روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
نقش معماری درصنعت گردشگری ایـــران و جهان

در جهان امروز یکی از مهمترین صنایع درآمدزا صنعت گردشگری است واین صنعت دربعضی از کشورها جایگاه خاص داشته و رتبه اول درآمدی آن کشوردارا میباشد صنعت توریسم و گردشگری باعث شکوفائی اقتصاد وآبادانی و اشتغال کشورهای دارنده این صنعت شده و میشود صنعتی پایدار و مولد و درآمد زا است .
مهمترین و شاخص مولفه های صنعت گردشگری که معماری نقش موثری در ایران و جهان دارد بشرح زیر بیان می شود:
در بعضی شهرها ی دنیا ساختمانهای با ارزش تاریخی قدیمی وجود داشته که دارای تاریخی کهن میباشند. این ساختمانها توسط هنرمندان و معماران ان زمان طراحی و اجراء شده اند یا به عبارت دیگر معماران وسایرهنرمندان با ذوق و هنر خود آن آثار ارزشمند را بوجود آورده اند .
اگر معماران بزرگ نبودند و بناهای اینچنین زیبا طراحی و اجرا نمیکردند بعضی هنر ها همچون نقاشی و مجسمه سازی شاید اینچنین متبلور نمی شد .
تاریخ دنیا براساس مانده ها و آثار به جامانده شناخته و تعریف میشود باید سپاس بداریم هنرمندان آن زمان مخصوصا” معماران را که هنرها مخصوصا” هنر معماری را جاودانه کردند .
گردشگر با دیدن ابنیه تاریخی ارزشمند ضمن دستیابی به تاریخ کهن هنرها را در طول تاریخ می بیند که این هنرها برخی در قالب دیگری و برخی بطورمجزا در دید قرار دارد.
چند کشور از نظر صنعت گردشگری و معماری مورد بررسی قرار می گیرد :
مورد اول ( آسیا ) : کشور سنگاپور
این کشور دارای صنعت توریسم و تجارت و صنعت الکترونیک سرآمد میباشدو توانسته با کمک معماران فضاهای و اماکن جالب وخیال انگیز ایجاد کند و جمعیت کثیری را مشتاقانه به کشور خود جلب کند.
مورد دوم ( اروپا ) : کشورایتا لیا – اسپانیا-اتریش
کشور ایتالیا-اسپانیا-اتریش دارای طبیعت زیبا می باشند . این کشورها با دارا بودن بناها و اماکن تاریخی و طبیعت زیبا جزوکشورهای شاخص گردشگری قراردارد و مورد توجه گردشگران می باشد .
مردمان این کشور برای تاریخ و داشته های تاریخی خود بسیار ارزش قائلند و تمام کوشش خود را در حفظ و نگهداری اماکن و آثار به جا مانده از تاریخ انجام می دهند و این حفظ و نگهداری و پاس داشتن موجب جذابیت ازمنظر و قطب گردشگری گردیده و به جرات می توان گفت درآمد از محل توریست دارای خاص و ویژهای می باشند واین سه کشور بیش از دوسوم گردشگر جهان را به خود جذب می کند ..
مورد سوم کشورهای آفریقائی :
در قاره آفریقا کشورهای بسیار با قدمت و تاریخ کهن همچون کشور مصر و یا مراکش و لیبی و .. وجود دارند.
بیشتر کشورهای آفریقائی در طول تاریخ مورد تهاجم بعضی از کشور های اروپائی قرار گرفته ومیراث کهن وتاریخی خود را یا از دست داده و یا تخریب و یا به تاراج رفته است .
کشور مصر با قدمت تاریخی دارای آثار ارزشمند تاریخی بسیار بوده مورد توجه و تاراج کشورهای اروپائی و یا امریکا قرار گرفته و اگر موردی باقی مانده بدلیل ملی گرائی مردمان بوده است .
موردچهارم ( آسیا ) ترکیه و ایران :
این کشور دارای آثار تاریخی ارزشمند بوده و گردشگران برای دیدن آثارتاریخی بجامانده از زمانهای کهن به ترکیه می روند .
کشور هنرخیزایران دارای تاریخ کهن بوده ودر دل خود دریائی از کنجینه های بی بدیل دارد برخی از این گنجینه ها در اثر مرورزمان و بلایای طبیعی تخریب شده و برخی دیگر توسط غارتگران مورد تهاجم قرارگرفته است تهاجم به دو نوع انجام گرفته یکی توسط سلطه جویان و دیگری توسط به ظاهر باستان شناسان که آثارارزشمند کشف شده را به عناوین مختلف به کشور خود برده و در کلکسیون ها و یا موزه های کشور خود در ازاء مبلغی قرارداده اند کافی است که به موزه لوور پاریس و یا موزه سلطنتی انگلیس ن وموزه های خصوصی نظری بیافکنیم و آثار ارزشمند تاریخی خود را درآنجا ببینیم .
گردشگران به کشور ایران برای سیاحت و نگاهی به تاریخ گذشتگان می ایند گردشگران میایند تاتاریخ تمدن و آثار خلق شده توسط هنرمندان و معماران ایرانی را به چشم ببینند و با بازدید از آثار ارزشمند تاریخی برای کشور مان از صنعت گردشگری درآمد ایجاد می شود .
نکته اول :
ماباید از داشته های تاریخی خود حفاظت ونگهداری کنیم برای جذب گردشگر باید تبلیغ و هزینه کرد و این اعمال باعث ازدیاد درآمد ملی میگردد . باید برای نگهداری آنها هزینه کنیم کودکانه است که این آثار ارزشمند را به حال خود رهاکنیم و یا بگوئیم نگهداری این آثار برای ما هزینه دارد و نگهداری آنها صرف نمی کند .
کودکانه است که برای تاریخ ایران زمین و تاریخ وطن مان ارزش قائل نشویم آنها را بدست طبیعت بسپاریم تا تخریب شوند .
چگونه است که برای تخریب آثار قدیمی در کشور افغانستان دل می سوزانیم و برای آثار کشورخود ارزش قائل نیستیم . امیدوارم این مطلب کودکانه به باد فراموشی سپرده ویکایک در حفظ و پایداری آثار ارزشمند وتاریخی خود حتی به هزینه شخصی اقدام نمائیم .
نکته دوم :
بعضی از ستونها و سرستونها و تندیس های کاخها و معابد به موزه های سایر کشورها توسط برخی افراد و یا سازمان ها به خارج کشورحمل شده اند و اکنون از آثار باقیمانده در محل می توان به عظمت و تاریخ آن پی برد .
درکشورهایی که باستان شناسان خارجی بدانجا رفته اند و آثار ارزشمند کشف کرده اند آثار قابل حمل را به کشور خود برده که می توانیم بعضی از آن آثار را موزه ها ی کشورهای فرانسه و انگلستان ببینیم.
نکته سوم:
ارزش اماکن تاریخی در چیست و چرا مورد توجه است . جواب این است که هنرمندان معمار آن زمان با هنر خود این بناها را ایجاد کردند طراحان ومعماران با آفریدن آثارهنری خود این چنین آثاری را خلق نمودند به طوریکه با پیشرفت تکنولوژی تفکر طراحی و ساخت کمی به دور از ذهن است و در سایر کشورهای افریقائی این چنین آثاری بوده وهست .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز