روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
نباید با روش‌های پوپولیستی و لمپنیستی در مورد تناسب بـــودجه نهادهای فــرهنگی صحبت کرد

عضو کمیسیون فرهنگی مقایسه بودجه دو نهاد بدون توجه به کارکردهای آنها را غیرعلمی خواند و گفت:‌ با روش‌های پوپولیستی و لمپنیستی نمی‌توان درمود تناسب بودجه نهاد‌های فرهنگی صحبت کرد.
حجت‌الاسلام احمد مازنی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ان با اشاره به بررسی بودجه سال ۹۷ در کمیسیون فرهنگی و اعلام اینکه نسبت بودجه فرهنگ به کل بودجه شش دهم درصد است، گفت: میزان برآورد بودجه در حوزه فرهنگ بسیار پایین است و این مقدار برای رشد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و سیاسی کفایت نمی‌کند. با توجه به اینکه هر موضوعی منشا فرهنگی دارد و کشور نیز نیازمند سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ است، بودجه در نظر گرفته شده برای حوزه فرهنگ بسیار ضعیف است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره نظارت بر بودجه‌های نهادهای فرهنگی اظهار کرد: در گذشته دستگاه‌هایی بودند که به طور مستقیم دارای ردیف بوده و تحت عنوان جدول ۱۷ از مجلس بودجه می‌گرفتند. در این مورد برخی معتقد به قطع این نوع ردیف‌ها بوده و بعضی دیگر معتقد به افزایش بودجه آن‌ها بودند. معتقد بودم که پول باید به دستگاه‌های تعریف شده در کشور که مجلس بتواند بر آن‌ها نظارت کند، داده شود.
نماینده مردم تهران ادامه داد:‌ مثلا موسساتی که کار هنری می‌کنند، بودجه خود را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که زیر نظارت مجلس است دریافت کنند. مجلس نظارتی بر موسسه‌های خصوصی ندارد اما موسسه‌های رسمی مانند سازمان تبلیغات اسلامی که مجلس می‌تواند بر آن‌ها نظارت کند، قابل واگذاری بودجه است.
عضو فراکسیون امید با بیان اینکه اختصاص بودجه فرهنگی به نهاد‌های رسمی که تحت نظارت مجلس هستند، امکان‌پذیر است، افزود: نکته مهم این است که همه این بحث‌ها مربوط به شش دهم درصد کل بودجه می‌باشد از این رو به بحث‌های انحرافی که این روز‌ها در خصوص بودجه فرهنگی مطرح می‌شود نباید توجه کرد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا تناسبی بین بودجه نهاد‌های فرهنگی با هم دیگر و با سایر نهاد‌ها وجود دارد یا خیر گفت: تناسب را باید تعریف کنیم. اینکه دو سازمان را فقط اسم ببریم و بودجه‌شان را در فضای مجازی مقایسه کنیم این کار غیر علمی است. با روش‌های پوپولیستی و لمپنیستی نمی‌توان درمود تناسب بودجه نهاد‌های فرهنگی صحبت کرد. در حقیقت عدالت به معنای تساوی نیست بلکه باید به تناسب نهاد‌ها و حوزه فعالیت آن‌ها و خدماتی که انجام می‌دهند توجه کرد و متناسب با آن بودجه لازم را برای آن نهاد در نظر گرفت. مثلا بودجه فرهنگی صدا و سیما، وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی بدون توجه به حوزه فعالیت و ماموریتشان قابل مقایسه نیستند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز