روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 547
  • 771
  • 1,434,183
نظارت های استانی ملموس نیست

گردش مالی مربوط به پوشاک در کشور ما بی نظیر است . شاید باورش کمی سخت باشد ۸ میلیارد دلار چرخش مالی این بخش مهمی صنعتی است. اما متاسفانه مانند بسیاری از بخشهای صنعتی کشور ، بنا به دلایل متعددی ، ساختار مدیریتی این صنعت چندان در جهت توسعه کشور رقم نخورده است. باید یاد آوری کنم متاسفانه بیش از ۲/۵ میلیارد دلار پوشاک به روش قاچاق وارد کشور و شبکه توزیع مویرگی میگردد.
روش محاسبه این عدد بنا به اذعان دهقانی نیا رییس مرکز اصناف وزارت صنایع نیز ، تفریغ عرضه و تقاضا با محوریت سهم تولید داخل است. همچنانکه قبلا نیز در همین روزنامه گزارش کرده بودیم ، سهم استان در این بازار قاچاق حدود ۱۵۰۰ میلیاردتومان در سال است . در واقع به اندازه قاچاقی که به داخل کشور وارد میشود ، به همان میزان نیز فرصتهای شغلی داخل استان محو میگردد و آسیب های اقتصادی مضاعفی بر دوش مردم و دولت قرار می دهد. در حالی که مبارزه با قاچاق یکی از مهمترین محورهای تبلیغی و اجرایی مسئولین ارشد کشور است اما به نظر میرسد در استان آذربایجان شرقی ، نهادهای نظارتی به صورت جدی ای وارد مبارزه میدانی با این بازار سیاه نشده اند.
دوهفته پیش بود که در برنامه زنده تلویزیونی ، همان مقام مسئول اعلام نمود از اول دی ماه به منظور کنترل بازار شب عید نظارتهای شدیدی بر واحدهای توزیع کننده پوشاک در بازارها و اماکن عمومی در نظر گرفته شده است که از آن تاریخ به صورت جامعی انجام خواهد پذیرفت.
لزوم نظارت
ذکر این نکته بدیهی است که برای بازار شب عید ، کالا از همین ایام آرام آرام به صورت های مختلفی اعم از قاچاق و یا به شیوه صحیح وارد بازار میشود تا با گران شدن کالا در شب عید ، با سود بیشتری به فروش رود.
آنچه مسلم است اینکه این نظارت اگر قرار است اجرایی شود از هم اکنون باید صورت پذیرد و اگر فقط شامل نظارت هفته آخر منتهی به عید باشد هیچ اثری در بازار نخواهد داشت.
باز تعریف نظارت
منظور از نظارت بر عدم توزیع کالای قاچاق ، این است که زمینه برای تولید کالای داخلی فراهم شود و اگر از همین امروز نظارت ها به صورت جدی انجام شود، عرضه کنندگان خود بدنبال خرید و توزیع کالای ایرانی خواهند بود.
متاسفانه آنچه وعده داده شده بود هنوز صورت رسمی به خود نگرفته و مردم می گویند نظارتی جدی بر واحدهای پوشاک استان بخصوص بازار بزرگ تبریز وجود ندارد . اگر هم نظارتی بوده باشد ، نتایج ملموس آن رسانه ای نشده است و احتمالا هم وجود ندارد.
گفتنی است فرصت برای تنظیم بازار شب عید آن هم در شرایطی که یکی از عمده دلایل گرانی ها و متعاقبا نارضایتیهای معیشتی در میان مردم گران فروشی هاست و برای مقابله سیستماتیک با این گران فروشی ها فرصت بسیار تنگ است.
همچنانکه گفته شد کالای قاچاق بدلیل اینکه با نرخ دلار آزاد وارد کشور میشود سهم زیادی در افزایش عمومی قیمت ها نیز ایفا مینماید.
بنابراین شایسته است مسئولین ارشد استان نسبت به این مساله مهم اهتمام ویژه ای داشته باشند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز