روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۳/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 84
  • 899
  • 1,048,501
نظام فنی مبتنی بر دولت کارفرما دیگر پاسخگوی مسائل عمرانی نیست

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: نظام فنی و اجرایی ما در گذشته عمدتا با رویکردی مبتنی بر دولت کارفرما و بهره‎بردار شکل گرفته که دیگر جوابگوی پروژه‌ها و مسائل عمرانی نیست.
داوود بهبودی در جلسه کارگروه منطقه‌ای حوزه نظام فنی و اجرایی شمال‌غرب کشور اظهار کرد: تلاش داریم نشست‎های منطقه‎ای را به شکل فصلی و منظم برگزار کنیم؛ چرا که معتقدیم بسیاری از مسائل با تشریک مساعی استان‎ها و استفاده از ظرفیت‎ها و توانمندی‎های یکدیگر حل می‎شود.
وی با بیان اینکه دانش ضمنی و انباشته‎ای که در استان‎ها وجود دارد، اگر از سازمان مرکزی بیشتر نباشد، کمتر نیست، افزود: نظام فنی و اجرایی کشور می‎تواند از آسیب‌شناسی‎هایی که در استان‎ها صورت می‎گیرد برای حل بعضی از مشکلات و ایده گرفتن بهره برد. نظام فنی و اجرایی، حوزه و دامنه حساسی است که در شرایط فعلی حساس‎تر هم شده است؛ ما با یک نظام فنی و اجرایی مواجهیم که پیمانکاران بازوان و یاوران سازمان در جریان توسعه و عمران کشور محسوب می‌شوند. مشکلات کلانی که در بحث اعتبارات، مکانیزم تخصیص، اسناد خزانه‌ای، نوسانات نرخ ارز و … وجود دارد، مسائل عدیده، حساس و مهمی را پیش روی ما قرار داده و در موضوعاتی مثل مشکلات اجرایی، پیمانکاران و کیفیت اجرای پروژه‎ها همه فعالان نظام فنی و اجرایی استان‎ها درگیر بوده و وظایف مهمی به عهده دارند.
وی انتقال مسائل و حساسیت‎ها را به سازمان مرکزی در دقت و سرعت تصمیمات اتخاذی مؤثر دانست و اضافه کرد: استان‎ها در خط مقدم درک چالش‎ها قرار دارند و با هم‎افزایی می‎توانند با این چالش‎ها به نحو موثرتری مواجه شوند.
وی با بیان اینکه نظام فنی و اجرایی ما در گذشته عمدتاً با رویکردی مبتنی بر دولت کارفرما و بهره‎بردار شکل گرفته که دیگر جوابگوی پروژه‌ها و مسائل عمرانی نیست، ادامه داد: تأمین مالی پروژه‎ها از منابع غیر دولتی، مشارکت و PPP هنوز جا نیفتاده‎اند و لازم است بخش عمده‎ای از پروژه‎های در حال اجرا و بهره‎برداری به نحوی واگذار شوند.
بهبودی در عین حال یادآور شد: دستگاه‎های ملی ما متاسفانه در این مورد بیش از حد چسبندگی داشته و همکاری‎های لازم را به عمل نمی‎آورند. باید به همان اندازه که در بحث پیمان و پیمانکاری، رویه و آیین‎نامه وجود دارد، در عرصه خصوصی‎سازی، مشارکت و واگذاری نیز ترتیبات نهادی، قوانین و فرآیندها را تعریف کنیم که این اقدامات تازه شروع شده و هنوز نتوانسته جایگاه خود را باز یابد. شاکله سازمان برنامه و بودجه، امور بخشی و متکفل بودجه دولتی به شکل سابق هستند که باید این رویه تغییر یابد تا بتوانیم از ظرفیت اقتصاد داخلی و مشارکت حداکثری مردم و بخش خصوصی بهره گیریم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز