روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 754
  • 749
  • 1,337,239
« نه » زائران ایرانی به بازار سعودی

این روزها که به عید سعید قربان نزدیک می‌شویم، اخبار حج واجب و اتفاقات در سرزمین وحی بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار دارد. به خصوص آنکه پس از اتفاق تلخ و ناگوار دو سال قبل «منا» حساسیت‌ها به سفر حج شیعیان ایرانی دو چندان شد.
تحریم یک ساله حج از سوی دولت ایران و غیبت زائران ایرانی در مناسک سال گذشته نیز مزید بر علت شد تا امسال، اتفاقات حج از اهمیت دوچندانی برخودار باشد. به خصوص کاربران در فضای مجازی، موضوعات مربوط به حج را موشکافانه دنبال کرده و البته از پیگیری حادثه‌ای که کام ملت را تلخ کند نیز هراس دارند. با این حال در روزهای گذشته فیلمی کوتاه از برخورد شدید و شلاق زدن زائران توسط عوامل سعودی در فضای مجازی منتشر شد که در آن این‌گونه ادعا شد که زائران مضروب، ایرانی هستند. به دنبال انتشار این فیلم، موجی از انتقادها درباره چرایی شکستن تحریم حج از سوی مقامات ایرانی در فضای مجازی مطرح شد و کاربران به بیان دیدگاه‌های اعتراض‌گونه خود به سفر حج واجب امسال پرداختند.
گروهی، میل شهروندان برای سفر به خانه خدا و هزینه کردن در سرزمین سعودی را نقد کرده و برخی نیز، انتقاد به مسئولان را درباره از سرگیری سفر حج مطرح کردند. همه این‌ها در حالی بود که نگاهی دقیق به فیلم منتشره در فضای مجازی نشان می‌داد که فیلم، قدیمی و مربوط به سنوات گذشته حج است و ماهیت ایرانی بودن زائران در فیلم نیز با ابهام رو به‌روست.
سردبیر پایگاه اطلاع‌رسانی بعثه رهبری در همین باره به «قانون» گفت که فیلمی که در آن ماموران سعودی مردی را شلاق می‌زنند قدیمی است و سال‌هاست که در اینترنت وجود دارد. این فیلم در روزهای اخیر باردیگر به شبکه‌های اجتماعی بازگشته و ادعا شده فردی که شلاق خورده ایرانی است.فیلم از فاصله دور گرفته شده و صورت فردی که شلاق می‌خورد، دیده نمی‌شود ولی قد بلند و فرم سر این مرد دلالت بر آن دارد که او به احتمال زیاد آفریقایی است.حجت‌الاسلام « روزبه برکت رضایی» سردبیر پایگاه اطلاع‌رسانی بعثه رهبری که در کسوت روحانی کاروان در مدینه منوره است، به‌صورت اختصاصی به « قانون» گفت که برای زائران ایرانی مشکل خاصی پیش نیامده و آن‌ها در آرامش به عبادات و زیارت خود ادامه می‌دهند.
یکی از مضوعاتی که گاهی درباره سفر حج از سوی برخی منتقدان مطرح می‌شود، رونق بازار سعودی‌ها از فروش کالاهای خود به زائران ایرانی است. این موضوع، بارها این واکنش را دنبال داشته است که کالاهایی که تحت عنوان سوغات، از سفر حج به کشور وارد می‌شود، کمک به اقتصاد سعودی‌ها را به دنبال دارد و این اقتصاد نیز همواره علیه شیعیان استفاده شده است. از طرفی، کیفیت پایین اجناس عرضه شده در بازارهای سعودی در مراسم حج سبب انتقادهایی به خرید و ورود این کالاها به داخل کشور شده است.
هر ساله یکی از مسائل مهمی که با اعتراض بخشی از جامعه پیرامون مراسم حج روبه‌رو می‌شود، خریدهای مختلفی است که عده‌ای از حجاج برای تهیه سوغاتی انجام می‌دهند که البته مبلغ قابل توجهی نیز بابت این خریدها پرداخت می‌کنند. اگرچه این موضوع فرصتی را برای سوءاستفاده برخی اشخاص به منظور تهاجم به مراسم الهی حج فراهم کرده بود و از سوی دیگر بخشی از جامعه نیز دلسوزانه خواستار پرهیز زائران خانه خدا از خرید در عربستان و سرازیر شدن ارز به خزانه‌های آل‌سعود بودند، اما امسال عده‌ای از زائران اصفهانی بیت‌ا… الحرام تصمیم گرفته‌اند تا با تحریم بازارهای عربستان و خرید از داخل کشور، اقدام مناسبی در این زمینه انجام دهند.
امسال و در حرکتی مردمی، پویش نه به بازار سعودی به راه افتاده و زائران در کاروان‌های مختلف حج، خرید نکردن از بازارسعودی را تبلیغ می‌کنند که به گفته مسئولان کاروان حج، با استقبال زائران نیز مواجه شده است. زائران ایرانی پس از آنکه مقامات سعودی به دفعات از انواع سلاح‌ها علیه شیعیان استفاده کرده و هزینه‌هایی کلان برای اقدام علیه امنیت مسلمانان انجام دادند، تحریم خرید از بازارهای سعودی را گامی برای بیان اعتراض خود به رفتار دولت‌مردان سعودی می‌دانند.
سردبیر پایگاه اطلاع رسانی بعثه رهبری در این باره نیز به خبرنگار «قانون» گفت: حجاج ایرانی امسال پویشی جدی در « نه به بازار سعودی» راه انداخته‌اند و بازار آن‌قدر کساد است که بازاریان مدینه و مکه می‌گویند در ۴۰ سال اخیر بی‌سابقه است! ظاهرا زائران دیگر کشورها نیز در اعتراض به سیاست‌های دولت ریاض در جهان اسلام تصمیم گرفته‌اند تا با تحریم خرید، به اقتصاد عربستان کمک نکنند. پویش نه به بازار سعودی در حج امسال، نخستین بار از سوی برخی کاروان‌های زیارتی استان اصفهان مطرح شد و اصفهانی‌ها پیش‌قدم شدند تا با خرید نکرد ن از بازار سعودی‌ها، به نوعی احقاق حقوق از بین رفته شیعیان توسط سعودی‌ها را دنبال کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز