روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 437
  • 532
  • 998,377
نمر، خاشقچی برنده و بازنده

vqhسه سال پیش بود که با فراگیرشدن اعتراضات مدنی درعربستان سعودی، علیه خاندان آل سعود ، رهبر جنبش اعتراضی یعنی شیخ نمر دستگیر و به اعدام محکوم شد . هیجان تصنعی ای در کشور و در میان رادیکال ها در گرفت و از کنترل خارج شد تا جائیکه عده ای از این افراطیون زحمت تسخیر سفارت عربستان را هم کشیدند. در حالی که هجمه های تندی علیه عربستان از سوی نهادهای حقوق بشری و حتی سازمان های بین المللی شکل گرفته بود ، خبر تسخیر سفارت عربستان در تهران و در ولایت خراسان رضوی، سبب شد تا نوک حمله ها علیه کشورمان نشانه رود. بگونه ای که جای متهم و شاکی به زیبایی هرچه تمام عوض شد و این دولت مستاصل ایران بود که باید در دنیا توضیح میداد که چرا نتوانسته از یک رفتار ناپسند بین المللی ممانعت کند.
از آن روزها سه سال گذشته و این روزها خبر قتل فجیع خاشقچی، روزنامه نگار عربستانی مقیم آمریکا بخش مهمی ازافکار عمومی دنیا را به خود اختصاص داده است. از آنجائیکه این قتل در ترکیه اتفاق افتاده است ، اردوغان توانست با تبدیل این قتل به یک برگ برنده مهم ، برگ های برنده بسیاری را برای ترکیه به ارمغان آورد. او ابتدا با اطلاع رسانی قطره چکانی از شرایط قتل، اجماع اخلاقی سنگینی علیه بن سلمان بوجود آورد تا جائیکه شاه عربستان حاضر به پذیرش شروط ترکیه برای پیگیری قتل شد. سپس داستان را به واشنگتن وصل نمود و از دیوانه ای چون ترامپ دو امتیاز بزرگ گرفت. نخست پ .ک .ک را در لیست تروریسم قرار داد و سپس زمینه استرداد فتح الله گولن به ترکیه را فراهم نمود که بازتاب هر دو در صعود نرخ لیر ترکیه تا حدود ۵ لیر در برابریک دلار آمریکا مشاهده کنیم. ترامپ که حساب زیادی بر روی بن سلمان و حماقت های سرمایه گذاری او باز کرده است تحت شرایط بسیار بدی قرار گرفت که فحاشی های علنی او علیه آل سعود نشانه ای از این ماجراست.
به هرحال با توجه به مناسبات آمریکا و عربستان، اردوغان به خوبی توانست برگ های برنده ای را هم از دست ترامپ و هم از دست بن سلمان برای کشور خود عاید نماید.
ناگفته پیداست که آنچه منافع کشورها در روابط بین الملل را فراهم مینماید ، شعارهای تند و رفتارهای رادیکال پوپولیستی نیست ، استفاده معقول از فرصتهای طلایی دیپلماسی است و این طرز مواجهه با موضوع است که تعیین میکند در پدیده های بین المللی کدام بازیگر برنده و کدام یک بازنده است .

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز