نقش کم رنگ فوتبال تبریز در جام جهانی روسیه

تنها یک بازیکن تبریزی شانس حضور در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را دارد.
سرمربی تیم ملی ایران اسامی ۳۵ بازیکن نهایی برای حضور در جام جهانی روسیه را اعلام کرد که از این لیست تنها ۲۲ بازیکن شانس حضور در بزرگترین مسابقات فوتبال جهان را دارند.
از تیم‌های تبریزی هیچ بازیکنی به اردوی تیم ملی فرا خوانده نشده و تنها سعید آقایی بازیکن تبریزی تیم سپاهان اصفهان این شانس را دارد که در تیم اعزامی به جام جهانی حضور داشته باشد.
تاکنون ۲۰ دوره از این مسابقات برگزار شده است که سهم حضور ایران در جام جهانی ۴ دوره بوده است.‌
تیم ملی ایران در سال‌های ۱۹۷۸، ۱۹۹۸، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ به این رقابت‌ها صعود کرده بود و در جام جهانی ۲۰۱۸ هم که در کشور روسیه برگزار می‌شود، هم حضور دارد‌.
پیش از این تنها ۵ بازیکن تبریزی شانس حضور در جام جهانی را داشته‌اند که آمار این بازیکنان به شرح زیر است.
آمار بازیکنان تبریزی
هیچ بازیکن تبریز در تیم ملی ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ و ۲۰۱۴ حضور نداشته است.‌
اوج حضور بازیکنان تبریزی در تیم ملی ایران به سال ۱۹۹۸ باز می‌گردد که ۴ بازیکن تبریزی به همراه تیم ملی ایران در جام جهانی فرانسه حضور داشتند‌.
کریم باقری در هر ۳ بازی ایران برابر تیم‌های یوگسلاوی، آمریکا و آلمان از ابتدای بازی در میدان حضور داشته و ۲۷۰ دقیقه برای تیم ملی ایران در جام جهانی بازی کرد. وی در دقایق پایانی بازی مقابل آمریکا یک فرصت عالی گلزنی داشت، اما شوت وی در حالی که دروازه‌بان آمریکا نقش بر زمین شده بود، بر آسمان رفت‌.
سیروس دین‌محمدی هم در بازی مقابل آلمان در نیمه دوم در ترکیب تیم ملی ایران قرار گرفت. سیروس هم ۲ بار شانس خود را با شوت‌هایش برای زدن گل در جام جهانی با پیراهن تیم ملی امتحان کرد که با درخشش دروازه‌بان آلمان همراه شده و گلی به ثمر نرسید‌.
در این دوره علی‌اکبر استاداسدی و ستار همدانی نیز از فوتبال تبریز در تیم ملی اعزامی به جام جهانی حضور داشتند، اما شانس بازی در این مسابقات را نیافتند‌.
در جام جهانی ۲۰۰۶ رسول خطیبی از فوتبال تبریز حضور داشت‌.
رسول در بازی اول ایران برابر مکزیک در ترکیب تیم ملی ایران قرار نگرفت، اما در ۲ بازی ایران در مصاف با تیم‌های ملی پرتغال و آنگولا در نیمه دوم وارد میدان شده و برای تیم ملی ایران بازی کرد‌.
سعید آقایی این شانس را دارد که ششمین بازیکن تبریزی حاضر در جام جهانی باشد، مشروط به اینکه بتواند در لیست نهایی اعزامی در مسابقات قرار گیرد و جزو ۱۳ بازیکن خط خورده قرار نگیرد.
با این اوصاف باید ذکر کرد که فوتبال تبریز در تیم ملی اعزامی به جام جهانی نقش کم‌رنگی داشته که دلایل زیادی برای آن می‌توان ذکر کرد که مهم‌ترین آن عدم اعتماد به بازیکنان بومی بوده و کمتر بازیکن تبریزی در تیم‌های شهر خود بازی می‌کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از