روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۱/۱۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 168
  • 501
  • 1,256,100
نخستین سایت پرنده نگری کشور علاقمندان به طبیعت را فرا می خواند

تالاب های آذربایجان غربی از جمله تالاب کانی برازان مهاباد نخستین سایت پرنده نگری کشور و بزرگترین سایت جوجه آوری گونه در حال انقراض اردک سرسفید در سطح جهان است.
تالاب کانی برازان مهاباد یکی از مهمترین و زیباترین آبگیرهای غرب کشور است که به دلیل موقعیت و شرایط جغرافیایی خاص، در برخی فصول سال از جمله بهار به کانونی برای جذب طبیعت گردان و به مامنی مطمئن برای پرندگان مهاجر و بومی تبدیل شده است.
تالاب زیبای کانی برازان در ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان مهاباد واقع شده که مساحت حوزه آبریز آن چهار هزار و ۱۰ هکتار می‌باشد که از این مقدار پهنه‌ای به مساحت ۹۰۷ هکتار به عنوان تالاب کانی برازان تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.
بر اساس آخرین بررسی‌ها تعداد ۷۵ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی متعلق به ۱۱ خانواده در این تالاب شناسایی شده است که در صورت اضافه کردن گونه‌های خشکی زی این تعداد به بیش از ۱۸۰ گونه خواهد رسید که همین امر اهمیت تالاب را بیش از پیش آشکار می‌سازد.
از گونه‌های مهم پرندگان این تالاب می‌توان به فلامینگو، چنگر، اردک بلوطی، اردک سرسفید، حواصیل خاکستری، پرستوی دریایی، اردک مرمری، باکلان کوچک، پلیکان سفید، چوب پا، کشم بزرگ و عروس غاز اشاره کرد.

تالاب کانی برازان به عنوان نخستین سایت پرنده‌نگری کشور معرفی شده است
معرفی تالاب کانی برازان مهاباد از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده‌نگری کشور نشان دهنده اهمیت منحصر به فرد این تالاب در سطح کشور دارد، با معرفی این تالاب زیبا و شگفت‌انگیز به عنوان یک سایت پرنده‌نگری در کشور، بهره برداری اکو توریسمی از این تالاب برای علاقه مندان به طبیعت فراهم شده است.
تالاب کانی برازان مهاباد که نخستین سایت پرنده‌نگری کشور و لقب بهشت پرندگان را به خود اختصاص داده است سالانه پذیرای هزاران پرنده آبزی و کنار آبزی است که جلوه خاصی به این منطقه بخشیده و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.
این تالاب زیبا و شگفت‌انگیز همچنین با پیوستن به مناطق چهارگانه زیست محیطی در فهرست پناهگاه‌های حیات وحش کشور نیز به ثبت رسیده است، در منطقه کانی برازان همچنین تاکنون ۴۵ گونه گیاهی از ۳۵ جنس و ۱۷ خانواده شناسایی شده که این گیاهان ۲۱ جامعه گیاهی را تشکیل می‌دهند.
معاون فنی حفاظت محیط زیست کشور در خصوص اهمیت تالاب کانی برازان و ظرفیت‌های گردشگری این تالاب در فصل بهار به خبرنگار مهر گفت: این تالاب، یکی از مهم‌ترین تالاب‌های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و از با ارزش ترین زیستگاه‌های انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر و بومی درشمال غرب کشور به شمار می‌رود.
حجت جباری با بیان اینکه این تالاب به دلیل وضعیت و امنیت مناسب آن، به یکی از استراحتگاهها و زیستگاه‌های بسیار مهم پرندگان در شمال‌غرب کشور تبدیل شده است افزود: این زیست بوم همه ساله پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجری است که در مسیر پرواز خود وارد این تالاب می‌شوند.
وی اضافه کرد: در فصل بهار و تابستان پرندگان اقدام به تخم گذاری در این تالاب کرده و در این راستا می‌توان پرندگان زیادی که در برخی مواقع از گونه‌های نایاب هستند نیز مشاهده کرد در فصل زمستان نیز هزاران پرنده برای زمستان گذارانی به این تالاب مهاجرت می‌کنند.

