روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۹/۲۰
روزنامه ساقی آذربایجان
نقش مرکبات در کاهش خطر ابتلا به آلزایمر

تازه‌ترین تحقیقات پزشکان نشان می‌دهد که مصرف روزانه یک عدد میوه از خانواده مرکبات می‌تواند تاثیر به سزایی در کاهش خطر ابتلا به آلزایمر در افراد میانسال داشته باشد.
این بررسی که در مجله آکادمی نورولوژی امریکا منتشر شده نشان می‌دهد افرادی که از کیفیت پایین خواب و خواب آلودگی روزانه رنج می‌برند در مایع نخاعی آنان پروتئین آمیلوئید و تاو وجود دارد که باعث صدمه به مغز و ایجاد سطح بالایی از التهاب مغزی می شود و خطر ابتلا به دمانس مغزی را افزایش می‌دهد.
این تحقیق که در یک مطالعه طولانی میان ۱۳ هزار نفر از افراد با میانگین سنی ۶۳ سال انجام شده بیانگر نقش ژنتیک در ابتلا به آلزایمر نیز بوده به طوری که داشتن پدر و مادر مبتلا به دمانس، ریسک بیماری را در ابتلای فرزندان افزایش می‌دهد.
همچنین نتایج این مطالعات نشان می‌دهد مصرف منظم مرکبات، نقش موثری در کنترل پروتئین نخاعی و کاهش خطر ابتلا به آلزایمر دارد و تا بیش از ۲۳ درصد جلوی این بیماری را در افراد مستعد می‌گیرد.از این رو پزشکان توصیه می‌کنند که افراد میانسال به صورت منظم مصرف روزانه مرکبات (پرتقال، نارنگی، گریپ فورت) را در سبد غذایی خود قرار دهند تا خطر ابتلا به آلزایمر در آنها کاهش یابد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز