روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
نگرانی میلیونها تراختوری

اردیبهشت ماه موعد زمانی تحقق وعده ترامپ برای خروج از برجام بود . وعده ای که محقق شد و متعاقب آن نتیجه ۱۵ سال مذاکره برای احقاق حقوق ملت ایران در چارچوب قوانین و رویه های بین المللی با علامت سئوال بزرگی مواجه گردید.
اما این اقدام ایستگاه آخر دیوانه بازی های ترامپ نبود و اقدامات او شامل طیف وسیعی از دشمنی ها علیه ایران را شامل می گردید .
در پاسخ به این اقدامات دولت ایران به دلیل نقض پیمان مودت سال ۱۳۳۴ از سوی آمریکا به دادگاه لاهه شکایت کرد و نتیجه این دادگاه چند ماه بعد ، به نفع ایران صادر گردید . در رای این دادگاه آمده : دولت آمریکا باید کلیه اقدامات خصمانه علیه ایران را متوقف نماید . اما ترامپ به هیچ وجه مایل به تبعیت از رای دادگاه نبود و بر همین منوال با خروج از پیمان مودت بین دو کشور، راه جدیدی برای جلب رضایتمندی اعراب منطقه باز کرد . البته کارشناسان تحریم های جدید را بی ارتباط با رسوایی بن سلمان در قتل خاشقچی در استانبول نمی دانند .
تراکتور تحریم شد
تحریم های جدید علیه ایران ، در پی فرمان اجرایی ۱۸ اردیبهشت دونالد ترامپ برای خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج به علاوه یک موسوم به برجام صادر شده است. در بیانیه دفتر نظارت بر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، از اعمال تحریم‌های جدید با عنوان «ضدتروریستی» یاد شده و در پی آن ۲۰ شرکت، بانک و مجموعه های سرمایه‌گذاری ایرانی تحریم شده اند که نام کارخانه‌ تراکتورسازی ایران نیز در میان این شرکت‌ها دیده می‌شود.
شرکت صنعتی یا تیم ورزشی ؟
هرچند کارخانه تراکتورسازی به لحاظ مالی و صنعتی برای رشد و توسعه استان از اهمیت استراتژیکی برخوردار و البته با مشکلات عدیده ای هم دست و پنجه نرم می کند، اما بسیاری از هموطنان از بابت تاثیرات احتمالی این تحریم بر روی یکی از محبوب ترین تیم های حال حاضر آسیا یعنی تراکتورسازی تبریز ، نگرانی های عمیقی دارند. اما طبق اظهار نظر کارشناسان و همچنین مسئولین این باشگاه، خوشبختانه جای هیچ گونه نگرانی نیست چرا که این باشگاه توسط یک فرد حقیقی خریداری شده و ارتباطی با دولت ایران و حتی بانک مهر اقتصاد که خریدار عمده شرکت تراکتورسازی ایران است ندارد.
تحریم های کم اثر
نظر یکی از مدیران اسبق این کارخانه را پرسیدیم ، وی گفت : چون تراکتورسازی با کشور آمریکا مراوده تجاری ، اقتصادی ندارد بنابراین مشکل چندانی نمیتواند پیش بیاید .
وی همچنین به این مساله نیز اشاره نمود که چون بعد از بر سر کارآمدن ترامپ ، تحریم های یکجانبه آمریکا چندان مورد موافقت سایر کشورها نیست بنابراین اثرگذاری این تحریم ها به پائین ترین سطح ممکن خواهد رسید.
دکتر بهشتی یکی از اقتصاددان بنام تبریز و عضو شورای شهر، نیز در گفتگوی اختصاصی با ساقی آذربایجان اظهار داشت : اگر مشکلی از بابت تحریم بر کارخانه تراکتورسازی وارد آید ، میتواند بر شعبه های خارج از کشور این کارخانه بوجود آید و گرنه در بعد داخلی این تحریم ها چندان تاثیری نمی تواند داشته باشد.
خاطرنشان می سازد تلاش هایمان برای مصاحبه با ابراهیمی ، مدیرعامل کارخانه تراکتورسازی ایران بی نتیجه بود. شاید این بی نتیجه بودن، خروجی نهایی تحریم های آمریکا بر علیه این کارخانه نوستالژیک هم باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز