روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
نقش تبلیغات اغواگرایانه فضای مجازی در افزایش اعتیاد بانوان

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی از افزایش آمار اعتیاد زنان در کشور و آذربایجان شرقی ابراز نگرانی کرد.
محمد علی نصرتی افزود: در سه ماهه ی نخست امسال ۶۲۵ کیلوگرم انواع مواد مخدر در استان کشف و پنج هزار و ۷۵۹ نفر قاچاقچی و توزیع کننده و حمل کننده مواد مخدر و معتاد دستگیر شده است.
وی ادامه داد: در این مدت ده باند تهیه و توزیع مواد مخدر متلاشی یک هزار و ۲۲۲ مرحله عملیات پلیسی انجام گرفته است. همچنین یک کارگاه تولید مواد مخدر صنعتی شیشه که محل تولید آن در استان همجوار و محل توزیع آن در شهر تبریز بوده کشف و منهدم شده است.
نصرتی ادامه داد: طرح پاکسازی ۴۴۱ نقطه از مناطق آلوده آذربایجان شرقی توسط نیروی انتظامی اجرا شده است. با توجه به اینکه تلاش می شود استان به عنوان استان پاک و عاری از معتاد متجاهر معرفی شود همواره سرکشی به مناطق آلوده و پاتوق معتادان انجام می گیرد.
وی اذعان داشت: سال گذشته به بیش از ۶۳هزار نفر معتاد از طریق مراکز درمان اعم از مراکز سرپایی (کلینیک ها) و اقامتی میان مدت(کمپ ها، تی. سی ، دی.آی.سی و شیلتر) و ماده ۱۶ در طول یکسال خدمات ارایه داده شده است.
وی اضافه کرد: این مراکز در مجموع ۲۶۷ مرکز است که از این تعداد ۳۷ کمپ و یک تی.سی در شبستر و تعداد ۲۲۹ مرکز نیز مربوط به بقیه ی مراکز می باشد. بخشی از این خدمات به افراد به صورت چندباره ارایه شده است بنابراین تعداد افراد در چرخه ی درمان اعتیاد حدود ۵۰ هزار نفر می باشد.
نصرتی با بیان اینکه ده درصد افراد مبتلا به اعتیاد را زنان تشکیل می دهند، گفت: در ارتباط با زنان متاسفانه افزایش آمار نگران کننده است و سن اعتیاد نیز رو به کاهش است.
وی ادامه داد: بیشتر تاثیر پذیری این افراد از طریق فضای مجازی است . متاسفانه در فضای مجازی به شکل حرفه ای و اغواگرانه و به اشکال مختلف از جمله افزایش انرژی، افزایش قوای جنسی، شب بیداری، رسیدن به زیبایی، لاغری و شادابی سعی در سوء استفاده از افراد و به خصوص بانوان دارند.
وی با بیان اینکه اغلب نقطه شروع مصرف مواد مخدر از سیگار و قلیان است افزود : تعدادی از بانوان به عنوان پرستیژ اقدام به مصرف قلیان و سیگار می کنند مسیری است که این افراد را به کام اعتیاد می کشاند.
دبیرشورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی تصریح کرد: بعضا با عنوان نشاط آور، خوشبو کننده و معطر و مرطوب کننده و لطیف کننده های پوست و بعضا ترکیبات دارویی ترک اعتیاد و بعضی محصولات آرایشی و بهداشتی مثل ماسک صورت اقدام به توزیع مواد مخدر می شود.
وی افزود: متاسفانه بیشتر در میان جوانان استفاده از ترامادول رواج دارد و در میان زنان نیز مصرف شیشه رواج فراوان یافته است.
وی اضافه کرد: در حوزه ی فرهنگی نیز اقدامات زیادی در زمینه ی پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر انجام گرفته است.
وی اضافه کرد: در طول دو سال گذشته که مرکز ماده ۱۶ بنیانگذاری شده است نزدیک به چهار هزار نفر پذیرش شده اند. نگهداری، درمان، حمایت های مددکاری، حقوقی و قضایی و حتی حرفه آموزی و اشتغال زایی برای ۲۰۰ نفر از معتادان که هم اکنون پاک شده اند از جمله اقدامات این مرکز به شمار می رود.
نصرتی در ادامه به اقدامات فرهنگی این شورا اشاره کرد و اذعان داشت: در حوزه ی کارهای فرهنگی آذربایجان شرقی فراتر از تکلیف خود عمل کرده است به طوری که با تدبیر استاندار کمیته علمی تشکیل داده و نخبگان و اساتید دانشگاه ها و صاحبان فکر و اندیشه و ایده را پای کار آورده ایم .
وی افزود: راه اندازی پژوهشکده سلامت روانی اجتماعی اعتیاد در پردیس دانشگاه آذربایجان و چاپ کتب و مقالات و حمایت از پایان نامه های دانشجویی ، حمایت از طرح ها و تحقیقات و پژوهشی واکران فیلم های سینمایی و انیمیشن و حضور فعال در فضای مجازی همچنین تولید محصول به نام «سیمای مبارزه با اعتیاد در خانه» که به تعداد بالایی توزیع خواهد شد، ورود جدی آموزش و پرورش و دانشگاه ها و رسانه های گروهی به خصوص صداوسیما و ایجاد اتاق های فکر، برگزاری قابل توجه نمایشگاه ها ، مسابقات و جشنواره ها و برگزاری چهارمین المپیاد ورزشی بهبود یافتگان از بلای خانمان سوز مواد مخدر با حضور بیش از ۳۰۰ نفر معتاد پاک شده در هشت رشته ی ورزشی از جمله اقداماتی است که این شورا برای پیشگیری از اعتیاد و آگاهی افکار عمومی حمایت و از معتادان رها شده از دام اعتیاد انجام داده است.
نصرتی همچنین گفت: افراد با مراجعه به کانال تلگرام و اینستاگرام این شورا با نام «آتش خانواده» (familyfiree) می توانند نسبت به اقدامات و اطلاعیه ها در رابطه با مواد مخدر و برخی اقدامات این شورا آگاه شوند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز