روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
نبود بانک اطلاعاتی زنان وخانواده خلائی برای استان

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: در سال‌های اخیر سهم حضور زنان از هیات علمی دانشگاه‌ها افزایش قابل توجهی یافته ، به طوری که بانوان استان در این زمینه رتبه چهارم کشور را را در اختیار دارند.
پروین اشراقی در دیدار بانوان نخبه استان با نماینده ولی فقیه در استان، با بیان این که حضور زنان در هیات علمی دانشگاه‌های دولتی ۱۸/۳۹ درصد و در دانشگاه‌های آزاد ۲۱/۱ درصد است، افزود: در سال ۹۴ حدود ۴۰ درصد دانشجویان استان دختران بوده‌اند که این موضوع نشان‌دهنده افزایش آگاهی در بین زنان دارد.
وی گفت: براساس آمار سرشماری نفوس و مسکن در سال ۹۵ از مجموع جمعیت سه میلیون و ۹۰۰ هزار نفر استان حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از جمعیت را زنان هستند که بیش از ۴۹ درصد جمعیت استان را زنان تشکیل می‌دهد.
وی فزود: در زمینه مشارکت زنان استان در بخش صنعت رتبه دوم را داریم و تعداد زنان کارآفرین استان حدود ۷۲۶ نفر است که ۲۴ واحد صنعتی استان با مدیریت زنان اداره می‌شود.
اشراقی افزود: زنان در جامعه امروزی ایران از تحرک و مشارکت اجتماعی، فرهنگی، هنری، علمی، سیاسی و حتی مشارکت اقتصادی بالایی بهره‌مند شده‌اند.
وی ادامه داد: در طول سال‌های گذشته مجموعه‌ای از تحولات داخلی فراملی موقعیت زنان ایران را دگرگون کرده که در این زمینه وقوع انقلاب اسلامی و رشد ارزش‌های عدالت خواهانه، افزایش تحصیلات دانشگاهی و بهره‌مندی از رسانه های جمعی میزان سرمایه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی زنان را ارتقا داده است.
اشرقی با بیان این که وضعیت موجود به تدریج جایگاه زنان را در سلسه مراتب جامعه و نقش زنان را در اداره امور کشور محتول کرده است، افزود: البته در کنار این موارد نباید فراموش کرد که نهاد خانواده که بنیادی‌ترین نهاد جامعه است، زنان در کنار تمام مسئولیت‌ها در جامعه به عنوان مدیر، زن و مادر نقش اساسی در بنیان خانواده برعهده دارند.
اشراقی با بیان این که در حوزه اقتصادی طرح تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین معاونت امور زنان ریاست جمهوری و صندوق کارآفرینی امید منعقد شده است، افزود: در این طرح کارآفرینانی که ایده‌ای برای اشتغال داشته باشند می‌توانند از تسهیلات استفاده کنند. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ طرح ارسال شده که پس از بررسی از طریق صندوق کارآفرینی امید اعتباراتی برای اشتغالزایی زنان استان پرداخت خواهد شد.
وی گفت: نبود بانک اطلاعاتی زنان وخانواده خلائی برای استان است بنابراین شروع به تکمیل بانک اطلاعاتی استان کرده‌ایم تا از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های زنان استفاده کنیم.
مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی افزود: سند توسعه زنان و خانواده استان را در دست اجرا داریم که با محوریت آسیب‌های اجتماعی و توانمندسازی و کارآفرینی سلامت و آموزش و پژوهش در حال اجرا است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز