روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 584
  • 1,001
  • 1,356,923
نظام رسانه ای کشور به کجا رسید؟

آبان ماه سال ۹۶ بود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر از تدوین لایحه ای بنام سازمان نظام رسانه ای کشور داد. لایحه ای که یک سال تمام است در بی خبری محض از آن قرار داریم . البته مساله بی خبری ما نیست ، موضوع مهمتر بایکوت این لایحه و یا توقف پیشبرد آن است . بایکوت از آن رو که احتمالا دارد کارهایی انجام می شود اما جامعه رسانه ای کشور از آن بی خبرند و یا توقف از آن بابت که طرح خوبی مانند این لایحه به پدیده فراموشی ناشی از مرور زمان مبتلا گردد و از سبد مطالباتی اصحاب رسانه خارج گردد. این لایحه از ضرورت مندی ها و نیازمندی های عالم رسانه است چه اینکه اثبات این امر نیازمند آسیب شناسی عمیقی از وضع موجود رسانه هاست که هرچند بدیهی و واضح است اما مجالی دیگر می طلبد. البته این لایحه ، در ذات خود نیز ایراداتی دارد اما هرچه هست ، بودن آن بسیار مفیدتر از نبودن آن است .
بدلیل اهمیت موضوع از محمدپور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی سرنوشت این طرح را پرسیدم .
وی می گوید سال پیش قرار بود این موضوع در قالب لایحه ای از سوی دولت به مجلس تسلیم شود که بعدها ظاهرا در توافق دو قوه، مقرر میشود بصورت طرحی از سوی کمیسیون فرهنگی اجتماعی مجلس به صحن آورده و تصویب گردد. وی می گوید هرچند خودم چند بار پیگیر موضوع شده ام اما متاسفانه تاکنون نتیجه خاصی حاصل نشده است. محمدپور همچنین گفت: اتفاقا همین امروز بود که از محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس پیگیر نظام رسانه ای کشور شدم که پاسخ داد در کمیسیون در حال بررسی طرح هستیم و امیدواریم تا در اواخر سال بعد، در صحن علنی به تصویب مجلس رسانده شود.
از محمدپور فواید این طرح و دلیل حمایتش را می پرسم . وی معتقد است مهمترین مساله صنفی شدن و دیسیپلیناری کار رسانه ای است . وی که عضو هیئت رییسه نظام روانشناسی کشور نیز هست با اشاره به تجربه موفق نظام روانشناسی معتقد است هر آنچه امورات به سمت صنفی گرایی حرکت کنند هم متشخص تر میشوند، هم حرفه ای تر میشوند علی القاعده امکان دفاع از آنها بیشتر و راحت تر میشود .
فواید این لایحه
همچنانکه محمدپور مدیرکل ارشاد استان به درستی معتقد است صنفی شدن کار رسانه ای ، از فواید عمده این طرح یا لایحه خواهد بود اما موضوعات مهم دیگری نیز وجود دارد. دراین لایحه ، پیش بینی شده است که هر آنچه تحت عنوان اشتباهات رسانه ای مورد پیگیری قرار می گیرند ، تحت عنوان تخلفات صنفی قرار گیرند و نه جرم های مدنی و جزائی. اتفاقا دلیل عمده پیشرفت رسانه ها در کشورهای پیشرفته همین صورت بندی صحیح حقوقی و قانونی است که در آنجا پیاده شده است. کار رسانه ای کاری حرفه ای و تخصصی است . متاسفانه در کشور ما هم به دلیل ورود هر فرد صالح و ناصالحی به این عرصه و هم بدلیل برخوردهای بسیار قهری با عوارض فعالیتی این عرصه، مجال درستی برای رشد و شکوفایی رسانه ها فراهم نشده است. بارها وبارها همکاران رسانه ای از تجربه های بازداشت خود در محاکم قضائی و هم بندی خود با انواع متهمان و محکومان خطرناک گله نموده اند که تنها بخشی از تبعات عدم وجود چنین لایحه های حمایتی هستند.
انتقادات
البته اینها که گفته شد دلیل نمیشود از انتقادات وارد بر این لایحه چشم پوشی کنیم . مواردی چون سخت گیری بیش از اندازه و همچنین یک تناقض مهم در تعریف شغل خبرنگاری .
در بخش تعاریف لایحه، روزنامه نگار را شخص حقیقی تعریف نموده اند که شغل اصلی او تولید و یا مدیریت محتوا در رسانه ها است .اما درتعریف اختصاصی لایحه با نادیده گرفتن تعریف نخست، می آورد:
الف.دارندگان مدرک معتبر کارشناسی و بالاتر در رشته های علوم ارتباطات به شرط قبولی در آزمون و طی دوره کارآموزی شش ماهه
ب.دارندگان مدرک معتبر کارشناسی و بالاتر در رشته های غیر مرتبط به شرط قبولی در آزمون و طی دوره کارآموزی یک ساله
ج.افراد شاغل که تا زمان لازم الاجرا شدن این قانون حداقل یک سال در تحریریه رسانه ها مشغول به کار بوده اند، به شرط قبولی در آزمون
همچنین در ماده ۵۲ این لایحه آمده است که اشتغال به حرفه روزنامه نگاری منوط به اخذ پروانه روزنامه نگاری از سازمان نظام رسانه ای جمهوری اسلامی ایران است.
در این تعاریف که در دل خود واجد تنافض نیز هست ، کار را برای فعالیت در عرصه رسانه ای کمی سخت خواهد کرد.چرا که در اینجا با دور مواجهیم. خبرنگار یا کسی است که در رسانه کار میکند یا پروانه دارد. بالاخره هرکسی باید از رسانه ای شروع بکار کند تا پروانه هم بگیرد اما در این لایحه ابتدا باید پروانه گرفت سپس مشغول شد. یا نکته مهمتر این است که بعید میدانم در این وانفسای اوضاع اقتصادی کسی بتواند یک سال برای کارآموزی ثبت نام کند یا برای اخذ پروانه روزنامه نگاری مسیرهای سختی پیش بینی شده است که قطعا در میزان ورود علاقمندان به این عرصه تاثیر منفی خواهد داشت.
شاید مهمترین خروجی این لایحه یا طرح همان فراغت کار رسانه ای از عرصه های امنیتی و قهری – قضائی باشد هرچند لازم است با تسهیل بیشتری برای تعریف خبرنگار نگریسته شده و با سرعت بیشتری برای دفاع از حق وحقوق خبرنگاران و فعالین رسانه ای کشور، این طرح یا لایحه به فرجام برسد. البته ناگفته پیداست این امر از ضرورت طرح موضوع در افکار عمومی و فضای نخبگانی بحث و بررسی نمی کاهد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز