روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 462
  • 693
  • 1,436,611
نمایندگان و نظر رهبری

دیروز آقای پزشکیان در یک برنامه تلویزیونی در برابر سئوال همیشگی اختلاف نظر نمایندگان با نظر احتمالی رهبری قرار گرفت.
اتفاقا این بحث، موضوعی بود که چند هفته پیش در مسیر کوه پیمایی عینالی با ایشان صحبت میکردیم.
تبیین این مساله با یک دید منطقی بسیار ضروری است.
بعضا در میان جوانان چنین تبلیغ می نمایند که اطاعت از رهبری یعنی تبعیت بی چون و چرا از رهبری. هرچند این مساله اساسا غلط نیست اما یک نکته ظریف در این بین وجود دارد که حتما باید لحاظ شود.
فلسفه وجودی مجلس این است که عده ای از طرف مردم انتخاب شوند تا از طرف موکلین خود (مردم ) نظر آن ها را به حاکمیت بازتاب دهند .
در واقع آنها موظفند نظر مردم را منعکس نمایند.
دوم اینکه ، نظر دادن هیچ ارتباطی به بحث تبعیت ندارد. ممکن است بر سر موضوعی فرد الف با فرد ب اختلاف نظر داشته باشد اما در موقع اجرای کار یکی از آنها از دیگری دستور پذیرد. ناگفته پیداست مقام نظر معادل مقام عمل نیست.
سوم اینکه در دیدگاه خود مقام معظم رهبری هم نمایندگان مجاز به اظهار نظر هستند حتی در موقعی که احساس کنند نظرشان با نطر رهبری مغایرت دارد.
مساله دقیقا اینجاست، مادامی که رهبری نظر خود را بعنوان حکم حکومتی، تکلیف ننموده اند تکلیفی بر نمایندگان مردم وجود ندارد. چه اینکه بارها و بارها رهبری با تاکید بر اعتقاد راسخ خود به مجلس ها اجازه تصویب قوانینی را داده است که خود قبلا در مخالفت با آنها نظر داده اند.
چه اینکه ناگفته پیداست، اگر بنا بود در همه مسایل و در همه سطوح رهبری نظر دهند تا مبنای عمل مجریان باشد، اصلا فلسفه وجودی مجلس نقض می گردد.
در خاتمه باید گفت موفقیت مردم سالاری دینی، بستگی به میزان دقت آن در انعکاس نظرات مردم و عمل به این نظرات دارد . موضوعی که پزشکیان در آن برنامه تلویزیونی به درستی منعکس نمود.

به قلم غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز