روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۴/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 226
  • 696
  • 1,076,757
هشدار درباره افزایش برخی بیماری‌های پوستی در کشور

رییس انجمن متخصصین پوست ایران با بیان اینکه برخی بیماری‌های عفونی پوست و سالک در قسمت‌هایی از کشور درحال افزایش است، تاکید کرد: باید مردم مراقب باشند زیرا این بیماری در خیلی از مواقع در مراحل اولیه قابل تشخیص نیست.
دکتر فرهاد هنجنی در این باره افزود: پسوریازیس و اگزماهای پوستی نیز به شدت درحال افزایش است و متاسفانه بیشتر افراد با آن آشنا نیستند. همچنین برس یا پیسی، آکنه که روی صورت و کمر بسیار دیده می‌شود، زگیل که در کودکان می‌بینیم و بیماری زگیل تناسلی که اخیرا شیوع زیادی داشته است.
وی با اشاره به نداشتن نظام ثبت دقیق در بیماری‌های پوستی گفت: وقتی می‌خواهیم در مورد یک بیماری و در خصوص شیوع و بروز آن صحبت کنیم باید یکسری آمار ثبت شده در کشور وجود داشته باشد، دلایل و مشکلاتی که باعث بروز بیماری شده ثبت شود و سپس بگوییم که از چه نوع بیماری در کشور بیشتر داریم و به آن بیماری بیشتر بپردازیم.
هنجنی دلایل برخی بیماری‌های پوستی را اینگونه بیان کرد: بیماری‌های عفونی که دلایلش مشخص است؛ بیماری سالک از نیش پشه خاکی به وجود می‌آید و باید سعی در دفع حشرات کنیم و اگر ضایعه‌ای شبیه نیش پشه داشتیم و بعد از مدتی بهبود نیافت، باید سریع به پزشک مراجعه شود. زگیل تناسلی نیز که تحت تاثیر رعایت نکردن مسائل بهداشت فردی و روابط اجتماعی و جنسی حفاظت نشده بوجود می‌آید، درحال افزایش است؛ افراد باید بیماری را بشناسند، زودتر به پزشک مراجعه کنند و بیشتر روی پیشگیری توجه کنند.
رییس انجمن متخصصین پوست ایران گفت: سرطان پوست یا همان سرطان سلول‌های پایه‌ای پوست (بازال سل کارسینوما) یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها بین تمام ارگان‌های بدن است و مهم‌ترین علت بروز آن اشعه مضر آفتاب است.
کسانی که در معرض آفتاب شدید قرار می‌گیرند مانند کشاورزان و افرادی که فعالیت آنان خارج از محیط اداری یا فضای باز است، بیشتر دچار سرطان می‌شوند و بعضی از مواد شیمیایی و یا اسکارهای قدیمی و همچنین مسائل ژنتیکی نیز از عوامل بروز سرطان پوست است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: در فصل تابستان شهروندان باید از پوست خود در برابر اشعه مضر آفتاب محافظت کنند؛ زیرا نور آفتاب پیامدهایی همچون سرطان و چین و چروک پوست در سنین بالا را به همراه دارد، لذا توصیه می‌شود شهروندان از ضد آفتاب‌هایی که شماره محافظتی بیش از ۳۰ و بهتر است ۵۰ به بالا باشد استفاده کرده و از کلاه و عینک آفتابی مناسب نیز استفاده کنند. همچنین توصیه می‌شود از ساعت ۱۰صبح تا ۱۶ زیر نور آفتاب قرار نگیرند، زیرا در این زمان اوج اشعه مضر آفتاب است و صدمات فراوانی به پوست وارد می‌کند.
رییس انجمن متخصصین پوست ایران در مورد آرایشگاه‌هایی که به صورت غیرمجاز خدمات پوست و زیبایی ارائه می‌دهند هشدار داد و گفت: متاسفانه یکسری تبلیغات در سطح شهر در خصوص انجام فعالیت‌های زیبایی مانند تزریق ژل، بوتاکس، سولاریوم، لیزر در آرایشگاه‌ها و منازل به صورت غیر مجاز دیده می‌شود که خطرات زیادی برای مراجعه کنندگان این مراکز به همراه دارد.
وی تصریح کرد: این مراکز دستگاه‌ها و موادی که استفاده می‌کنند معمولا بی‌کیفیت، کم کیفیت و ارزان است؛ افرادی که در این مراکز کارهای زیبایی انجام می‌دهند، آموزش ندیده‌اند. بدین ترتیب مراجعه کنندگان به این مراکز دچار سوختگی، عفونت و عوارض دیگر می‌شوند. لذا پیشنهاد می‌شود شهروندان به متخصصین پوست و زیبایی مراجعه کنند تا دچار بیماری‌ها و مشکلات پوستی نشوند.
هر چیزی که ارزان است دلیل نمی‌شود که با کیفیت باشد. افراد باید مواظب باشند که برای امور زیبایی به کجا مراجعه می‌کنند.
هنجنی همچنین تاکید کرد که رسانه‌ها نقش مهمی در اطلاع رسانی و آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی شهروندان دارند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز