روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 166
  • 852
  • 1,331,406
نقد رسانه، علمی، منصفانه، عادلانه تخصصی مورد اعتناست

کارشناسان علوم ارتباطات می گویند که رسانه ها باید با ملاحظه عنصر زمان، ظرافت های خاص نقدنویسی در برهه های خاصی مانند انتقال مسئولیت ها را رعایت کنند. رعایت اصول اولیه نقدنویسی نیز موضوعی است که کارشناسان ارتباطات بر روی آن تاکید دارند و معتقدند بدون در نظر گرفتن این اصول، نتیجه مناسب حاصل نخواهد شد.
به گزارش شهریار، روی کارآمدن شورای پنجم و احتمال بروز تغییر و تحول مدیریتی در رأس شهرداری تبریز، بهانه خوبی است تا معیار نقد رسانه های مختلف محلی را سنجید. افزایش نقدهای غیرحرفه ای در آستانه تغییر احتمالی مدیران شهری، شائبه تسویه حساب شخصی را تقویت کرده است.
بهانه های خبری
یک عضو هیات علمی گروه روزنامه نگاری دانشگاه علامه طباطبائی هم گفت: رسانه ها دنبال بهانه های خبری هستند تا مطالب خود را روزآمد کرده و محتوایشان را تازه تر جلوه دهند. تغییر و تحول مدیریتی در مجموعه هایی مانند شورا و شهرداری نیز بهانه خوبی است که معمولاً رسانه ها مورد توجه قرار می دهند.
دکتر «محمدمهدی فرقانی» اظهار کرد: با همه این اوصاف اگر نقد رسانه، علمی، منصفانه، عادلانه، تخصصی و دلسوزانه باشد در هر شرایطی باید مورد اعتنا قرار بگیرد.
وی افزود: یک نقد علمی باید نقاط ضعف و قوت را توأمان دیده و بر اساس مطالبات مالی و یا تمایلات جناحی که شائبه منافع شخصی و یا تسویه حساب سیاسی را تقویت می کند، تنظیم نشده باشد.
این استاد روزنامه نگاری تصریح کرد: یک نقد حرفه ای، مصالح عمومی را لحاظ کرده و با استدلال ها و استنادهایی که آورده، می تواند مخاطب را اقناع کند.
دکتر فرقانی افزود: روابط عمومی ها نیز باید از نقدهای علمی و حرفه ای استقبال کرده و آن را در جهت اصلاح ساختار و کارآمدکردن سازمان متبوع خود بکار ببندد و در صورت نیاز، پاسخ مستدل و منطقی و نه پرخاشگرانه و احساسی را در اختیار رسانه منتقد قرار دهند.
ضرورت پذیرش نقدهای بجا
یک استاد دیگر علوم ارتباطات گفت: از نشانه های جوامع مترقی این است که نقدهای اصولی با سعه صدر مسئولان مواجه شده و این نقدها برای توسعه شهر و کشور مورد استفاده قرار می گیرد.
«پیمان پاکزاد» اظهار کرد: اساس روزنامه نگاریِ توسعه این است که نقدهای منصفانه تلنگری بر مسئولان هستند تا با اصلاح نقص های احتمالی در سطوح مدیریتی، بستر توسعه بیش از گذشته فراهم شود.
وی در تبیین نقد حرفه ای توسط رسانه ها گفت: رسانه منتقد باید دو طرفه بوده و پس از کسب اطلاعات دقیق و مستند مبادرت به انتشار محتوا کند. پاکزاد گفت: نقدی که بدون تحقیق و مطالعه دقیق نگاشته شود و عاری از مستنداتی مانند مشاهده عینیِ روزنامه نگار و یا گفت وگو با مسئولان صاحب صلاحیت باشد، نقدی غیرحرفه ای و غیرعلمی قلمداد می شود.
وی با بیان اینکه نقدهای حوزه مدیریت شهری سهم عمده ای از نقدهای رسانه ای را تشکیل می دهند، افزود: در چنین مواردی انجام یک مقایسه تطبیقی در موضوع نقد، بین مثلاً تبریز و کلانشهرِ همطراز دیگر می تواند راهگشا باشد.
مقید بودن به رسالت اخلاق حرفه ای
رسانه ها به عنوان رکن چهام دموکراسی
مهدیه فرج زاده مدرس علوم ارتباطات با اشاره به ضرورت رعایت اخلاق حرفه ای رسانه ها می گوید: اعتماد عمومی مردم که ناشی از انعکاس اخبار شفاف و صریح رسانه هاست مهمترین سرمایه اجتماعی یک جامعه محسوب می شوند که در غیر این صورت شهروندان با دریافت اطلاعات سوگیرانه از جانب برخی رسانه های وابسته به مرور اعتماد خود را از هر حرکت توسعه گرایانه و مثبت از دست خواهند داد و این به معنای شکست هر گونه فعالیت های اجتماعی و مدنی در آینده است.
فرج زاده با اشاره به شرط داشتن صداقت و صراحت در موفقیت رسانه ها در برهه ی کنونی سرریز شدن اطلاعات می افزاید: ما در دوره ی به سر می بریم که کاربر در معرض بیش از ده ها منبع اطلاعاتی از هر سو و سمتی است که مخاطب خود را در بین این همه اطلاعات گم شده می یابد. در این عصر منبع اطلاعاتی بیشترین استقبال را خواهد داشت که بتواند نقد های رسانه ای خود را به دور از سوگیری های سیاه سیاسی و جناحی و تنها در راستای شفاف سازی برای مردم انجام دهد .
در غیر این صورت اعتبار خود را در گذر زمان از دست می دهد هر چند شاید در دوره ی زمانی مخاطبان بی شماری برای خود دست و پا کند.
دانشجوی دکترای ارتباطات ادامه می دهد: نتایج این گونه نقد های رسانه ی هر چند مقطعی و گذراست اما امکان دارد باعث بهره برداری های عده ی قرار گیرند که به نفع شهر نیست و مطمنا خسارت های جبران ناپذیر و سختی را در جهت آبادانی و توسعه شهری وارد خواهد کرد.
مدرس علوم ارتباطات با اشاره به حساسیت هر گونه نقد رسانه ی در مورد مدیریت شهری در این دوره تصریح کرد: در دوره ی کنونی که شورای شهرها دوره چهارم خود را پشت سرگذارده و وارد دوره پنجم شده است و در آستانه ابقا و یا انتخاب احتمالی شهرداری جدید قرار داریم. رسانه ها باید هم و غم خود را در نقد بی غرضانه امورات و بسته به اقتضای اقتصادی و اجتماعی زمان قرار داده و از انتشار هر گونه نقد یک طرفانه و مغرضانه پرهیز کنند که خدای ناکرده انحراف افکار عمومی شاید اعضای شورای شهر را مجبور به اتخاذ سیاست های کنند که در گذر زمان پرده از این اشتباهات برداشته شود زمانی که دیگر هزینه های گزافی از دست رفته باشد.
مدرس علوم ارتباطات در پایان تصریح کرد: متاسفانه به دلیل عدم استقلال رسانه ها و وابستگی آنان به جریانات و یا افراد خاص این امر باعث انتشار اخبار و نقدهای خلاف واقع شده که دود آن جز چشم مردم راه به جای نخواهد برد و نقدی که می توانست منصفانه در خدمت مردم و شهروندان و شهر باشد مع الاسف از راه اخلاقی خود خارج و به بیراهه کشیده شده است.
کمتر از یک ماه دیگر اعضای شورای پنجم تبریز بر کرسی های پارلمان شهری خواهند نشست و سرنوشت کلیددار عمارت ابوریحان را مشخص خواهند کرد. تمرکز برخی از رسانه های محلی بر روی کاستی ها و از طرف مقابل بی دقتیِ شماری از کارگزاران روابط عمومیِ مدیریت شهری در تعامل مناسب با رسانه ها در این مقطع زمانیِ خاص، تبریز را از رسیدن به جایگاهی که شایسته اش است، بازخواهد داشت.
رسانه ها و روابط عمومی ها اکنون مسئولیت سنگینی بر دوش دارند تا کلانشهر تبریز را در نیل به اهداف توسعه ایِ خود با سعه صدرِ بیشتر یاری کنند. حامد عاطفی فر

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز