نبض رنگین هنر در دل شیشه

نمایشگاه بین المللی صنایع دستی تبریز ۲۰۱۸ با حضور هنرمندان چیره دست داخلی و خارجی در حال برگزاری است.
در این نمایشگاه یکی از هنرهای زیبا و متفاوت هنر آتش و شیشه «همجوشی شیشه» است که یکی از قدیمی ترین صنایعی است که بشر به آن اشتغال داشته ‌است. قدمت این هنر در ایران به بیش از ۵ هزار سال قبل مربوط است، هنرمندان در این هنر، ابتدا ماده شیشه را حرارت داده و به حالت نرم و نیمه مایع تبدیل می کنند، سپس با خلاقیت، ذوق و سلیقه بی نظیر خود به خلق آثاری رنگین در دل شیشه می پردازند.
“محمدحسین رهنما” هنرمند شیشه گر تبریزی، نخستین هنرمندی است که برای اولین بار در جهان آیه هایی از قرآن مجید را بر روی شیشه نگاشت و تغییری شگرف در صنعت شیشه و شیشه گری ایجاد کرد.
وی که فعالیت در رشته همجوشی شیشه را از استادکاران ایتالیایی در کشور ترکیه آموخته است، از آغاز فعالیت خود در ایران سخن به میان آورد و گفت: بعد از تحقیق در آرشیوهای دولتی، موزه‌های کشور، ترجمه مقاله‌های متفاوت در این زمینه و سفر به کشورهای دیگر به شیشه‌گری علاقه‌مند شدم و تصمیم گرفتم این هنر از یاد رفته را به سبک ایرانی و تکنیک‌های جدید زنده کنم.
رهنما افزود: این صنعت قدمت بسیار بلندی در کشور ما دارد، اما در سال های اخیر به سبب تحولات تاریخی و فرهنگی متعدد فراموش شده بود. به همین دلیل تصمیم گرفتم این رشته را در تبریز جانی دوباره ببخشم که خوشبختانه با استقبال چشمگیر مردم مواجه شدم.
وی که بیشتر محصولاتش در قالب زیورآلات سنتی تولید و روانه بازار می‌شود، افزود: این هنر در سال‌های اخیر در آذربایجان شرقی شناخته شده و اکنون نیازمند معرفی بیشتر در نمایشگاه‌های سایر استان‌های کشور است.
این هنرمند تبریزی یکی از راههای گسترش هنر شیشه گری را تلفیق این هنر زیبا با سایر رشته های هنری و صنعتی از جمله عماری و دکوراسیون داخلی عنوان کرد و گفت: ارتباط مناسب میان هنرمندان و صنعتگران با طراحان , مهندسین و معماران باعث می گردد آثار منحصر به فردی خلق شوند که به جرات می توان گفت تحولی در عرصه معماری و طراحی داخلی ایجاد خواهد کرد .
وی تاکید کرد: برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی یکی از مهم ترین فرصت هایی است که هنرمندان می توانند با برقراری ارتباط با یکدیگر آثار منحصر به فردی را در رشته های خود به صورت تلفیقی خلق کنند، نمایشگاه صنایع دستی تبریز نیز طی هفت سال گذشته این فرصت مناسب را برای هنرمندان کشور فراهم ساخته است.
این فعال صنایع دستی افزود: هنرمندان همواره در تلاشند تا آثار خود را به بهترین شکل ممکن و با کیفیت بالا معرفی و عرضه کنند، در همین راستا از مسئولان کشوری و استانی این انتظار دا دارند که مساعدت های لازم را در جهت ایجاد فضایی مناسب برای فعالیت مستمر و همچنین ارائه آثار هنری در خارج از کشور، داشته باشند.
رهنما در پایان گفت: صنایع دستی نشات گرفته از احساس درونی انسان است، به همین دلیل هر اثری که به دست خریدار می رسد احساس هنرمند است که به مخاطب هدیه داده می شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از