روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 772
  • 779
  • 1,330,284
نام تمام مادران، برای بروز حس های زنانه کتمان شده است

محمد رحمانیان کارگردان تئاتر « نام تمام مادران…» در نشست خبری گفت: این نمایش نه فقط موضوعی زنانه دارد بلکه درباره بروز احساسات زنانه است. حس‌های زنانه در این کشور کتمان می‌شود از یاد برده شده و کمتر اهمیت داده می‌شود.
نشست خبری نمایش«نام تمام مادران … » با حضور محمد رحمانیان، سینا رازانی، بهنوش طباطبایی، هانا کامکار، سامان احتشامی، سانیا سالاری، نوشین اعتماد، مبینا طبائی و الهام دهقان در تماشاخانه کنش معاصر برگزار شد.
رحمانیان در ابتدای نشست اظهارکرد: داستان نمایش «نام تمام مادران» در روزهای پایانی سال و زمانی که ماه جمادی‌الثانی بر اساس گردش تقویم ماه قمری با ماه اسفند، مطابق شده است اجرا می شود و بیستم جمادی‌الثانی تولد حضرت فاطمه(س) که ما در نمایش به آن خیلی اشاره می‌کنیم دقیقا با ۲۹ اسفند و شب عید همزمان شده است. این قرین شدن برای من اهمیت داشت و شاید باعث شد
** روایتی از زنانگی در همزمانی شب عید و تولد حضرت فاطمه(س)
رحمانیان با بیان اینکه آئین‌های اسطوره‌ای که از دل دین اسلام گرفته شده و آئین‌های اسطوره‌ای ایران کهن همدیگر را کامل می‌کنند و بهم پاسخ می‌دهند، گفت : دقیقا منظورم اسطوره آناهیتا است که با آئین‌های اسلامی مثل تولد حضرت زهرا در بیستم جمادی‌الثانی تطابق دارند. پیش از این نمایش «مجلس‌نامه» هم این تفاهم را جور دیگری نشان داده بودم. در نمایش «اسب‌ها» هم آئین مهرگان را با آئین مربوط به حوادث عاشورا نمایش دادم. برای من درام‌نویسی و پژوهش در این زمینه خیلی جذاب است.
«نام تمام مادران…» سومین نمایش رحمانیان است که به آیین‌های ایرانی و دینی می‌پردازد و به این همزمانی اشاره دارد او در این باره توضیح داد: داستان در روز چهاردهم جمادی‌الثانی یعنی چند روز مانده به عید نوروز و تولد حضرت فاطمه (س) در یک خانه قدیمی مثلا نزدیک شهرک مختارنامه اتفاق می‌افتد. جایی که تلویزیون و سینما فیلم‌هایی می‌سازند. از جمله این فیلم‌ها درباره حضرت زهرا (س) است. این خانه قدیمی که پایگاه استقرار گروه فیلمبرداری شده هشت زن روایت‌های خودشان را از زندگی‌شان برای ما می‌گویند. ارتباط خودشان را با موضوع زنانگی، مادری و همه آن چیزی که در آئین اسطوره‌ای حضرت فاطمه(س) با آن برخورد می‌کنیم.
در ادامه «بهنوش طباطبایی» با بیان اینکه دوست ندارد قبل از اجرا صحبت کند گفت: من قبل از نمایش نمی‌خواهم صحبت. فقط می‌گویم که باعث افتخار من است که با محمد رحمانیان کارکنم.
رحمانیان درباره حضور طباطبایی در این اثر گفت: زمانی که نمایش سیندرلا را می دیدم تصمیم گرفتم حتما با بهنوش طباطبایی تئاتری را اجرا کنم چراکه بازی این بازیگر روی صحنه به پایان نمی رسد بلکه در پشت صحنه هم ادامه دارد که نشان می دهد این بازیگر به کارش علاقه دارد.
هانا کامکار خواننده همخوان و بازیگر نمایش «نام تمام مادران …» درباره حضورش در این نمایش توضیح داد: نقش من زن کردی است که طراح لباس این پشت صحنه است. و سه قطعه را در این نمایش اجرا می‌کنم.
رحمانیان نیز درباره حضور کامکار افزود: خوشحالم که «هانا کامکار» در کنار من است چه به عنوان بازیگر چه به عنوان همخوان. و خانه تئاتر هم با دادن جایزه بهترین بازیگر اعلان کرد که جامعه تئاتر ایران اورا دوست دارد.
**زنان مخاطب اصلی نمایش «نام تمام مادران»
کارگردان نمایش «مجلس ضربت زدن» در بخش دیگری از صحبت‌هایش اضافه کرد: نمایش «نام تمام مادران» نمایشی به شدت زنانه است اگر دست من بود می‌گفتم آقایان برای دیدن این نمایش نیایند! «نام تمام مادران» نه فقط موضوعی زنانه دارد بلکه درباره بروز احساسات زنانه است. حس‌های زنانه در این کشور کتمان می‌شود. این حس‌ها از یاد برده شده و کمتر اهمیت داده می‌شود.
او با اشاره به اینکه نمایش «خروس» را هم به مادران تقدیم کرده ، افزود : بعد از نمایش «خروس» به این فکر می‌کردم که حقیقت گمشده‌ای در مورد زنان تاریخ معاصر وجود دارد که باید آن را بنویسم. هم‌زمانی ۲۰ جمادی‌الثانی با نوروز امسال این امکان را به من داد که از قانون‌های باروری در ایران کهن استفاده کنم و به آن بپردازم. فراموش نکنیم که اسطوره‌های کهن ایرانی مثل ناهید، آناهیتا یا زهره در خصوصیات خود یعنی نور و روشنایی با زهرا که به معنای درخشانی و روشنایی است شریک هستند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز