روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۹/۲۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 633
  • 530
  • 1,190,515
یک در هزار مالیات فروش کجاست ؟ معاونت اقتصادی استان پاسخ دهد …

سرویس اقتصادی ساقی آذربایجان/ براساس بند د ماده ۴۵ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین ، کارخانه ها، کارگاهها و واحدهای صنعتی و معدنی موظفند یک در هزار فروش تولیدات و یا خدمات خود را در امور مرتبط با محیط زیست و کنترل آلودگی ها، طبق مقررات هزینه نمایند.
این بند قانونی این روزها با تشدید آلودگی های محیط زیستی و همچنین ظهور و بروز بحران های زیست محیطی در کشور، بسیار مورد توجه افکار عمومی و همچنین مدیران اجرایی کشور است.
غرب تبریز یکی از نقاطی است که در حاشیه تبریز بعنوان منطقه صنعتی ناخواسته ای ایجاد شده و البته آلودگی های زیست محیطی آن مورد توجه بسیار است، منطقه ای که واحدهای صنعتی بزرگی در آن حضور دارند و از بابت فعالیت آنها مخاطرات زیادی برای ساکنان تبریز بوجود آمده است.
اما موضوعی که در این میان کمتر مورد توجه افکار عمومی است، الزام کارخانجات و واحدهای تولیدی برای حمایت از محیط زیست و تلاش برای رفع آلایندگی های ناشی از فعالیت های صنعتی است . روشی بسیار مطمئن و کارآمد. اما اینکه این درآمدها،
احصاء میشود و در همان منطقه صرف میشود، باید مورد بررسی قرار گیرد.
مسئولین واحدهای بزرگ تولیدی استان می گویند این مالیات را هرگاه اداره مالیات استان تشخیص داده است ، پرداخت نموده ایم. این مسئله در اختیار این سازمان هست که تشخیص بدهد کارخانه یا واحد صنعتی مشمول این بند مالیاتی میشود یا نه ؟
مالیات متمرکز
این مالیات بصورت متمرکز اخذ میگردد. این جمله ای است که قاسمی مدیرکل محیط زیست استان می گوید .
و این چنین است که این درآمد مهم و منبع پایدار برای خدمات زیست محیطی در پشت کوه های بروکراتیک مالی و اداری کشور گم میشود و مناطق مجاور واحدهای صنعتی آلاینده هوا هیچ بهره ای از آن نمیبرند و همچنان این گلایه و مطالبه اهالی این مناطق پابرجاست.
مالیاتی که برمیگردد
اما روایت شریفی مدیرکل امور مالیاتی استان اندکی متفاوت است که البته میتواند ناشی از بروکراسی متفاوت این نهاد مالی باشد.
وی می گوید طبق مصوبه کارگروه برنامه و بودجه استان، با تشخیص سازمان محیط زیست استان، کارخانجات مشمول این بند مالیاتی، مشخص شده و اداره کل امور مالیاتی ، نسبت به اخذ یک درصد فروش آنها اقدام مینماید.
شریفی می گوید مبلغ اخذ شده به حساب خزانه داری کل کشور واریز می گردد که البته با تقسیم بندی سازمان برنامه و بودجه ، و از کانال شهرداری یا دهیاری های محل ، در مناطق مجاور هزینه میگردد.
البته تلاش ما برای کسب اطلاع از نظر سازمان مالیاتی کشور با بی مهری مسئولین این سازمان مواجه گردید که در مقاله مفصلی مورد بررسی قرار خواهیم داد.
بهر حال اهالی مناطق مجاور این واحدهای تولیدی از این بابت که هیچ سرمایه گذاری اساسی و پایه ای از طرف این واحدها مشاهده نمی کنند بسیار دلخورند و این در حالی است که به استناد روایت هردو سازمان ، این مالیات از این واحدها اخذ و به خزانه داری کل کشور واریز شده است.
حال سئوال اصلی این است که در مرحله صرف هزینه ها چه اتفاقی می افتد که خروجی آن برای مردم ساکن این مناطق چندان ملموس نیست.سئوالی که باید مسئولین ارشد استان نسبت به پاسخ گوئی به آن اهتمام داشته باشند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز