روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 750
  • 1,066
  • 1,388,818
نوزادان نارس در معرض ریسک ابتلا به فشارخون

به گفته محققان، نوزادان نارسی که قبل از هفته ۲۹ بارداری متولد می شوند از ریسک بالای ابتلا به فشارخون بالا در اوایل بزرگسالی برخوردار هستند.
در یک مطالعه محققان دانشگاه مونترال دریافتند ریسک فشارخون بالا با کلیه های کوچک تر از حد نرمال در هنگام تولد مرتبط است. در دومین مطالعه توسط تیم تحقیق مشابه، مشخص شد بین فشارخون بالا و عملکرد معیوب سلول های عروق خونی ارتباط وجود دارد.
به گفته محققان، مطالعات قبلی نشان داده اند که افراد بزرگسالی که زودتر از موعد مقرر بدنیا آمده اند، دارای فاکتورهای پرخطر قلبی-عروقی مشخص تری، از جمله فشارخون بالا، هستند.
در این مطالعه، محققان اندازه و عملکرد کلیه های ۴۰ فرد بزرگسال که در هفته ۲۹ بارداری یا زودتر بدنیا آمده بودند را با ۴۰ فرد بزرگسال که بموقع (۴۰ هفته بارداری) بدنیا آمده بودند مقایسه کردند. میانگین سنی داوطلبان ۲۴ سال بود. محققان فشارخون تمامی شرکت کنندگان را اندازه گیری کردند.آنها دریافتند کلیه های افراد زودتر از موعد متولدشده نسبت به سایز بدن شان کوچک تر بود. بعلاوه افراد جوان زودتر از موعد متولدشده دارای فشارخون بالاتری بودند.
البته به گفته محققان، اختلاف فشار خون افراد زود متولدشده با افراد بموقع متولدشده چشمگیر نبود.
محققان اذعان دارند که هنوز نیاز به مطالعات بیشتری در این زمینه است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز