نباید به مردم بگوییم هر وقت تسهیلات بازگشت، پول شما را می‌دهیم

معاون رئیس‌جمهور گفت: نباید به مردم بگوییم ببخشید تسهیلات گرفته برنگشته است پول شما را هر وقت تسهیلات را بازگرداندند می‌دهیم.
محمد باقر نوبخت در بیست و هشتمین همایش بین‌المللی بانکداری اسلامی با اشاره به این که سازمان برنامه و بودجه ماموریت راهبری و رصد توسعه‌ای کشور است، گفت: سازمان برنامه و بودجه باید برنامه‌های کوتاه و بلندمدت باید برای کشور تدوین کند. این سازمان باید به کمک نظام بانکی و پولی کشور اقدام کند.
نوبخت تاکید کرد : هدف ما رشد ۸ درصدی است. رئیس‌جمهور در برنامه‌هایشان قید کردند که تورم تک رقمی و اشتغال رشد پیدا کند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: در تامین رشد ۸ درصد و تامین فرصت شغلی ۹۵۵ هزار آن چه سالانه نیاز داریم ۷۰۰ هزار و ۷۰ میلیارد تومان اعتبار لازم است. آن چه که دولت اختصاص می دهد ۹۹ هزار میلیارد تومان است .
نوبخت خاطرنشان کرد: باید ۱۹۰ هزار میلیارد تومان از از بانک‌ها اعتبار دریافت کنیم که سهم ۲۵ درصدی دارد. اما با این نقشی که نظام بانکی برای تولید و اشتغال دارد، اقدمات متعددی از جمله چابک‌سازی و سالم‌سازی باید انجام دهیم. هیچ نظام بانکی بدون تعاملات بین المللی امکان موفیقت ندارد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان کردند: مردان دیپلماسی ما برجام را فراهم کردند تا بسیاری از موانع برداشته شود. شما یادتان هست چه اوضاعی بود. یکصد و یازده فروند هواپیما را نمی‌گوییم همین که یک فروند هواپیما وارد شد یعنی این در باز است.
نوبخت درباره آخرین نرخ تورم گفت: طبق آمار سازمان آمار کشور، نرخ تورم ۷/۷ است.
معاون رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به این نرخ بانکی باید تقلیل پیدا کند، گفت: اول باید ببینیم که چه مبانی باید وجود داشته باشد . قطعا بانک‌ها دوست دارند تسهیلات بدهند اما وقتی که تسهیلاتی که داده‌اند بازنگشته است چه کنند؟ نباید به مردم بگوییم ببخشید تسهیلات گرفته برنگشته است پول شما را هر وقت تسهیلات را بازگرداندند می‌دهیم.
نوبخت گفت: باید سود تسهیلات بانک‌های دولتی افزایش داد. این که می‌بینید اعداد مختلفی برای بدهی دولت به بانک‌ها اعلام می‌شود، ناشی از مبانی سالی است که باید این امر تصحیح شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: آقای نهاوندیان فقط دفتر روحانی را اداره نمی‌کردند در طی ۴ سال گذشته ما را همراهی می‌کردند. دولت به تعهدات خود عمل کرده است.
نوبخت ادامه داد: بحث اصلی ما اشتغال است که به مجلس هم لایحه‌ای داده‌ایم که یک و نیم میلیارد دلار برای طرح‌های عمرانی اختصاص دهیم تا برنامه‌ها به انجام برسد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از