روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 61
  • 420
  • 1,435,517
نرخ هتل‌ها آزاد نشده است

معاون گردشگری با تاکید بر این‌که نرخ هتل‌ها در ایران آزاد نشده است، گفت: قوانین نرخ‌گذاری هتل‌ها در ایران نسبت به گذشته هیچ تغییری نکرده است و تعرفه‌ها همچنان بر مبنای «ریال» خواهد بود.
ولی تیموری با بیان این‌که برداشت‌های نادرستی از آزادسازی نرخ هتل‌ها صورت گرفته است، به خبرنگاران توضیح داد: نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری براساس فرآیندی است که در آیین‌نامه ایجاد، اصطلاح، ‌ تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری خدمات تاسیسات گردشگری مصوب سال ۱۳۹۴ هیات دولت تعیین شده است. بر همین اساس ابتدای مهرماه هر سال و براساس شاخص تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی، سقف افزایش احتمالی تعرفه‌ها به واحدهای گردشگری ابلاغ می‌شود.
وی افزود: با توجه به این قانون، قیمت هتل‌ها هر سال با توافق تشکل مربوطه و اداره کل استان تصویب و ابلاغ می‌شود.
نرخ ارزی در هتل‌ها منتفی شد. تعرفه هتل‌ها باید به پول ملی و «ریال» باشد. اتباع خارجی که «انفرادی» به ایران سفر می‌کنند اگر خواستند ارز بدهد هتلدار باید قیمت مصوب را به ارز دولتی با نرخ پایه بانک مرکزی؛ ۴۲۰۰ تومان (برای هر دلار) تبدیل و دریافت کند و مجاز نیست قیمتی متفاوت و نامتعارف از نرخ مصوب بدهد این مقام مسؤول در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر این‌که واحد پولی برای محاسبه نرخ خدمات هتل‌ها همچنان «ریال» است و موضوع تعیین «نرخ ارزی» برای مسافران خارجی منتفی شده است، گفت: این توافق در چارچوب همان آیین‌نامه سال ۹۴ حاصل شده است. بنابراین هتل‌ها می‌توانند با استناد به شاخص رسمی برابری ریال با ارز خارجی، تعرفه‌ی تعیین شده را به ارز مورد نظر خود تبدیل و تعویض کنند. یعنی اگر هتل مسافر خارجی داشته باشد قیمت ریالی خود را به نرخ ارز رسمی کشور که در بانک مرکزی حدود ۴۲۰۰ تومان تعیین شده است، تبدیل می‌کند و قرار نیست قیمت ارزی نامتعارف و متفاوت از نرخ ریالی به خارجی‌ها بدهد.
او درباره مبنای محسابات تعرفه هتل‌ها به ارز که با توجه به کمترین نرخ پایه بانک مرکزی (۴۲۰۰ تومان) درنظر گرفته شده است، توضیح داد: در آیین‌نامه مصوب سال ۹۴ مبنای محاسبات، «شاخص رسمی» برابری ریال با ارز خارجی تعیین شده است. آن زمان سه پایه نرخ (دولتی، نیما و آزاد) وجود نداشت پس با استناد به همان آیین‌نامه مبنای محاسبات، نرخ پایه‌ای که بانک مرکزی اعلام کرده، است. این قانون از گذشته وجود داشته و تداوم آن در شرایط حاضر برای حمایت از هتلداران در مقابل افزایش بی‌رویه هزینه‌های آب، برق و مالیات بوده است.
جمشید حمزه‌زاده ـ رییس هیات مدیره جامعه هتلداران ایران ـ نیز با تایید سخنان معاون گردشگری به خبرنگاران گفت: چیزی با عنوان آزادسازی نرخ در هتل‌های ایران وجود ندارد. البته این پیشنهاد از سوی جامعه هتلداران به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داده شده که در شرایط کنونی بهترین حالت آزادسازی نرخ است، اما هنوز در این رابطه اقدامی نشده است و قرار شده طبق روال سابق، نرخ‌ها به صورت استانی مشترکا بین اداره میراث فرهنگی و گردشگری و تشکل استانی تنظیم و ابلاغ شود.
او همچنین اظهار کرد: در توافقی که با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام شد، نرخ ارزی در هتل‌ها وجود ندارد و مبنای محاسبه پول ملی است. برای خارجی‌هایی که انفرادی به ایران سفر می‌کنند نیز همان تعرفه مصوب به نرخ رسمی ارز (بانک مرکزی) تبدیل می‌شود.
حمزه زاده نیز یادآور شد: قوانین شرح داده شده درباره شاخص محاسبات تعرفه هتل‌ها و نرخ‌گذاری این تاسیسات گردشگری از قدیم وجود داشته و چیزی تغییر نکرده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز