روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 484
  • 582
  • 997,227
«نمایشگاه» را «فروشگاه» نکنیم

نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز رویدادی که به سنت سال‌های بسیار، رنگ و بویی از «فروشگاه» شدن به خود گرفته اما با همین بارقه‌ها هویت خود را به عنوان محل تعامل و گفت‌وگو میان مخاطبان و خالقان آثار حفظ کرده است.
«گفتند برنامه رونمایی و جشن امضا در غرفه‌ها نداشته باشید» این را رشید وطنخواه می‌گوید، مدیر انتشارات فروزش که با نیم نگاهی به داخل غرفه‌اش، نویسنده شهیر شهرمان را نشان داد که سرپا ایستاده و با مردم صحبت می‌کند و به خواسته‌شان بابت عکس، با لبخند بله می‌گوید.
بزرگترین رویداد فرهنگی شمال‌غرب کشور در حالی ایام آغازین آبان ماه تبریز را دربرگرفته که با تغییرات بسیاری نسبت به ادوار پیش در حال برگزاری است.
برگزار نشدن نمایشگاه مطبوعات (که البته سال قبل با حداقل توان و نفس‌های بی‌رمق اهالی رسانه همراه بود)، کم‌رنگ شدن متمایل به بی‌رنگی بخش ناشران خارجی، حضور مردم با کمیت و کیفیتی پایین‌تر از قبل و حالا به قول دوستی نکته سنج، نوبرانه این نمایشگاه، ممنوع شدن برگزاری جشن امضا و رونمایی‌های دورهمی در غرفه‌ها!
نگاه خوشبینانه به این دستورالعمل عجیب، شاید به جهت لزوم برگزاری متمرکز برنامه‌های اینچنین در سالن جنبی برنامه‌های شانزدهمین نمایشگاه کتاب تبریز باشد، مکانی که امکان پاسخگویی به تعداد فراوان کتاب‌های تازه منتشر شده و نویسندگان و شاعران همچنین مخاطبان آنها را ندارد و در ساعات برگزاری برنامه‌های پیش‌بینی شده نیز از حضور پررنگ بازدیدکنندگان بهره‌مند نشده است.
به راستی اگر مخاطبان و کتاب دوستان در همین نمایشگاه کتاب و در غرفه‌های مختلف با شاعران و نویسندگان و طراحان کتاب‌ها دیدار و گفت‌وگو نداشته باشند، کجا ایشان را بیابند؟ چطور از حس و حال خودشان با آنها صحبت کنند، نقد و نظرشان را انتقال دهند و با دنیای کتاب رابطه‌ای بیش از مطالعه صرف پیدا کنند؟
دورهمی‌های کوچک و بزرگ نمایشگاه کتاب، در همان غرفه‌های ۱۲ و ۲۴ متری یکی از بهترین اتفاقاتی است که می‌تواند همزمان با بزرگ‌ترین جشن کتاب هر شهری صورت پذیرد. لحظات پر شور گفت‌وگو با خالقان آثار مکتوب، دقایق ثبت عکس‌های ماندگار و فضایی برای امیدآفرینی به ویژه برای نسل‌های جوان.
در اوضاع کساد اخیر که قبل از هر بخشی، دامن فرهنگ را گرفته و کتاب را به عنوان یکی از نخستین انتخاب‌ها از سبد خرید خانواده و شهروندان حذف کرده این جرقه‌های کوچک می‌توانند موجب رونقی هر چند کم و محدود اما امیدوارکننده برای ناشران و نویسندگان و استمرار فضای مطالعه باشد.
مراسم امضا و رونمایی، یکی از ساده‌ترین و اثرگذارترین اقدامات در راستای تولید تمرکز هر چه بیشتر همچنین گردهمایی افرادی است که یا دوستدار کتاب هستند یا طالب آشنایی و دیدار با نویسنده‌اند و یا از این هیجان لذت می‌برند که در هر حال این اتفاق به نفع فضای ادبیات و اندیشه است.
با تمام این احوال، چند روز پیش مراسم امضاء کتاب «روزگار مه‌آلود جابر» تازه‌ترین اثر استاد «عبدالمجید نجفی» نویسنده خوشنام و مهربان شهرمان در فضای کوچک اما سرشار از شور و شوق غرفه انتشارات فروزش برگزار شد. در دیگر غرفه‌ها نیز دورهمی‌های کوچک و بزرگ دیگری به شادمانی «کتاب» برپا بود تا بدانیم اندیشه و دانایی بهترین بهانه برای دورهم جمع شدن کسانی است که کتاب را ارج می نهند و برای کلمات حرمت قائل‌اند./فارس

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز