده روی می کردند کمتر بود و الآن ۳،۴ سال است که عاشقان حسینی به شکل گسترده تری در مراسم اربعین شرکت می کنند و این هم به خاطر عظمت خود امام حسین (ع) است، وگرنه ما در تبلیغات رسانه ای خیلی عقب هستیم.
وی با اشاره به انتشار کتاب «پیاده آمده ام» در سال ۹۳ و تاثیر آن بر جامعه عکاسی بیان کرد: بعد از آن کتاب عکاسان بیشتری به کربلا رفتند و از مراسم اربعین عکاسی کردند ولی این رویداد آنقدر عظیم است که نوشته ها، تصاویر و فیلم ها از بازگویی آن عاجز هستند.
این عکاس در پاسخ به این پرسش که چرا به بهانه عظمت این رویداد در پرداختن به آن در قالب آثار هنری کوتاهی می شود، بیان کرد: عظمت این اتفاق نباید بهانه شود که هنرمندان به سمت آن نروند. من در کتابم نوشتم که عکس های کتاب را ببینید و بعد بروید خود دریا را ببیند و در آن اتمسفر قرار بگیرید. وقتی کتاب من منتشر شد و تبلیغات رسانه ای روی آن صورت گرفت، در اربعین همان سال یک عده جلوی مرا گرفتند و گفتند که کتاب شما ما را به این جا آورد. این نشان می دهد که هنر تأثیرگذار است، کما این که خود اسلام هم می گوید زنده ماندن باورها فقط در صورتی اتفاق می افتد که در قالب هنر ریخته شود.
باقری ادامه داد: حالا اگر یک عده این اعتقاد ناب اسلامی را تبیین نکرده اند، دلیل نمی شود که ما به آن توجهی نکنیم اما مساله بعدی به حمایت نهادها بر می گردد. نهادهایی که متصدی امور عکاسی هستند باید طوری عکاسان را حمایت کنند که عکاسی رویداد بزرگ پیاد روی اربعین به شکل جمعی انجام شود و هر عکاس از یک سری موضوعات خاص عکس بگیرد. اگر یک حرکت جمعی هنری در این زمینه شکل بگیرد، این امکان وجود دارد که ما در اربعین ۱۰ میلیون پرتره ثبت کنیم و این رکورد می تواند در کتاب گینس هم ثبت شود. برای یک رویداد بزرگی که ۲۵ تا ۳۰ میلیون نفر در آن حضور پیدا می کنند، ثبت ۱۰ میلیون پرتره کار خیلی سختی نیست و فقط به یک مدیریت قوی احتیاج دارد.
وی همچنین با اشاره به اینکه در زمینه عکاسی یا خلق اثر هنری با محوریت مرقد مطهر امام رضا (ع) نیز کم کاری شده است، گفت: ما هیچ برنامه و وحدتی در پرورش هنرمند و تولید هنر بومی، دینی و اعتقادی نداریم و این را باید بعد از گذشت حدود ۴۰ سال از انقلاب اسلامی اعتراف کرد. کارهایی که تا به امروز انجام شده هم بیشتر دغدغه های شخصی آدم های معتقد بوده و هیچوقت یک فکر سازمان یافته به دنبال ثبت این آثار نبوده است.
باقری ادامه داد: یکی از تجربه های موفق تجمیع در عکاسی، کاری است که انجمن دفاع مقدس انجام داد. در آن انجمن چند نفر دور هم جمع شده اند و علیرغم تمام بی مهری ها و تحمل سختی ها، تقریباً تمامی عکس های موجود در رابطه با جنگ تحمیلی را جمع آوری کرده اند. آنها این آثار را سر و سامان داده و تبدیل به کتاب های فاخر و حرفه ای کرده اند که اگر این کتاب ها به هر کجای دنیا هم بروند از آنها استقبال می شود.
این عکاس اظهار کرد: مراکز و نهادهای فرهنگی و هنری ما به وظایف خودشان عمل نمی کنند که این صحبت من در مورد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری هم صدق می کند. این ها همه با رسالت خودشان فاصله دارند و به جای کارهای ارزشمند، وقت شان را صرف کارهای کلیشه ای غیر عمیق و آمارمحور کرده اند.
وی در پایان بیان کرد: من طی سه سال گذشته به این موضوع اعتراض کرده ام و اگر چه کارهای آمارمحور در سیستم دولتی عایدی دارد اما هیچوقت در خانه عکاسان ایران همچین کاری انجام نداده ام. دوست دارم وقتی یک کارگاه برگزار می کنم، ۵۰ نفر با علاقه بیایند و در آن شرکت کنند. کارهایی که تا به امروز انجام شده همه به نوعی آتش به اختیار و بر اساس انگیزه های شخصی افراد بوده است و حالا امیدوارم که در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی ایران، حداقل در حوزه عکاسی کارهای ما با وحدت و تجمیع انجام شود و عایدات بیشتری برای انقلاب اسلامی داشته باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از