بهشت پرندگان آماده استقبال از گردشگران نوروزی است
جباری با بیان اینکه این تالاب نوروز ۹۸ آماده استقبال از گردشگران و علاقمندان به طبیعت است افزود: تالاب کانی برازان مهاباد یکی از ۳۰ تالاب آذربایجان غربی است که همواره محل امنی برای حفظ تنوع زیستی و جذب گردشگران بوده است.
وی با بیان اینکه این تالاب عنوان اولین سایت پرنده‌نگری کشور در ایام نوروز پذیرای گردشگران علاقمند به زیست بوم پرندگان است ادامه داد: در تالاب کانی برازان مهاباد تلسکوپ‌های بازدید از پرندگان که در دور دست‌های تالاب سکنی دارند نیز در دسترس گردشگران قرار می‌گیرد.
جباری با اشاره به نزدیکی تالاب کانی برازان مهاباد به دریاچه ارومیه گفت: این تالاب به دلیل مجاورت با دریاچه ارومیه و نیز ویژگی‌های منحصر به فرد محل بسیار مناسبی به دلیل وضعیت بحرانی دریاچه برای استراحت و تغذیه پرندگان ساکن در پارک ملی دریاچه ارومیه از جمله فلامینگو و پلیکان‌های سفید است.
وی خاطرنشان کرد: برای تسهیل در امر پرنده نگری توسط علاقمندان برج پرنده نگری تالاب کانی برازان راه اندازی شده تا علاقمندان از طریق ساختمان این برج به مشاهده این تالاب و پرندگان موجود در آن بپردازند.

۱۰۰ جفت پرنده نادر در تالاب کانی برازان زندگی می‌کنند
رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد در خصوص این تالاب گفت: تالاب بین‌المللی «کانی برازان» مهاباد و تالاب‌های «حسنلو» و «سلدوز» در نقده از مکان‌های مناسب برای جوجه آوری پرندگان هستند. کانی برازان از بزرگترین سایت‌های جوجه آوری اردک سرسفید در جهان
فاروق سخنور با اشاره به اینکه این گونه در حال انقراض در فصل بهار و برای جوجه آوری به این تالاب‌ها مهاجرت می‌کند، اضافه کرد: بر اساس پایش های کارشناسان بیش از ۱۰۰ جفت از این گونه نادر در تالاب‌های استان زیست می‌کنند.
وی افزود: با توجه به اینکه اردک سرسفید یکی از گونه‌های حساس به سرماست، در فصل زمستان به مناطق جنوبی و گرم کشور مهاجرت می‌کند و با شروع فصل بهار برای لانه سازی و تخم گذاری دوباره وارد تالاب‌های استان می‌شود.
سخنور با بیان اینکه شرایط مطلوب برای زیست این گونه و امنیت موجود در این تالاب‌ها باعث شده است تا اردک‌های سرسفید بیشتر از هر جای دیگر در تالاب‌های آذربایجان غربی جوجه آوری کنند افزود: بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان محیط زیست، جمعیت اردک سرسفید در کشور بین چهار تا پنج هزار قطعه برآورد شده است.
وی با اشاره به اینکه این پرنده برای تولید مثل به تالاب‌های شمال غرب کشور از جمله آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی مهاجرت کرده و در آنجا تخم گذاری می‌کند گفت: اردک سرسفید علاوه بر این ۲ استان در استان‌های گیلان، مازندران، کردستان، خوزستان، فارس و اصفهان نیز مشاهده شده است.
تالاب کانی برازان به دلیل موقعیت ویژه و شرایط زیستی منحصر بفرد خود در سال ۸۵ به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی شده بود اخیراً به نخستین پناهگاه حیات وحش آذربایجان غربی تبدیل و به این ترتیب جزو یکی از مناطق چهارگانه کشور شده که صاحب جایگاه قانونی و تعریف شده‌ای شده است.آذربایجان غربی با دارا بودن بیش از ۳۰۰ گونه از انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی و بیش از ۷۰ تالاب دائمی و فصلی و ۹۰ زیستگاه آبی یکی از مهمترین مکان‌های مهاجرت و زیست انواع پرندگان است.

/مهر

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز